פיקוד העורף התרעה במרחב

הדומיין תפוס, מה עושים?

קניית דומיין יד שנייה וחיפוש דומיין חדשו ודומה

מערכת רשת 30/06/11 06:28 

רשת האינטרנט, כידוע לכולנו, היא כיום הזירה החמה והמרכזית להיות בה, במגוון רחב של תחומים שונים. זו הסיבה העיקרית לכך שאינספור אנשים, גולשים ויזמים שאפתניים פותחים מדי יום אלפי אתרים חדשים ברשת. אתרים אלו, המשמשים לצרכים עסקיים, תרבותיים, חברתיים, מנהלתיים ועוד, מוקמים כאמור השכם וערב, כאשר אחת הפעולות הראשונות הנעשות בעת הקמת אתר חדש היא קניית דומיין.
בין אם מדובר על אתר ישראלי וקניית דומיין בעברית, אתר אמריקאי וקניית דומיין באנגלית או אתר בכל שפה אחרת בעולם, שם הדומיין אותו משיגים הוא חשוב ורלבנטי מאוד לסיכויי הצלחתו של אותו אתר, ולאפשרויות הקידום ומשיכת הגולשים שלו.
מכיוון שקיימת פעילות ערה כל כך בתחום הקמת האתרים החדשים באינטרנט, מתחרים ביניהם כל בעלי האתרים החדשים על שמות הדומיינים. במקרים רבים, כאשר מקימים אתר מגלים כי הדומיין בו מעוניינים עבור האתר כבר תפוס. גם במקרה כזה, עדיין יש מה לעשות.
 
קניית דומיין יד שנייה וחיפוש דומיין חדש ודומה
נניח כי אנחנו מעוניינים להקים אתר אינטרנט חדש בתחום כזה או אחר, ושמנו עין על דומיין כזה או אחר, אשר בעינינו הוא אטרקטיבי עבור האתר שלנו (כלומר – הוא רלבנטי לתחום, קצר וקולע יחסית וכד'..) – לאחר בדיקה קצרה גילינו כי דומיין זה תפוס. מהן האפשרויות העומדות בפנינו?
אפשרות אחת היא לנסות לקנות את הדומיין מבעליו הנוכחיים. במידה ומדובר בדומיין אשר "שוכב" על המדף ללא שימוש (כלומר – לא קיים אתר פעיל תחת שם דומיין זה, אלא פשוט קנו אותו ולא משתמשים בו כרגע – מקרה נפוץ יחסית בתחום..), ייתכן ויהיה לנו קל יותר לקנות אותו מבעליו, שכן הם לא ממש עושים בו שימוש כרגע. ייתכן ויאמרו לכם כי מתכננים לעשות בו שימוש בעתיד, במקרה כזה תיאלצו להציע מעט יותר כסף.
ובאופן כללי, ניתן לומר כי זהו הפקטור המכריע בכל הקשור לקניית דומיין יד שנייה מבעליו הקודמים – כסף. ככל שתציעו יותר כסף, כך סיכוייכם לרכוש את הדומיין בו אתם חפצים יגדלו. אך חשוב גם לשים גבולות ולא לצאת מפרופורציות – קניית דומיין אטרקטיבי היא חשובה, אבל עד מחיר מסוים בלבד.
ומה קורה באמת במקרה בו אנו מעוניינים בדומיין ספציפי מסוים ולא מצליחים לקנות אותו מבעליו (במקרה בו אותו דומיין כבר פעיל, דורשים עליו יותר מדי כסף וכד'..)? במקרה זה ניתן וכדאי לחפש דומיין קרוב ודומה לדומיין המקורי אשר נמצא מחוץ לטווח השגתנו. על ידי שינוי של אות אחת קטנה, ייתכן בהחלט כי נצליח למצוא דומיין מאוד דומה, אשר פנוי וגם לא עולה יותר מדי כסף. אמנם זהו לא הדומיין המקורי שרציתם, אבל לפעמים חייבים להתפשר...
 
לסיכום, גם במקרה בו הדומיין בו אתם מעוניינים תפוס, אל תתייאשו – תמיד ניתן לעשות משהו על מנת להשיג את מה שאתם רוצים