פיקוד העורף התרעה במרחב

האם המדיה מעודדת ריפוי טבעי

הרפואה המשלימה ושימוש בחומרים טבעיים בתחומי החיים נהיה משמעותי בתקשורת

ג'קי סויקיס 15/06/11 05:51 

במהלך השנים האחרונות, כפי שוודאי שמתם לב, טרנד הרפואה המשלימה והשימוש בחומרים טבעיים בכל תחומי החיים נהיה משמעותי ודומיננטי, וחדר במלוא הכוח לזרם המרכזי של החברה והתרבות שלנו. יותר אנשים מאשר אי פעם פונים כיום לקבלת טיפולים אלטרנטיביים, צריכת המזון האורגני נמצאת בשיא של כל הזמנים ויותר ויותר אנשים מודעים ליתרונות שבשימוש בחומרים טבעיים בתחומים שונים. במיוחד בתחום הריפוי והטיפול, יותר אנשים מאי פעם נוטים לכיוון השימוש בחומרי מרפא טבעיים, ובכללם שימוש בצמחי מרפא, תרופות טבעיות שונות וכמה שפחות כימיקלים סינטטיים.

בעוד מרבית הטרנדים האופנתיים בחברה שלנו נוצרים או מומרצים על ידי אמצעי המדיה והתקשורת, עולה השאלה המעניינת – האם גם המגמה ה"טבעית" הזו הושפעה, עודדה או אפילו נוצרה בידי אמצעי המדיה והתקשורת?

 

רופאי שיניים, רופאי משפחה ואנשי מקצוע אחרים כמעצבי דעת הקהל

כאשר שואלים האם המדיה והתקשורת משפיעות על המגמה בקרב הציבור הרחב לצריכה של חומרי ריפוי טבעיים, בעצם מתייחסים גם לפרסומות והמסרים השיווקיים המועברים באמצעי התקשורת השונים וגם לכתבות ותחקירים המשודרים בנושא, אשר בדרך כלל מביאים את דעתם של אנשי מקצוע מהתחום.

כאשר בוחנים את הנקודה האחרונה מגלים כי אינספור כתבות ותחקירים שונים אודות שימוש בחומרי טיפול וריפוי טבעיים לעומת מלאכותיים שודרו במהלך השנים האחרונות באמצעי התקשורת בארץ.

ניתן למצוא אינספור כתבות למשל, בהן רופאים מומחים, רופאי שיניים או רופאים אחרים משלל תחומים שונים ממליצים בחום על שימוש באמצעי ריפוי טבעיים שונים להקלה על תהליך דיאטה וטיפול בעודף משקל , ועד שימוש במה שאנחנו מכנים "תרופות סבתא" (כמו למשל גרגור מי מלח לצורך חיטוי הפה...).

 

מכך ניתן להסיק כי אמצעי התקשורת, בעקיפין או במישרין, אכן פועלים לעידוד הציבור לשימוש בכמה שיותר חומרי טיפול וריפוי טבעיים, מגמה מבורכת בסך הכל.

אך עדיין לא התייחסנו לחלק השני המרכיב את התייחסות התקשורת לנושאים דוגמת אלו – פרסומות ומסרים שיווקיים. מסרים אלו אינם תלויים כל כך באמצעי התקשורת עצמם (חברות הטלוויזיה והרדיו וכד'..), אלא במפרסמים החופשיים לפרסם באמצעי התקשורת על פי חוק. כך, ניתן למצוא גם לא מעט חומר פרסומי – שיווקי באמצעי התקשות השונים אשר מעודד לצרוך דווקא תרופות וחומרי טיפול וריפוי סינטטיים ולא טבעיים בעליל, פשוט בשמן של החברות המייצרות חומרים מוצרים אלו. מצד שני, קיימות כיום יותר ויותר חברות אשר מפרסמות דווקא חומרים טבעיים (בתי מרקחת טבעיים, מרפאות אלטרנטיביות וכד'..), אך השפעתן השיווקית עדיין אינה בגודל של השפעתה של התעשייה הסינטטית לתרופות וחומרי טיפול.

 

לכן, בסך הכל קיימת בתקשורת מגמה מעורבת בכל הנוגע לטיפול וממכר של חומרי ריפוי טבעיים. עם זאת, ניתן להניח כי המגמה הכללית וארוכת הטווח היא לכיוון של יותר ויותר פרסום ושיווק דווקא לחומרים הטבעיים. פשוט נראה כי זהו הכיוון אליו צועד העולם המערבי כולו, ולכן גם אמצעי התקשורת בישראל