פיקוד העורף התרעה במרחב

הגנה עצמית

הצורך בהגנה עצמית נעשה מוחשי פעמים רבות רק בדיעבד

ג'קי סויקיס 01/06/11 08:19 

אנשים רבים נתקלים במצבים בחייהם בהם הם מרגישים חסרי ישע ויכולת להגן על עצמם. הצורך בהגנה עצמית נעשה מוחשי פעמים רבות רק בדיעבד: כל אחד אשר עבר תקיפה מסוג כלשהו, יוכל להעיד כי ידע בסיסי בהגנה עצמית עשוי היה לשמש אותו לצורך התגוננות ואף נטרול של הגורם התוקף. תקיפות על רקע שונה הינם נתון סטטיסטי אשר נותן אותותיו בכל מגזר באוכלוסייה בכל מקום. מעשי אונס, רצח ואף מעשי שוד שיוצאים מכלל שליטה רווחים בחברה המודרנית באופן אשר קשה להתעלם ממנו. רבים מאותם אנשים שבוחרים ללמוד הגנה עצמית – בוחרים למעשה לבצע מעשה ולקחת את גורלם בידיהם: לסמוך על עצמם.
אומנות זו לא מילה גסה
אחת מהדרכים הפופולאריות ביותר לרכוש מיומנויות הגנה עצמית, היא רכישת ידע בתחום אומנויות הלחימה. אותן אומנויות לחימה אשר מצאו דרכן ממדינות המזרח הרחוק (בעיקר סין ויפן) – מיושמות בתחום ההגנה העצמית באופן נפוץ כיום. רבות הן האומנויות הנלמדות לצרכי ההגנה העצמית, ביניהן ניתן למצוא את אומנות הקראטה, ג'יוג'יטסו, אייקידו, ג'ודו ואף אגרוף תאילנדי וקיקבוקסינג(אשר צברו פופולאריות רבה בעיקר בעשור האחרון). בעוד שרבים דוחים על הסף את היתרונות העצומים הגלומים בלמידת אומנויות לחימה, רבים יותר לומדים את הערך הרב של שליטה באחד או יותר מהדיסציפלינות אשר הוזכרו לעיל. אומנות, מסתבר, היא לא מילה גסה – כל אחד יכול להתחבר לתחום, אמנם רבים מגלים זאת לעתים מאוחד מדי ופונים לרכישת ידע בסיסי בתחום רק לאחר מקרה מצער שדחף אותם להבין את היתרונות הרבים בשיטה. עם זאת, אף פעם לא מאוחר להתחיל וכל הדרוש לשם התחלה הוא רצון ומשמעת. כושר ירוד או גורמים אחרים משתפרים עם הזמן – כך שניתן לומר ש"הכל בראש" והעבודה הקשה היא פעמים רבות בעיקר על הצד המנטאלי.
חיזוק הביטחון האישי

פעמים רבות, חיזוק הביטחון העצמי ושיפור הכושר הגופני הינם תוצרים נלווים בתהליך רכישת ידע להגנה עצמית. רבים אשר מגלים את התחום, מבינים כי ניתן להתפתח מבחינה גופנית ולא פחות חשוב - מבחינה אישית. לימוד הגנה לצרכים מסוימים יכול להוביל להתמכרות מסוימת, אם כי לרוב חיובית, לתחושת האדונות והביטחון האישי בחיי היומיום של כל אחד, בין אם מדובר בילד או מבוגר. אם תחשבו על כך מעט – אולי תגיעו למסקנה שזה לא יכול להזיק, הרי להפסיק תמיד אפשר – אבל להתחיל, לא תמיד פשוט כל כך. ידע בסיסי בהגנה עצמית עשוי לדרוש לא מעט מבחינה אישית, מבחינת הזמן המוקדש ומבחינה מנטאלית. עם זאת, הידיעה כי הרווח שגלום בידע בסיסי שכזה (או ידע רחב יותר, בהתאם להתמסרות האישית לתהליך הלימוד), עולה על ההוצאה הכספית ואף האישית מבחינת זמן ומשאבים. אם תחליטו לצאת לדרך – אולי אף תיווכחו בזאת בעצמכם.