פיקוד העורף התרעה במרחב

התפתחות תינוקות

אימהות חולקות דאגה תמידית – האם התינוק שלי מתפתח כשורה?

ג'קי סויקיס 01/06/11 08:16 

התפתחות תינוקות היא הנושא המעסיק יותר מכל הורים לתינוק רך. אימהות ברחבי העולם חולקות דאגה אחת תמידית – האם התינוק שלי מתפתח כשורה. דבר זה פעמים רבות מביא הורים לרכישה מיותרת של צעצועי תינוקות אשר אינם מתאימים לשלב ההתפתחותי בו תינוקם נמצא, מתוך הנחה כי פעולה זו תסייע לזרז את התפתחותו. אך האמת היא, כי למרות שישנם מספר קווי בסיס קבועים, לכל תינוק קצב ההתפתחות שלו. ישנם תינוקות שבאופיים פוחדים יותר לנסות דברים חדשים, ולכן הזמן בו יתחילו ללכת עלול להתעכב במקצת. אין זה אומר כי לא יתפתחו שכלית כמו תינוקות אחרים.
גירויים התפתחותיים
מנקודת המוצא בה תוארה העובדה כי לכל תינוק קצב התפתחות משלו ניתן לדון בקצרה על מוצרי תינוקות המספקים גירויים לתינוקות בגילאים שונים. אם אתם הורים צעירים אתם בוודאי יודעים כי יש אינספור צעצועים כאלה, ובכל חודש יוצא צעצוע חדש אשר טוען לכתר הצעצוע ההתפתחותי הטוב ביותר. התינוק הוא יצור פשוט למדי ואת מירב הגירויים הוא יכול לקבל מסביבתו החיצונית הטבעית. אין זה אומר שאין צורך לרכוש לתינוק צעצועים, אך הורים רבים תולים את התפתחותו של התינוק בצעצועים אלה ושוכחים כי גם עליהם מוטלת משימת הגירויים. כך לדוגמא ישנה חשיבות רבה בגירויים קוליים, יש האומרים שאפילו מהתקופה בה נמצא התינוק ברחם. הורים רבים אינם חשים בנוח לדבר אל תינוקם ומסתפקים בהשמעת קולות או הפעלת קלטת. אך קול ההורה חשוב במיוחד עבור התינוק ליצירת תחושת ביטחון והקשרי שפה שונים. גם אל המוסיקה מתייחסים בתחום התפתחות תינוקות כחשובה ובעלת תרומה רבה. בכל הנוגע לצעצועים – אל תמעיטו בערכם. אך שימו לב כי לצעצוע אשר באמת מגרה את התינוק מבחינה התפתחותית צריכים להיות מספר קריטריונים. צעצוע התפתחותי אידיאלי הוא כזה המשלב מספר של גירויים עיקריים – צבע, מגע וצורה. לדוגמא, ספרונים המכילים תמונות גדולות של חיות הם אמנם נחמדים ומעניינים, אך בובה תלת מימדית של אותה חיה, בצבעים חיים ובמגע מיוחד, מעוררת אצל התינוק הרבה יותר פעילות מוחית. כמו כן, פן חשוב בהתפתחותו של התינוק היא הכנסת חפצים לפה. מדובר בשלב אשר כל תינוק עובר בתהליך זיהוי העולם החיצוני. לכן מומלץ לרכוש צעצועי התפתחות אשר יאפשרו לתינוק לעשות זאת. דבר זה גם יאפשר לכם ההורים לא לשבת עם היד על הדופק ליד התינוק בזמן שהוא משחק, מפחד שיכניס את הצעצוע לפיו.
מה שהטבע נתן לנו

תרבות השפע מעודדת הורים לצאת ולתור אחר הצעצועים המשוכללים ביותר עבור תינוקם. אך בדרך נראה כי אנו שוכחים כי הטבע נתן לנו כלים נהדרים רבים לגרות את מוחו של התינוק ללא מאמץ מצידנו. יד מלטפת, קול מקריא סיפור ועוד, כל אלה יספקו לתינוק גירויים התפתחותיים ותחושת ביטחון כאחד.