פיקוד העורף התרעה במרחב

המדיה והתקשורת בשירות הרפואה

מגוון הטיפולים מחייב טיפול נבון ונכון במדיות השונות

ג'קי סויקיס 25/05/11 12:18 

 

כלי המדיה והתקשורת השונים הפועלים בישראל ובעולם כולו, מחזיקים ברמת השפעה גדולה יותר ויותר על הציבור הרחב, שכן כמות הולכת וגדלה מהזמן הפנוי של כולנו מוקדשת לאמצעים אלו בצורה כזו או אחרת (אינטרנט, טלוויזיה, רדיו וכד'..).
הרבה נאמר ונכתב כבר על ההשפעה הגדולה שיש לאמצעי המדיה והתקשורת על כלל הציבור הרחב, כאשר על פי רוב נוהגים המבקרים השונים להצביע על השפעות שליליות שונות כמו הסחות של דעת הקהל לכיוון כזה או אחר לצורך השגת מטרות פופוליסטיות שונות. אך ישנה גם לפחות השפעה אחת חיובית ביותר אותה ראוי לציין. השפעה זו היא העלאת המודעות הכללית בקרב הציבור הרחב בכל הקשור לתחום הרפואה בימינו.
 
רפואה משלימה, טיפולים לגיל המעבר ועוד
הרפואה בימינו נמצאת בשלב התפתחותי חסר תקדים, כאשר ישנם טיפולים שונים ומגוונים למגוון בעיות רחב יותר מאי פעם בעבר. כניסתה של הרפואה המשלימה הביאה עמה עוד מגוון רחב של טיפולים אלטרנטיביים, אשר הגעתם לידיעת והכרת הציבור תלויה במידה רבה בהתגייסות כלי התקשורת השונים לצורך המשימה.
בין אם מדובר בבעיות שונות של גיל המעבר, במחלות הפוקדות אחוז ניכר מהאוכלוסייה כמו אסטמה או כאבי גב כרוניים, או במגוון רחב של בעיות רפואיות נוספות, מגוון הכלים השונים הקיימים כיום להתמודדות עם בעיות אלו אינו מוכר ברובו לחלק עצום מהאוכלוסייה. הדוגמה הטובה ביותר כאמור היא זו של הרפואה האלטרנטיבית, אשר בין אם עקב היותה חדשה ובין אם מסיבות אחרות, אינה מוכרת ברובה (או לפחות לא הייתה מוכרת עד לשנים האחרונות) לחלק עצום מהציבור הרחב. כלי המדיה והתקשורת השונים הם שאחראיים לעלייה הניכרת במודעות הציבור לסגנון רפואה זה, על שלל השיטות האלטרנטיביות שהוא מביא לטיפול במגוון בעיות שונות (אסטמה, כאבים כרוניים, בעיות פוריות, סחרחורות ועוד ועוד). השפעתם של כלי התקשורת והמדיה במקרה זה נובעת הן מפרסום ושיווק יזום, והן מכתבות כלליות או תקשורת בין אישית באינטרנט (פרסום בלוגים ואתרי תוכן שונים העוסקים בתחום ועוד...).
 
מכיוון שמדובר (באופן חריג יחסית) בעיסוק בתרומתן של התקשורת והמדיה לתחום כלשהו ולא בהשפעתן השלילית או האינטרסנטית, עולה השאלה – מה בכל זאת מניע את אמצעי התקשורת השונים לפרסם ולהביא לעלייה משמעותית במודעות הציבור בכל הנוגע לרפואה המודרנית ומגוון השיטות שיש לה להציע לנו?
התשובה מורכבת מכמה גורמים, כאשר אחד מהם הוא כאמור פרסום ושיווק יזום, אך זהו רק חלק קטן מהעניין. האינטרנט שינה למעשה את כללי המשחק, בכל שהוא מהווה אמצעי מדיה ותקשורת מרכזי, אשר נותן את זכות הדיבור וההשפעה לכל אחד ואחת מאתנו. השיח הבין אישי או בין קבוצתי ברשת בנושא הרפואה המשלימה או הרפואה המערבית על שלל חידושיה (כמו גם בדבר אינספור נושאים ותחומים נוספים) אחראי במידה מרובה לעליית המודעות בקרב הציבור הרחב לנושאים אלו.

טוב לראות כי עולם התקשורת והמדיה של ימינו מסוגל להביא לשינויים תודעתיים – ציבוריים נרחבים חיוביים ונדרשים כל כך