פיקוד העורף התרעה במרחב

איך שינה הפייסבוק את חיינו

הפייסבוק המציא מקומות עבודה חדשים, ופתח מגוון ערוצי שיווק שלא היו קיימים

ג'קי סויקיס 12/05/11 06:42העשור הראשון של שנות האלפיים ייזכר לנצח כעשור שבו התחילו הרשתות החברתיות, ובראשן בפייסבוק. אתר אחד מאחוריו עומד רעיון גאוני שהפך את חיינו לחלוטין, בדרכים שאנחנו עדיין לא מודעים אליהן. הפייסבוק שינה עבורנו טרמינולוגיה, המילים חבר, לייק, איגנור, קיבלו משמעות אחרת מאז השתלט הפייסבוק על חיינו.

 

הפייסבוק שינה את עולם הפרסום מקצה אל קצה. משרדי הפרסום הגדולים ביותר משקיעים כספים רבים בפרסום בפייסבוק, גם אלו שבהתחלה הרימו גבה והאמינו שזה טרנד חולף. משרדי יחסי ציבור פתחו מחלקות שלמות שעוסקות בקידום מוצרים ואישים בפייסבוק, אנשי מפתח בפוליטיקה משתמשים בפייסבוק כדי להגיע לקהל הבוחרים בצורה הפשוטה ביותר ולדבר בגובה העיניים, והרשימה עוד ארוכה.

 

הפייסבוק המציא מקצועות חדשים, אנשים שרוכבים על ההצלחה של מארק צוקרברג וטוענים כי הם מומחים לשיווק בפייסבוק, חלקם אכן כאלה, מציעים קורסים ללימוד שיטות שיווק והתבלטות ברשת החברתית, שיטות לניהול כל הפרסום של עסקים קטנים דרך הפייסבוק ועוד.

 

ואכן, עסקים רבים משתמשים בפייסבוק על מנת לתקשר עם קהל הלקוחות שלהם. מבקשים מהלקוחות שיקבעו תורים דרך הפייסבוק, מתקשרים איתם על בסיס יומיומי, מסעדות מודיעות על מנות חדשות, פאבים מספרים על קוקטייל היום, ומוסדות לימוד מתקשרים עם תלמידיהם בלי להרים טלפון או לשלוח מכתב. אין ספק, הפייסבוק שינה עבורנו הרגלים.

 

פעם בתקופה צצה המצאה שמשנה את פני האנושות. הטלפון של אלכסנדר בל שינה תפיסות והרגלים רבים בקרב בני האדם. הטלוויזיה, האינטרנט, ועכשיו גם הפייסבוק. עורכי דין שסיימו כמה שנים של לימודי משפטים מקדישים את הקריירה שלהם לעיסוק בתביעות הקשורות לרשת החברתית, מפתחי משחקי מחשב הופכים מליונרים רק כי ידעו איך להפוך את המשחק לחברתי ולהשיק אותו כאפליקציה בפייסבוק והרשימה רק הולכת ומתארכת.

 

אולי הדבר החשוב מכל, השינוי בקשרים החברתיים שלנו, שינויים שהתאפשרו רק בגלל הפייסבוק. מושגים כמו פגישת מחזור משנים לגמרי את משמעותם בעידן הפייסבוק. היום, כאפשר לדעת בדיוק מה כל אחד ממכרי העבר שלנו עושה ועשה בכל שעות היום. איך הוא נראה, היכן הוא גר, עם מי התחתן, כמה ילדים יש לו ואיך הם נראים, מה עוד ניתן לגלות בפגישת המחזור הבאה שנקיים?

 

קשרים שהתנתקו למשך שנים רבות מתחדשים. אחים אבודים מוצאים אחד את השני, חברים שחיפשו וחיפשו מגלים את חברותם מחדש, ויותר מכל, הנגישות הופכת ברורה מאליו. ניתן להגיע לכל אחד, בכל זמן ומכל מקום. המסתורין אבד, יש בכך יתרונות רבים. אנחנו הופכים לשליטים של העולם החברתי שלנו, מוצאים דייטים בקלות רבה יותר, מבררים עובדות על חייהם של המכרים החדשים שלנו, אולי אפילו מוצאים אהבה. זוגות רבים שהכירו בפייסבוק נשואים כיום וחיים באושר.

 

לסיכום, אין כמעט תחום בעולם שלנו שלא השתנה בעקבות ההמצאה הגדולה ביותר של תחילת שנות האלפיים. הפייסבוק שנולד יחד איתנו וגדל יחד איתנו מאפשר לנו לגדול, להתפתח ולחוות, לתעד כל מה שרק נרצה, ולהפוך נגישים יותר לאנשים הקרובים אלינו.