פיקוד העורף התרעה במרחב

שגעון הריאליטי

תוכניות הריאלטי תופסות את משבצות השידור הטובות ביותר והפרסום בם יקר יותר

ג'קי סויקיס 12/05/11 06:26הטלויזיה בעולם כולו עברה וממשיכה לעבור מהפך בשנים האחרונות. ז'אנר הריאליטי הפך למרכזי כל כך, השתלט על הפריים טיים, בורא לנו טאלנטים חדשים. השאלה הנשאלת היא מדוע. האח הגדול, השרדות, היפה והחנון, כוכב נולד, אלו הן תוכניות מובילות בערוצים המסחריים של ישראל, הן תופסות את המשבצות החמות ביותר, פרסום בהן הוא מהיקרים ביותר שיש, ונראה כי זו רק ההתחלה.

 

כשג'ורג' אורוול כתב את הספר 1984 היחס למושג האח הגדול היה יחס של תופעה שהולכת ומשתלטת על העולם מבלי שנוכל לשים לב, מי ידע שמספר שנים לאחר מכן יהפוך מושג זה לכותרת של תכנית הטלויזיה מהמדוברות ביותר בעולם. האח הגדול הביאה את החטטנות האנושית לנקודת שיא חדשה. המעורבות שלנו בחיים של אחרים, המציצנות שלנו לתוך הקרביים של אנשים הזרים לנו לחלוטין, כל אלה כבר לא נראות כתופעות מטרידות, והפכו למכונה משומנת להדפסת כסף ולבידור המוני.

 

ולמען האמת, יכול להיות שקצת הומור לא יזיק לנו כשאנו באים לבחון את הטלויזיה של שנות האלפיים. המעורבות התקשורתית בכל פינה בחייהם של השליטים שלנו, הצילומים מתוך תופת האסונות הגדולים ביותר בעולם, מכשירי הסמארט-פון המאפשרים לנו הצצה בשידור חי לתוך הסיפורים המסקרנים ביותר, עליהם יכולנו רק לחלום לפני שנים מעטות, כל אלה הם בכל מקרה סימנים להתפתחות של תופעה גדולה יותר, שעם או בלי תכניות הריאליטי מאפשרים לנו כצופים להיות מעורבים יותר במתרחש, הישר מספת הסלון שלנו.

 

יתרון שלא ניתן להתעלם ממנו בתכניות אלה הוא האפשרות שלנו להכיר ולהזדהות עם השונה מאיתנו. המתמודדים בתכניות אלה מגיעים מכל שכבות האוכלוסיה, ממקומות שונים ועם סיפורי חיים שונים ומרתקים, ומאפשרים לנו הצצה לחיים אחרים לחלוטין, מאפשרים לנו לצחוק איתם, לבכות איתם, לבקר ולשפוט, לשים עצמנו בנעליהם, וכל זה מבלי להיות מתוייגים כרכלנים או כביקורתיים, ורק מכיוון שכולנו כבר הפכנו כאלה, בלי שנשים לב לכך.

 

מתמודדים שסיימו לימודי משפטים ומנסים למצוא דרכם בעולם הופכים למאמי הלאומי למרות שגרמו לשאר חברי הקבוצה לראות בהם חלאות המין האנושי. מתמודדות המגיעות עמוק מתוך הפריפריה כובשות את המסך שלנו והופכות לדבר הגדול הבא, לסלבריטאיות המדוברות ביותר בכלי התקשורת. במילים אחרות, הריאליטי הופך את הכל לאפשרי, את נהג משאית הזבל לגיבור, את עקרת הבית לבשלנית העשור.

 

כנראה שזה רק עניין של זמן עד שיציעו לימודי תעודה בתחום הריאליטי, ילמדו את רזי המקצוע כחלק בלתי נפרד, אך נפרד לחלוטין מתחומי המדיה הנלמדים בחוגים לקולנוע באקדמיה. כבר היום ניתן לראות קורסים שלמים העוסקים בתופעה האדירה הזו שכובשת את המסכים ולא משאירה אחריה שבויים. ולא משנה כמה מבקרים יטענו שזה משחית את הנוער ומוריד את הטלויזיה שלנו לשפל חדש שעוד לא נצפה, זו עדיין טלויזיה במיטבה, זה עדיין בידור טהור, ואת זה אף אחד לא יכול לקחת מתכניות הריאליטי שלנו.