פיקוד העורף התרעה במרחב

יום העצמאות במיני ישראל

יום העצמאות בעקבות אבני דרך בעשור הראשון לישראל דרך מודלים במיני ישראל

ג'קי סויקיס 08/05/11 11:28 

1948-1958
מבצע נחשון: יצאו כוחות ה"הגנה" למבצע נחשון במטרה לתפוס שטחים החולשים על ציר לטרון – שער הגיא – קסטל – ירושלים. הצלחתו של המבצע אפשר את פריצתו הזמנית של המצור על ירושלים, כמו כן היווה המבצע שינוי משמעותי בטקטיקה של היישוב היהודי במלחמה וסימן את המעבר בהגנה להתקפה יזומה.
דגם לטרון
מאי 1948:
 יעקוב דורי, מפקד ה"הגנה" מתמנה לרמטכ"ל הראשון של
צה"ל.
                                                         דגם ביה"ס לקצינים בה"ד 1
  14 במאי  
התכנסה מועצת העם בבית דיזינגוף בשדרות רוטשילד בתל אביב. ב - 16:00 החל טכס בן חצי שעה שבמהלכו קרא דוד בן גוריון את הכרזת העצמאות של המדינה החדשה – מדינת ישראל, ונחתמת מגילת העצמאות. את הטכס סיים בן גוריון במשפט: "קמה מדינת ישראל, תמה ישיבה זאת" ואז החלו חגיגות אירועי יום העצמאות של המדינה החדשה.
דגם בית דיזינגוף
 ינואר 51
ייבוש החולה: ממשלת ישראל החליטה על מבצע לייבוש ימת החולה על מנת להרחיב את שטחי החקלאות באזור. ההחלטה הביאה לפתיחת מאבק ציבורי נגד מפעל הייבוש, בעיקר בשל ההשלכות הצפויות לנוף העשיר בצמחים ובבעלי חיים. לבסוף הוחלט להשאיר בדרום מערב עמק החולה אגם קטן, בשטח של כ-3,000 דונם, זוהי השמורה הראשונה בישראל שהוכרזה רשמית כשמורת טבע. בשנת 94 הגיע לסיומו שלב נוסף בשיקום החולה – הצפת 1,000 דונם מצפון לשמורה.
דגם החולה
כיום אתר אטרקציות לילדים ולכל המשפחה
 ינואר 54
חברת החשמל: הוקמה בשנת 1923 כחברה פרטית על ידי פנחס רוטנברג, לאחר שזכה בזיכיון מטעם שלטונות המנדט הבריטי. בראשית שנות ה-50 נפתח משא ומתן בין החברה לממשלת ישראל, אשר הסתיים בינואר 54, אז רכשה המדינה את מרבית מניות חברת החשמל והפכה אותה לחברה ממשלתית ציבורית.
דגם חברת החשמל
 אפריל 56
מנורה בכנסת: באפריל 56 הוצבה ברחבה שמחוץ לכנסת מנורת שבעת הקנים, עשויה ברונזה וגובהה כחמישה מטרים. המנורה, שנתרמה על ידי הפרלמנט הבריטי, עוצבה על ידי הפסל היהודי – בריטי ממוצא גרמני, בנו אלקן, אשר עמל על בנייתה במשך שש שנים. המנורה מעוטרת ב-29 תבליטים המתארים מאורעות ואישים מרכזיים בהיסטוריה היהודית ובחיי האומה, מימי האבות ועד ימי החלוצים.
דגם הכנסת