פיקוד העורף התרעה במרחב

ה like מאניה – מה זה עושה לנו?

בשנים האחרונות ה like הולך ומשתלט על העולם וכל אחד מנסה לצבור ככל הניתן

ג'קי סויקיס 26/04/11 10:28 

כפי שכל ילד בן שמונה (ופחות אפילו..) יודע כיום – האינטרנט והרשתות החברתיות הם מה ששולט בתחומי המדיה והתקשורת של העולם. אפילו בטלוויזיה – כלי התקשורת השולט והפופולארי ביותר בעולם עד להגעתו של האינטרנט, ניתן למצוא תכניות רבות אשר הנושא העיקרי בו הן עוסקות הוא האינטרנט ורשתות חברתיות. המצב נהיה כל כך קיצוני עד כי אנשים רבים חיים הרבה יותר ברשתות החברתיות, ופייסבוק בראשן כמובן, מאשר בעולם האמיתי, זה שמחוץ למחשב.
אחת ההמצאות הגדולות והיעילות ביותר של פייסבוק הוא כפתור ה like המפורסם – זה שמאשר כי אנחנו מתעניינים או אוהבים אלמנט מסוים (דף אינטרנט, קבוצה, בנאדם מסוים ועוד..), ומודיע על זה לכל החברים שלנו בתוך שניות ספורות. נדמה כי בשנים האחרונות ה like הולך ומשתלט על העולם, כאשר כל עסק, תכנית טלוויזיה, קבוצת ספורט או כל גוף אחר עליו רק ניתן לחשוב, המתעניין באהדת הציבור, רודף ללא הרף אחרי ה"לייקים" שלנו.
 
מה חשוב יותר – "like" או קניית דומיין מוצלח?
הרעיון של כפתור ה like הוא כל כך מוצלח בעולם האינטרנט החברתי של ימינו, עד שהוא מתחיל להאפיל על אלמנטים חשובים אחרים בתחום האינטרנט. למשל – קניית דומיין (כתובת אתר האינטרנט) נחשבת לאחת הפעולות החשובות בהקמת אתר אינטרנט חדש. דומיין בעברית, דומיין קצר וקולע, דומיין מפורסם – קיימת סוג של הסכמה כי דומיין מוצלח יכול לתרום משמעותית לאתר אותו הוא מייצג, מה שמביא בעלי אתרים רבים לשלם הרבה מאוד כסף עבור דומיינים מבוקשים. אך לאחרונה עולה השאלה – האם קניית דומיין מוצלח היא עדיין כל כך חשובה לאור האפשרות להביא את האתר לתודעת הציבור על ידי "לייקים" רבים? מכיוון שכמעט כל אתר ברשת כיום מקושר ישירות לפייסבוק, האפשרות לפרסם ולקדם את האתר לכמה יותר אנשים באמצעות ה like של הרשת החברתית היא זמינה ויעילה, לדברי אנשים מסוימים אפילו יותר מקניית דומיין מוצלח.
אז עדיין אי אפשר כמובן להספיד את החשיבות של קניית דומיין בעברית או דומיין מבוקש ואטרקטיבי מכל סוג שהוא, אך ברור כי אותו like קטן ותמים לכאורה הולך ומשנה את האופן בו פועלת הרשת כולה.
 
ועם זאת, נשאלת השאלה – מה אותו like תמים לכאורה עושה לנו – לגולשים ולחברה כולה? אנשים רבים טוענים כי האפשרות להצהיר באופן מהיר ואוטומאטי כל כך על העובדה כי אנחנו אוהבים או מחבבים משהו פשוט מזלה ומורידה את הערך של מה שאנחנו אומרים ושל הרגשות שאנחנו מביעים באמצעות הרשת, ובעצם הופכת את השיח בין כולנו לרדוד ושטחי יותר. בדומה למושג "חברים" בפייסבוק, אשר כבר מזמן ברור לכולנו שאינו מסמל חברות אמיתית אלא פשוט סוג של התקשרות אינטרנטית (אשר בפעמים רבות הינה חסרת ערך לחלוטין..), ייתכן כי גם מושג ה like מכיל בתוכו בעייתיות מסוימת עבור האופי של החברה האנושית החדשה – זו שנבנית סביב האינטרנט והרשתות החברתיות השונות