פיקוד העורף התרעה במרחב

דיאטה שכולה מאהבה

דיאטה כחוויה חיובית - איך עושים את זה?

ג'קי סויקיס 03/04/11 10:25מי מאיתנו לא מצא את עצמו מהרהר לרגע בזמן כזה או אחר בצורך להוריד קצת או הרבה ממשקל גופו? נדמה כי בתרבות שמצד אחד כל כולה סגידה ליופי ולנעורים ומצד השני היא מאופיינת בשפע רב של אוכל משמין ובלתי בריא, לא מעט אנשים מוצאים את עצמם אוכלים יותר מדי ומרגישים שהיו יכולים להיות יפים הרבה יותר ובריאים הרבה יותר בכל גיל אם היו מקפידים על תזונה נכונה ומוקפדת. אך שאלת השאלות היא לאו דווקא מי רוצה להיות חטוב ובריא, ברור שכמעט כולנו מעוניינים בכך. השאלה המשמעותית והמאתגרת יותר היא איך בעצם עושים את זה?

רובנו מעבר לגיל שלושים מוצאים את עצמנו מטופלים במשפחה ובילדים קטנים, עובדים שעות ארוכות בכדי לקיים את הבית ובכדי לשלם משכנתא וחשבונות והוצאות רכב וכל שלל הנתונים והמטלות והפרטים המאפיינים את חיינו המודרניים. בין כל השעות בעבודה ומטלות הבית מתי בדיוק נמצא זמן באמת לעשות ספורט או לשנות את הרגלי התזונה הבעייתיים שלנו?

לפעמים מוטיבציה מגיעה ממקום בלתי צפוי- היישר מתוך הלב המלא אהבה.

מיכאלה, בת ה38, הרגישה כבר זמן רב לא טוב עם עצמה. " הרגשתי כבדה, מסורבלת אחרי 2 לידות ובעקבות חוסר סדר מתמשך בארוחות שלי. מצאתי את עצמי מנשנשת ולא אוכלת. למי יש זמן לחתוך סלט אמרתי לעצמי, כשיש לי לבשל עבור 2 ילדים רעבים ובעל? אז כשהייתי רעבה הייתי אוכלת קצת מהפירה של הילד וטועמת מהפלפל הממולא באורז שהכנתי בשבת ומהפשטידה מלאת הגבינה ומהפסטה ומפה לשם עברתי לחיות על קפה, סנדויצ'ים והרבה פחמימות... פלא שהרגשתי שאני משמינה מיום ליום? "

מיכאלה כמו הרבה אחרים מאיתנו, לא מצאה בתוכה את הכוח ממש לשנות הרגלי תזונה אם כי ניסתה...

" היו רגעים שכבר באמת היה נמאס לי ואז הייתי מוצאת את עצמי מניחה סלסלת פירות ליד הטלוויזיה במקום קפה, עוגיות וחטיפים מלוחים ומנסה לשתות תה צמחים והרבה מים ולהכין לי מרק ירקות. הייתי יורדת יפה במשקל ואז מהר מאד היה מגיע איזה יום שהילד היה חולה ואז לא הייתי ישנה טוב ובבת אחת כל הבלגן היה חוזר ושוב הייתי אוכלת לא טוב ומשמינה מחדש ואפילו עוד יותר מקודם".

מוכר? בוודאי. אז מאין מגיעה מוטיבציה עצמית כמו שנדרשת בשביל ממש לפצוח בדיאטה? במקרה של מיכאלה זה בא פשוט מתוך הסתכלות על ביתה הקטנה שלתדהמתה החלה מחקה את אמה בהרגלי האכילה שלה ומשמינה גם. בבת אחת קלטה מיכאלה שיש לה השפעה ואחריות אדירה על עיצוב ההתנהגות והרגלי האכילה ששל ילדיה ולמענם החליטה לעשות שינוי רב מערכתי בבית.

"התחלתי להזמין משלוחי פירות ומשלוחי ירקות הביתה ולהרגיל את הילדים שסלט הוא חלק בלתי נפרד מהאוכל בבית. סילקתי מאכלים מעובדים ומשמינים. התחלתי לבלות עם הילדים יותר בחוץ ובתנועה ולהרחיק אותם ואותי מהטלוויזיה ואפילו נרשמתי לחדר כושר. הדמות שלי כאימא השתנתה ויחד איתי הבית כולו. כולנו הפכנו לבריאים ורזים הרבה יותר. לעולם לא אלך אחורה שוב."

זוהי רק דוגמא אחת למשפחה אחת שהצליחה לשנות מומנטום. המפתחות בידי כולנו. רק צריך למצוא את הסיבה שבאמת חשובה לנו כדי לעבור שינוי. בהצלחה!