פיקוד העורף התרעה במרחב

שיווק רפואה אלטרנטיבית

מדוע מנסה התקשורת לשווק לנו את הרפואה האלטרנטיבית?

ג'קי סויקיס 03/04/11 10:14 

עבור מי שלא שם לב או לא ממש חי פה בשנים האחרונות, הרפואה האלטרנטיבית חזרה, ובגדול. בחוגים רבים נחשבת הרפואה האלטרנטיבית לסוגיה השונים למוצלחת וחשובה לא פחות מהרפואה הקונבנציונאלית, וזאת למרות שכל מי שבקיא בפרטים המדעיים חייב להודות כי לסגנון רפואה זה אין כרגע אפילו עשירית מהכלים שיש לרפואה המערבית להציע במטרה להציל חיים.
כמעט כל אזרח במדינה כבר מכיר ביטויים כמו דיקור סיני פוריות, טיפול בפרחי באך או הומיאופתיה, כמעט באותה מידה בה הוא נחשף לביטויים מקבילים מתחום הרפואה המערבית. למעשה, מרביתנו כבר מכירים גם פרטים יותר ספציפיים בתחום, כמו למשל הידיעה כי לבעיות כלליות כמו כאבי ראש או טחורים טיפול אלטרנטיבי יכול לעזור.
למען הסדר הטוב חשוב להדגיש – אין כאן כל כוונה לזלזל ביכולותיה של הרפואה האלטרנטיבית או להתחמק מן העובדה הברורה כי טיפולים אלו מסייעים לאלפי אנשים בארץ מדי חודש, רק להצביע על כך שתחום זה זוכה לסיקור תקשורתי נרחב ומעודד במיוחד במהלך השנים האחרונות.
 
הטיפול האלטרנטיבי כטרנד הישועה של העולם המערבי
אז למה בעצם זה קורה? מדוע התקשורת בארץ ובעולם מעודדת כל כך את הרפואה האלטרנטיבית, הרבה יותר מאשר היא מעודדת למשל תחומי מחקר חדשים ופורצי דרך במסגרת הרפואה המערבית?
מן הסתם, הסיבה לכך נעוצה בין השאר בכל מיני אינטרסים כאלו ואחרים של בעלי שליטה ובעלי השפעה בעולם התקשורת והמדיה המקומית והעולמית. אך כנראה שהפופולאריות של הרפואה האלטרנטיבית בעולם התקשורת הוא מעבר לאינטרסים פרטיים. מדובר בסוג של כמיהה קולקטיבית – רצון משותף לאנשים רבים בדורנו למצוא סוג של גאולה או ישועה מהתחלואים הרבים מהם סובל העולם המערבי. במשך שנים אנחנו שומעים מדי יום על הבעיות הקשות הנגרמות לבני אדם, בעלי חיים וכדור הארץ כתוצאה מההתפתחות המואצת של האדם והעולם המערבי בפרט, החל מתאונות דרכים קטלניות וכלה בהתחממות הגלובאלית המאיימת לכלותנו. כנראה שמתוך כל התסכול וחוסר האונים הנובעים מהמצב הנוצר סביבנו, נובעת סוג של כמיהה או תקווה לישועה כזו או אחרת, ישועה אשר עבור אנשים רבים מגיעה בדמות הרפואה האלטרנטיבית.
פתאום מגיע סגנון רפואה "חדש" (לפחות חדש עבור מרבית האנשים בעולם המערבי), אשר מקורו בחוכמות קדומות ועתיקות אשר אינן לגמרי ברורות לנו, ומציע לנו לא רק דרכי טיפול וריפוי חדשות, אלא גם אורח חיים חדש ונכון יותר, כזה שאולי באמצעותו נכפר על חטאינו ונתחיל לתקן את הדרך בה הולך העולם המערבי מזה כמאתיים וחמישים שנים.
הרעיון הכללי של הרפואה האלטרנטיבית הוא מאוד סקסי ובעיקר מעורר תקווה, מה שגורם לא רק לאנשים רבים להתאהב בו, אלא גם לתקשורת עצמה במדינות רבות ושונות בעולם המערבי.
 
לכן, בפעם הבאה שאתם רואים פרסומת או כתבה מחמיאה לסוג טיפול אלטרנטיבי כזה או אחר, חשבו על כך שיכול להיות שפשוט מדובר כאן בסוג של חלום או פנטזיה של התקשורת עצמה, ושל אנשים רבים נוספים בעולם המערבי.