פיקוד העורף התרעה במרחב

האריזה עושה את המוצר

גורם שמשפיע על שיקול הדעת הצרכני שלנו אפילו בתת מודע הוא אריזות המוצרים

ג'קי סויקיס 24/03/11 12:38 

במסגרת עולם השיווק והפרסום, אנחנו כצרכנים נחשפים מדי יום לעשרות או מאות מוצרים שונים בצורה כזו או אחרת – פרסומות באמצעי המדיה השונים, מול העיניים שלנו בחנויות או ברחוב, עיתונים יומיים וכד'. בכל מקום אליו אנחנו פונים ניתן למצוא לפחות פרסומת למוצר אחד או שניים, אשר ברובן מספרות לנו אודות האופי של אותו מוצר.
בעוד אנחנו כצרכנים נבונים נוטים לנסות ולברר אודות טיבו של המוצר עצמו והתכונות העיקריות המאפיינות אותו, גורם נוסף שמשפיע מאוד על שיקול הדעת הצרכני שלנו באופן בלתי מודע הוא אריזות המוצרים השונים. לאריזה המכילה את המוצר ישנה השפעה מכרעת על דעת הקהל הצרכני, על הרמה בה אנחנו כצרכנים נמשכים למוצר זה או לא ולכן על כמות המכירות מאותו מוצר. אנשי הפרסום והשיווק אשר תפקידם הוא להביא למכירות גבוהות עד כמה שניתן מכל מוצר אותו הם מפרסמים כבר הפנימו את הנקודה הזו מזמן, מה שמסביר את כל אותן אריזות מעוצבות וייחודיות שאנחנו רואים על מדפי החנויות.
 
אריזות קרטון מעוצבות כאמצעי שיווק ומכירה
אחת מסוגי האריזות הנפוצות ביותר כיום עבור מכירת מוצרים רבים הן אריזות קרטון. בין אם מדובר במוצרי חשמל, מוצרי מזון, מוצרי הנעלה או שורה ארוכה של מוצרים נוספים, רובם נמכרים באריזות קרטון כאלו ואחרות. בעוד השימוש באריזות קרטון נובע מיתרונות רבים המאפיינים את האריזות הללו, אחד היתרונות המהותיים של אריזות קרטון הוא האפשרות לעצב אותם בצורות שונות ובצבעים שונים ומיוחדים, במטרה כמובן להשתמש באריזות המוצרים לצורך שיווק ופרסום המוצר עצמו או החברה המייצרת אותו. כך, שיטוט שגרתי במסדרונות הסופר מרקט השכונתי חושף אינספור אריזות קרטון של מוצרים שונים ומשונים אשר כל אחת מהן היא בצורה אחרת, צבע אחר ומכילה מסרים אחרים מאשר האריזות האחרות. אריזות קרטון הן אמצעי מצוין לשווק ולפרסם את המוצר והחברה, וממש להשפיע על החלטותיהן הצרכניות של הלקוחות השונים.
 
האמירה המפורסמת "אל תסתכל בקנקן אלא במה שבתוכו" אשר הינה נכונה מאוד כמובן בנסיבות רבות בחיים, אינה ממש תופסת בכל הנוגע למכירת מוצרים באריזות קרטון או אריזות מעוצבות אחרות. במקרים אלו, גם אם השכל הישר שלנו יודע שמה שחשוב זה תכולת האריזה – איכות המוצר עצמו ולא רמת האריזה שלו, זה לא משנה את העובדה שדעתנו אודות אותו מוצר מושפעת באופן ישיר או עקיף מהאריזה שלו. מדובר כאן בהשפעות פסיכולוגיות עקיפות, אשר אינספור מחקרים מצאו כי הן תקפות לחלוטין, וקיימות כמעט אצל כל הצרכנים באשר הם.
 
לכן, בין אם אתם אנשי פרסום ושיווק אשר עבודתם היא למכור ולשווק מוצרים שונים או שאתם יצרנים ומשווקים של מוצר מסוים אשר את מכירותיו אתם מעוניינים לקדם, זיכרו כי הקנקן אכן קובע במקרה הזה – המראה הכללי של אריזת המוצר שלכם תשפיע בסופו של דבר על הצלחת המכירות שלו.