פיקוד העורף התרעה במרחב

שיווקה של הרפואה האלטרנטיבית

שיווקה של הרפואה האלטרנטיבית בעולם התקשורת והמדיה

ג'קי סויקיס 21/03/11 11:31 

התקשורת ואמצעי המדיה השונים שימשו מאז ומעולם כזירות עיקריות בהן פועל עולם השיווק, שכן זירות אלו (דוגמת טלוויזיה, רדיו, אינטרנט וכד') הן שמאפשרות העברת אינפורמציה רבה ומפורטת למרבית האוכלוסייה בכל מדינה ומדינה בעולם. במסגרת זו גם שווקו מאז ומתמיד מוצרים ושירותים שונים מעולם הרפואה, החל מפרסומת בטלוויזיה עבור רופא שיניים כזה או אחר וכלה בפרסומות המשווקות תרופות גנריות של טבע. נראה לנו טבעי כי מוצרי ושירותי הבריאות והרפואה השונים ישווקו באמצעי התקשורת והמדיה, שכן מדובר במוצרים המבוקשים ביותר בעולם, אלו שכל אחד ואחת מאיתנו נתקלים בצורך בהם מדי פעם.
 
אך בשנים האחרונות חלה התרחשות מסוימת בזירה זו, עם עליית הפופולאריות של תחום חדש ברפואה, תחום המכונה על פי רוב "רפואה אלטרנטיבית". הכוונה היא כמובן לרפואה המזרחית, זו שמקורה הוא במדינות מזרח אסיה או דרום אמריקה לפני אלפי שנים, רפואה אשר מבוססת פחות על מחקר מדעי כפי שאנחנו מכירים אותו כיום, ויותר על ניסיון חיים אשר הועבר במשך מאות דורות במדינות שונות. רפואה אלטרנטיבית היא תחום רחב, אשר כולל שיטות ריפוי שונות דוגמת דיקור סיני, הומיאופתיה ועוד. כמו כן, כוללת הרפואה האלטרנטיבית גם תחום של שימוש בצמחי מרפא מועילים דוגמת מאקה, אוניה דה גאטו ועוד שלל דוגמאות שונות.
 
בין אם מדובר במכירה של צמחי מרפא כמו המאקה או צמחים אחרים, או בשיווק של טיפולים אלטרנטיביים דוגמת דיקור סיני, הרפואה האלטרנטיבית כתחום עושה כיום שימוש נרחב בכלי התקשורת והמדיה השונים על מנת לשווק את עצמה לכמה שיותר אנשים, לצבור פופולאריות גבוהה יותר ולחשוף כמה שיותר אנשים לשיטות הטיפול השונות שהיא מציעה. ואכן, על פי התוצאות בשטח, נראה כי שיטת שיווק זו עובדת. בעולם המערבי כולו, ובכלל זה גם בישראל כמובן, זוכה בשנים האחרונות הרפואה האלטרנטיבית לכבוד רב ולאינספור מטופלים אשר מבקשים לשלב את השיטות האלו עם שיטותיה של הרפואה המערבית, הקונבנציונאלית.
על פי בחינת עולם השיווק כפי שהוא משתקף באמצעי התקשורת והמדיה השונים, רפואה אלטרנטיבית זוכה לחשיפה שווה ואולי אפילו גבוהה יותר מזו של שירותי ומוצרי הרפואה המערבית. משמעות הדבר היא שעל כל פרסומת של רופא שיניים כזה או אחר או אפילו של תרופות פשוטות כגון אקמול, ניתן למצוא לפחות פרסומת אחת של קליניקה לדיקור סיני או של צמח מרפא הנמכר בכמוסות כמו האנרג'י מאקה. אולי הפרסום והשיווק הנרחבים הללו הם אשר מסייעים למהפכה המתגבשת בעולם הרפואה, אשר משלבת בין הרפואה המערבית למזרחית, מהלך אשר כמובן המרוויחים הגדולים ממנו הם אנחנו – האנשים הפשוטים שפשוט מחפשים את הדרך האפקטיבית ביותר לטיפול בבעיות בריאותיות שונות.
 
זוהי אם כן דוגמה יפה לדך בה שימוש בעולם התקשורת, השיווק והמדיה מביא לתועלת ממשית עבור המוני בני אדם שונים...