פיקוד העורף התרעה במרחב

קעקועי קומיקס- מה משדרים?

אחד הסגנונות המפורסמים והפופולאריים בקעקועים הוא סגנון הקומיקס

ג'קי סויקיס 21/03/11 11:18 

קעקועים הם דבר נפוץ מאוד בתרבות של ימינו. ניתן לראות אותם בכל מקום – ברחוב, בטלוויזיה, באמצעי המדיה השונים ואצל חברים ומכרים קרובים. לעשרות אחוזים מהצעירים והצעירות בארץ יש לפחות קעקוע אחד, כאשר משיכתו של תחום הקעקועים אינה פוסחת גם על מבוגרים ומבוגרות, ובכללם אפילו אימהות וסבתות בעלות רוח נעורים.
בתוך עולם הקעקועים כמובן שקיימים ז'אנרים וסגנונות שונים, חלקם פופולאריים ונפוצים יותר, חלקם פחות. אחד הסגנונות המפורסמים והפופולאריים הוא סגנון הקומיקס – קעקועים אשר מורכבים מדמויות קומיקס שונות, או פשוט כאלו אשר נעשו ברוח של ציור הקומיקס – ציור צבעוני ובולט המתאפיין בקווים חדים ובסיפור מסוים המסופר בהמשכיות וויזואלית.
 
קעקועים, קומיקס ומשמעותם עבור אנשים שונים
השאלה – מה מסמלים או מה משדרים קעקועים ברוח הקומיקס היא שאלה מורכבת ביותר, בדומה לשאלות – מה מסמל כל סגנון אחר של קעקועים או מה משדר הקומיקס בפני עצמו. במקרה של קעקועים, מדובר לרוב באמצעי ביטוי עצמי של המקועקע עצמו, אשר בוחר להעביר לעצמו או לסביבתו מסרים כאלו ואחרים באמצעות הקעקועים המעטרים את גופו. לכן, השאלה – מהי משמעותם של קעקועים כאלו או אחרים, ובכללם גם קעקועי קומיקס, היא שאלה שלא בטוח שניתן לתת לה תשובה.
לעומת זאת, אם אנחנו שואלים – מה בדיוק משדרים קעקועי קומיקס או קעקועים אחרים? ניתן לענות על שאלה כזו במובן של – מה אנחנו, כצופים מן הצד, מבינים או חושבים כאשר אנחנו רואים קעקועי קומיקס? מה הם אומרים עבורנו?
גם כאן, כל אחד יכול לענות תשובה משל עצמו, אך ניתן לנסות ולאפיין באופן כללי את המסר המשודר על ידי קעקועים מתחום הקומיקס. באופן כללי, הן קעקועים והן קומיקס נופלים תחת הקטגוריה של סגנונות אומנות ותרבות אלטרנטיבית, לא בדיוק מסורתית או קונבנציונאלית. קומיקס שימש במרוצת השנים להבעת דעות שונות של אומני קומיקס שונים, להביע מחאה חברתית או פוליטית, ליצור עולמות של פנטזיה ודמיון וכד'. לכן, תלוי איזה קעקוע בדיוק אנחנו רואים – מהו אלמנט הקומיקס הקיים בקעקוע זה?
 
במידה ומדובר בקעקוע של סופרמן למשל, יכול להיות שפשוט מדובר בהבעת הרגשות והדעות של אותו אדם בנוגע לסופרמן – הוא אוהב לחשוב על עצמו כעל סופרמן, הוא אוהב את הדמות הזו, הוא פשוט רוצה להצדיע לאייקון תרבותי נצחי וכד'. במקרים של קעקועים מושקעים ומיוחדים אשר רק עוצבו וצוירו בסגנון קומיקס, אך לא קומיקס ספציפי כלשהו, סביר להניח שאותו אומן קעקועים או אותו מקועקע פשוט שאבו השראה מסגנון הציור הוויזואלי הייחודי של הקומיקס, והנציחו אותו בקעקוע.
לסיכום – כנראה שהתשובה הוודאית ביותר שניתן לתת לשאלות מסוג – "מה משמעותם או מה משדרים קעקועי קומיקס?", היא שלא ניתן לומר בוודאות. בראש ובראשונה מדובר בטעמו האישי של אותו מקועקע, ואולי אחר כך גם במסרים מסוימים כאלו או אחרים שהוא מעוניין להעביר לסביבתו