פיקוד העורף התרעה במרחב

איך ה-TV והחיים מתערבבים יחדיו

בתוכניות הריאליטי לדוגמא הצופים עדים ולחיים את החיים של האחר דרך המסך

ג'קי סויקיס 03/03/11 12:05תפקידן של תוכניות טלוויזיה בחיינו הולך ומתרחב משנה לשנה. לא לפני שנים רבות הייתה הצפייה בטלוויזיה דבר ברור בעל גבולות ברורים. הערוצים הפעילים היו בתחומי החדשות, הבידור, הילדים, הספורט והמוסיקה. היה ברור לנו שאם אנחנו רוצים לראות סרט ולא מתחשק לנו לצאת מהבית אז נצפה בו בטלוויזיה. ידענו שאם לילד משעמם אפשר להניח אותו מול המכשיר המרצד בשעות בהן היו תוכניות מותאמות לילדים. עולם הטלוויזיוני היה בעל מימד מסוים בחיינו. אחרי יום עבודה והרפיה מתבקשת ממשימות הבית הבלתי נגמרות, היה זה אך מקובל ופשוט לשבת כמשפחה ולצפות יחד במעט בידור או בחדשות.

אבל היום דומה שהטלוויזיה על כל מה שהיא משדרת בתוך מגוון הערוצים הרב שלה ולקהלי היעד הרחבים שלה מציעה בתוכה יותר ויותר סוג של עולם מקביל. נראה כי כל תופעה בחיי היום יום שלנו בעולם ה"אמיתי" מקבלת אחות תאומה בתוך העולם הטלוויזיוני. לדוגמא אם בחיים האמיתיים אנו מבשלים יום יום עבורנו ועבור משפחתנו הרי שבטלוויזיה נמצא עולם שלם של תוכניות בישול, המלצות על מתכונים, בישול חי בפועל מול עינינו, ותוכניות ואפילו ערוצים שלמים שמטרתם להביא ידע,בידור ועזרה מעשית לתחום האוכל בחיינו. זה תוכניות נושא ממלאות את הטלוויזיה וערוצים שלמים נתפרים ומתוכננים בהתאם לתחומי העניין של הצופים ולהרגלי החיים שלהם.

אוהבים שיט או להתפנק במלונות בישראל? מתעניינים בחייהם הפרטיים של המפורסמים, מי יוצא עם מי, מי עברה ניתוחים פלסטיים? חייבים להיות מעודכנים בכל אירוע ספורט ומוכנים לשבת עד השעות הקטנות של הלילה בכדי לראות את ליגת הכדורסל האמריקאית? בריאות היא הדבר החשוב שלכם ביותר? עולם המדיה הטלוויזיונית דואג לכם ומאפשר לכם צפייה בתוכניות המותאמות במיוחד לקהל היעד שלכם. לרוב לצפות בדברים על המסך יראה לכם טוב יותר מאשר לעסוק בהם בפועל והשהות בבית כשהעולם הגדול נשקף דרך המסך, תהיה נוחה, פשוטה, זולה ומעשית יותר ועל כן מועדפת יותר על מספר רב של אנשים מאשר ממש לקום מהכורסא ולצאת החוצה לחיים עצמם.

זן אחר של ערבוביה בין החיים האמיתיים לחיים הטלוויזיוניים בא לידי ביטוי בתוכניות הריאליטי בהם מתאפשר לנו כצופים ממש להיות עדים ולחיות את החיים של מישהו אחר דרך צפייה בו. האנשים שאינם שחקנים מקצועיים גורמים לנו לרגע של אשליה שגם אנחנו יכולנו להגיע לתוך המרחב הטלוויזיוני ולהתפרסם ובכך לצאת מאלמוניותנו ולהיות בעלי חיים מלאי משמעות שישפיעו על חייהם של אנשים אחרים. עוד מימד טלוויזיוני שאנשים מרבים להיעזר בו הוא כל התוכניות שמביאות מומחים לאולפן ומאפשרים לצופים להתקשר ולשאול שאלות. זה אחד מסוגי המדיום האהובים ביותר על אנשים רבים שמרגישים את האולפן בטלוויזיה בכר סמכא בכל תחום בחיים שמטריד אותם והם זקוקים בו למענה ישיר ומיידי גם אם שטחי. האפשרות להתייעץ בתוכנות כאלה עם פסיכותרפיסט או פסיכותרפיסטית דרך שיחת טלפון, מרגש אנשים. האופציה להיעזר בעצת רופא מומחה, סקסולוגית, נומרולוגית או כל סוג של נותן שירות בזמן אמת דרך התוכניות בטלוויזיה היא עוד סימן לפריצת הגבולות וטשטוש הקווים בין החיים שאנו חיים בעולם האמיתי לבין חיים אותם אנו חיים דרך הטלוויזיה.