פיקוד העורף התרעה במרחב

השפעת הריאליטי על מוחינו

הריאליטי מצליח להיכנס לתודעה של הצופה, ואם נרצה או לא זה משפיע

ג'קי סויקיס 27/02/11 15:34זה התחיל בשבוע שעבר כשהגעתם הביתה וראיתם את אבא יושב במחסן ומדבר אל הקיר, באופן מילולי. "השבוע אני מעמיד להדחה את תמי ויוסי. תודה, האח הגדול", הוא קרא בנחישות. חשבתם שאולי הוא השתגע עד שגיליתם את אחותכם – הדוגמנית של השכבה, "משפצת" את ההופעה של האח הקטן – החנון של הבית ספר, ומצהירה ש"אני ממש יכולה להתאהב בך עכשיו". וזה עוד לפני שגיליתם את השכן עומד על רגל אחד עם מקל במבוק על הראש, וזועק לאוויר העולם "אני השורד האחרון".

 

תוכניות הריאליטי מציפות אותנו כמו הגשם את בתי הקרקע בדרום תל אביב, ולנו נותרה רק השאלה – מה לעזאזל זה עושה לנו? האם זה משפיע על מוחינו הקטן?

 

אז א' – לא, זה כלל לא משפיע עלינו. ב' – א' היה שקר גס. ברור שכן. תוכניות הריאליטי מצליחות להיכנס ברמה כזו או אחרת לתודעה של כל מי שצופה בהם (כלומר, כולנו), ואם נרצה או לא, זה משפיע עלינו.

 

אנחנו נהיים תחרותיים יותר, אינדוודואלים, מאששים בינינו לבין עצמנו את הדעה הרווחת שכל אדם לעצמו ושהיחיד שאתה באמת יכול לסמוך עליו בעת צרה הוא אתה, ורק אתה. אנחנו מפנימים שהשמועה על מדינת הקומבינות יותר מדויקת מכפי שהעזנו לחשוב. אנחנו מתפרצים יותר על אנשים (כי אם לפרידה מותר, אז למה לנו לא?), והעולם, בגדול, מתחלק אצלנו לשניים – השורדים והלא שורדים; היפים והחנונים; הטובים והלא טובים (ב"אח הגדול", ב"לרדת בגדול). דיכוטומיה בשיא תפארתה.

 

כמובן שישנן גם השפעות חיוביות, כמו "לפתוח" את ליבינו ולדבר על הרגשות, כמו לעשות יותר כושר גופני (אחרי שרואים את הריבועים של משתתפי "הישרדות", תראו לנו אחד שלא עושה כפיפות בטן, שלא נדבר על "לרדת בגדול") ועוד, אבל אלו מתגמדות לעומת הנגטיב הנפלט מז'אנר התוכניות הללו.

 

אז מה עושים? קודם כל, בלי לחץ. השפעה היא דבר חולף. גם כש"סלסטה" ו"אהבה מעבר לפינה" הידהדו על מסכי הטלוויזיה שלנו, הייתה תקופה שכל מושיק משוק הפשפשים חשב שהוא גוסטבו ברמודס. ההשפעה תחלוף, ויותר מהר ממה שאנחנו חושבים.

 

פסיכולוגים מתעקשים שההשפעה זמנית, נמוכה מכפי שחושבים, ופועלת בעיקר על אנשים חלשי אופי ומושפעים בקלות, אבל גם ככה אלו יושפעו ממשהו אחר אם לא מתוכניות הריאליטי...

 

אבל עד שההשפעה תחלוף, כל עוד זה לא הרסני ואמא שלכם מנפצת את כל הזכוכיות בבית בניסיון נואש לעבור לקבל את אהדת צביקה הדר וחבר השופטים, תרגישו חופשי לצפות מהצד ולצחוק כשצריך. מקסימום, תעברו איזה קורס לימודי סיעוד זריז כדי שתוכלו לטפל בה אחרי ההלם שתקבל שתועמד להדחה.

 

ואם באמת אתם רוצים ללמוד מעט יותר על ההשפעות של תוכניות הריאליטי, ועד כמה הן משפיעות על מוחנו, תעזבו רק לרגע את מסך הטלוויזיה, וגלשו לאחד מאתרי הלימוד הרבים כגון לימודי אחרים, וחפשו איזה קורס פסיכולוגיה פנוי, לאחריו תדעו בוודאות מה קורה לנו במוח שאנחנו רואים חנון, מורח שמן שיזוף על דוגמנית שלא יודעת לספור עד שלוש.