פיקוד העורף התרעה במרחב

חשיבות המדיה העיתונאית בחיינו

על אף ההכפשות העיתונות - הכלול בתחום הרחב "תקשורת" – הוא מקצוע קדוש

ג'קי סויקיס 24/02/11 13:06צעירים רבים שואפים ללמוד ולעבוד בתחומי התקשורת, אם כדי להיות מפורסמים ואם מתוך אידיאולוגיה ועניין. צעירים רבים יותר שואפים פשוט להפוך למיליונרים, ולכן מעדיפים לפנות לתחומי הכלכלה והעסקים, וללמוד כיצד לעשות הון וכיצד לנהל אותו. זוהי מגמה מדאיגה, שכן תחום העיתונות והתקשורת זקוק לכוחות רעננים בכל שנה, וללא כמות מאסיבית של צעירים מורעבים וחדורי אידיאולוגיה עתידו לוטה בערפל.

 

על אף ההכפשות הרבות שהוא סופג בשקט, מקצוע העיתונות - הכלול בתחום הרחב שנקרא "תקשורת" – הוא מקצוע כמעט קדוש. גם בעידן האינטרנט, המאיים מדי פעם בפעם על קץ העיתונות, הרי שהמקצוע הוותיק והחשוב הזה ממשיך להוות את כלב השמירה של הדמוקרטיה. ככזה, הבטחת המשכיותו והתחדשותו של התחום הינה מהותית לחברה שלנו, שכן קשה ואף מפחיד לדמיין את התרבות הישראלית ללא עיתונאיה הלוחמים.

 

בשונה ממקצועות רבים אחרים, במיוחד בתחומי המשפט, הכלכלה והעסקים, המדיה העיתונאית מבוססת על אובייקטיביות, יושר ואמינות. זה לא שכל רואי החשבון או עורכי הדין הם שקרנים, חלילה, אבל הטקטיקה המקצועית שלהם כרוכה לעיתים בסילוף או שינוי מסוים של העובדות, במקרה של משפטנים, או של המספרים – במקרה של כלכלנים. עיתונאים, לעומת זאת, מחייבים לחלוטין לאמת ולעובדות בשטח, ולא משנה מהו המקרה. זה גם היופי שבתפקיד שלהם, המעלה על נס את חוסר הפניות, היושר המקצועי והאובייקטיביות.

 

לצעירים המתלבטים כיום באיזה מסלול לימודים לבחור, בעיקר אלו המתנדנדים בין אידיאולוגיה לרצון לעשות כסף, מומלץ לבדוק הן את המקצוע והן את מה שחשוב להם. כדאי לזכור כי עיתונאים טובים ומקצועיים יכולים להתפרנס בכבוד. אולי לא כמו סטארטאפיסטים שכוכבם דרך והפכו למיליונרים, אבל בכל זאת. ומעבר לכסף, נמצא העניין וה"אקשן" – שאצל עיתונאים אינו חסר לרגע. לעומת זאת, בהנחה שתבחרו בתחום ריווחי יותר, ואפילו תצליחו לעשות בו כסף, הרי שלא בטוח כי הוא ימשיך לספק לכם עניין, מעבר להתלהבות הראשונית.

 

לימודי עיתונאות מתקיימים כיום במכללות שונות, בדרך כלל כחלק מלימודי תקשורת. הם כוללים ידע עיוני רב אודות תיאוריות של תקשורת, חברה ותרבות, וגם צד מעשי. החלק הפרקטי של לימודי עיתונאות כולל התנסויות מגוונות בעולם המדיה והתקשורת – סדנאות כתיבה, הפקה ועריכה, התנסות בשידורי תוכניות רדיו וטלוויזיה, הוצאה לפועל של רעיונות יצירתיים, פיתוח הבנה ויכולת ניתוח של אקטואליה, ועוד.

 

אז אם אתם צעירים לאחר צבא, במקום להתייאש מהשעות שבזבזתם מול פורום פסיכומטרי בניסיון להשיג ציון שיאפשר לכם להתקבל ללימודי מנהל עסקים, עצרו רגע, וחישבו מה יותר חשוב לכם. כסף ניתן לעשות בדרכים שונות, ואילו עניין וניסיון מקצועי בתחום תחרותי כמו עיתונאות – קשה הרבה יותר להשיג. בחירה בלימודי עיתונאות יכולה לחסוך לכם את עלותו של קורס פסיכומטרי, בתור התחלה, ובעיקר לפתוח בפניכם את עולם התקשורת המרתק, ואת אחורי הקלעים הסוערים שלו.