פיקוד העורף התרעה במרחב

אמריקה זה כאן

סוחרים משתמשים במושג "תוצרת אמריקאית" כדי למשוך אנשים לקנייה

ג'קי סויקיס 24/02/11 10:56נשאלת השאלה מה ההשלכות של עניין זה? האם מדובר בהשפעה חיובית, או שאולי כזאת שכבר הפכה תלותית מדיי? נדמה שאין תשובה מוחלטת לשאלות אלו ונימוקים משכנעים יש לשני הכיוונים, ובכל זאת, מדובר בעניין חשוב השווה בדיקה.

כדי לבדוק את העניין, צריך לנסות לדמיין את החיים בישראל אלמלא הייתה קיימת ארצות הברית. אין ספק, היה נוצר "חור" של ממש, מבחינה תרבותית, חברתית, ביטחונית ועוד.

במישור התרבותי, ההשפעה האמריקאית גבוהה ביותר. כמעט כל רשת אמריקאית שהכניסה כוחותיה לישראל, נחלה הצלחה גדולה. סוחרים משתמשים במושג "תוצרת אמריקאית" כדי למשוך אנשים לקנייה, למשל כתוית המוטבעת על מכונת קפה. הקונוטציה שעולה לישראלי הממוצע בהקשר הזה היא של מוצר באיכות גבוהה.

ההשפעה החזקה ביותר מבחינה זו היא, ללא ספק, עניין הטלוויזיה, קולנוע, פרסומות וכדומה. בכל רגע נתון מאות אלפי בתי אב בישראל צופים בתוכן אמריקאי. סדרת דרמה, סיטקום, תוכנית אירוח, סרט וכדומה. כשזה אמריקאי, הסיכוי שזה יצליח גבוה מאוד. וכשזה לא אמריקאי, בוא נאמר שלא כדאי לשים את הכסף שלכם על הצלחת הרעיון.

אבל לא מדובר בעניין שכולו טוב. במסגרת לימודי חינוך לומדים בהרחבה על כך שכשאנחנו צופים בכל אלה בתדירות כה גבוהה, אנחנו "שואבים" את כלל המסגרת התרבותית האמריקאית. מכיוון שהחיים שם לא דומים לחיים כאן, לא תמיד נוצר סינכרון בין המציאות המדומה שנוצרת במוחינו לזאת הקיימת בפועל. זה מתבטא מבחינה פוליטית, חברתית ועוד. דוגמא לכך מצויה, למשל, בסרטי הקומדיה דוגמת "אמריקן פאי". צופי הסרט עשויים לקבל פרספקטיבה מעוותת על החיים כאילו הם ריקים מתוכן אמיתי מלבד בחורות, סקס וכל מה שביניהם.

גם העובדה כי התרבות האמריקאית שופעת, לעיתים, ערכים שטחיים כמו חומרניות, אנוכיות, שחצנות ועוד, עלולה לחלחל לצופה הישראלי.

גם מבחינה פוליטית ההשפעה קיימת, ומתבטאת באמצעי התקשורת השונים בישראל. בסיס ההשפעה הוא קו המחשבה האחיד. מה שהאמריקאים חושבים, גם אנחנו "אמורים" לחשוב. גם אם מדי פעם זה מתנגש עם המציאות, ברוב המקרים קיים קו אחיד ומיושר בינינו לבינם.

לא צריך להיות בעל תואר ראשון בפסיכולוגיה כדי להבין שכאשר רואים משהו לאורך זמן רב, זה משפיע על כל אחד. במקרה הזה, נדמה שההשפעה השלילית גוברת על זו החיובית. אמנם גם ערכים של התמדה, גאווה, ביטחון ואמונה מוחדרים דרך המדיות השונות המגיעות מארה"ב, אך אלה, לרוב, מטושטשות בין המסרים השליליים.

המסר כאן הוא לא שמעכשיו אל תראו ג'יי לנו או "הפמליה". רק תהיו ערים להשפעות שלהן. ככה, אולי, תוכלו "לגונן" על עצמכם טוב יותר. צפייה נעימה.