פיקוד העורף התרעה במרחב

העולם שייך לילדים

שוק מוצרי הצריכה של ילדים מהגדולים בעולם והוא רוכב על גל ההורות המודרנית

ג'קי סויקיס 23/02/11 18:11מאז התחיל עידן הטלוויזיה בכבלים ועליית ערוץ הילדים לאוויר, הפכו הילדים לכוח קנייה חזק, בעזרת הוריהם כמובן. זאת הסיבה לטרנד שהפך פופולארי בעשרים השנים האחרונות, של כוכבות בשמי עולם הילדים. אומנים רבים גילו את העולם הזה ואת הפוטנציאל הכלכלי הטמון בו. מי שהפך להיות כוכב אצל הילדים קנה את דרכו גם אל לבם של ההורים. הרבה זמרים וזמרות, שחקנים ושחקניות, שלא הצליחו תמיד להיכנס ללב הקונצנזוס הישראלי בדרכים "רגילות", עשו זאת בעזרת הופעות בפסטיבלים, הוצאת DVD עם הצגות ושירי ילדים, והופעות מיוחדות לילדים. על ידי כך, לאט לאט הם הפכו את היוצרות, וכיום כדי להיות כוכב אמיתי אתה צריך לעשות גם משהו לילדים. כך ניתן למצוא את איל גולן (כדורגלן וזמר מזרחי) בפסטיגל קונג-פו, את טוביה צפיר כסבא טוביה, ואת רינת גבאי, שלא הצליחה לפרוץ דרך בעולם השירה למבוגרים, ככוכבת הבלתי מעורערת של תוכניות הילדים כיום.

 

שוק קח-תן

שוק מוצרי הצריכה של ילדים הוא מהגדולים בעולם, אם לא הגדול ביותר, והוא רוכב על גל ההורות המודרנית הדוגלת בהענקה אינסופית של מתנות וחוויות לילדים. עוד לפני לידת התינוק ההורים מוצפים בהצעות לרכישת חבילת לידה יקרת ערך, עגלת תינוק איכותית ושאר מוצרי תינוקות. חברות למוצרי תינוקות וילדים מוציאות כסף רב במחקר ופיתוח המוצרים שלהם, בידיעה שההשקעה שווה להם והם יחזירו אותה ללא קושי עם הרגלי הצריכה של היום.

 

כל העולם במה

בגלל הביקוש הרב לבידור ילדים, מוצרי תינוקות ומוצרים לטיפול בתינוק ובילד, נוצר חיבור של הפריה הדדית בין עולם הבידור לילדים לעולם מוצרי הצריכה החומריים – שניהם בעלי אותו אינטרס כלכלי. בסוף כל קלטת וידאו תוכלו למצוא את רשימת החברות התומכות בהפקת הקלטת, שאת המוצרים שלהם ניתן לראות משתתפים בדממה כחלק מהתפאורה בתוך הסרט או ההצגה. כוכבי הילדים הצעירים הפכו להיות פרזנטורים של מוצרים לילדים, וכוכבי הילדים המבוגרים יותר, שנתפשים לעתים קרובות כמביני עניין, מפרסמים עבור ההורים מוצרים לטיפול בתינוק.

 

כל הנוצץ זהב

המשפט הזה נכון ורלוונטי בכל הנוגע לצד המוכר, אולם לצד הקונה – ההורים – לא תמיד כל מה שנוצץ מאבק כוכבים ושירי ילדים נוסטלגיים הוא באמת שווה זהב. הרבה מההפקות לילדים לוקות בחוסר תכנון ויצירתיות, בלשון המעטה, ולעתים אף בזלזול באינטליגנציה של הילדים ובכספם של ההורים. קל מאוד לשעשע ולהצחיק ילדים, במיוחד בעידן שבו כוכבי הבידור שלהם עולים ויורדים ומתחלפים בקצב מהיר, וכל אחד מנסה לחטוף את מה שהוא יכול לפני שהוא יוחלף באחר. חשוב לברר עם הורים אחרים, לצפות בקטעים באינטרנט ואף לבדוק בפורום מוצרי תינוקות לפני שרוכשים קלטת או כרטיסים להצגה, ולפעמים, פשוט כדאי לקחת סיכוי ולנסות. ההנאה הכי גדולה באה בהפתעה.