פיקוד העורף התרעה במרחב

טלוויזיה רב ערוצית – טוב או רע?

מכשיר לבן - המכשיר המלבני הפך להיות חלק בלתי נפרד מהחיים שלנו

ג'קי סויקיס 22/02/11 10:02אם ערב אחד החברה שלכם חולה, החבר'ה נסעו בלעדיכם לאילת ובטלוויזיה אין שום דבר מעניין, זרקו לאבא שלכם לאוויר משהו בסגנון של "מאה ערוצים ואין מה לראות" וכנסו לכוננות ספיגה על סיפור אין סופי על איך זה היה בתקופה שהוא היה ילד.

בתמציתיות מדובר ב"שני ערוצים, אחד מהם מלבנון, שבכל פעם שמטוס היה באוויר או נחליאלי על העץ, הקליטה השתבשה". ועדיין, הם היו מסוגלים לשבת שעות מול הטלוויזיה, ולהתלהב מהפלא הטכנולוגי המדהים הזה.

ככה זה אצל בני אדם, כשיש מבחר גדול מדי, הם לא מוצאים את עצמם. נכנסתם פעם לפאב וראיתם 100 בנות יפהפיות ושלושה בנים? בטח יצאתם בידיים ריקות. אם היו שם עשרה בנות, קרוב לוודאי שהייתם מוסיפים לעצמכם מספר לספר טלפונים.

הטלוויזיה הרב ערוצית שינתה את חיינו בכל המובנים, ולא צריך לימודי פסיכולוגיה כדי לדעת את זה. העובדה כי ביותר מ-90 אחוז מבתי ישראל מוצבת טלוויזיה (לרוב יותר מאחת) אומרת הכול – המכשיר המלבני הפך להיות חלק בלתי נפרד מהחיים שלנו.

לעובדה זאת השפעות טובות ורעות. בראש ובראשונה, כשילדים ובני נוער צופים בטלוויזיה בממוצע יותר מ-3 שעות ביום (ותוסיפו זמן זהה של גלישה באינטרנט), כמעט כבר לא נשאר זמן לפעילות חינוכית כמו קריאת ספרים, פעילות בתנועת נוער, משחק עם חברים וכדומה. ואכן הנתונים מאששים השערה זו.

גם הפאן המשפחתי נפגע מקיומה של ריבוי הערוצים. נגמרו הימים שכל המשפחה הייתה יושבת יחד לארוחת הערב ומשוחחת על ענייני היום. כי היום מיכל חייבת לראות "כמעט מלאכים", ובערב יש "מכבי", ואימא לא יכולה ללכת לישון לפני שצפתה בתוכנית הבישול של חיים כהן. הקן המשפחתי אינו קרוב כמו בעבר.

ישנם גם עניינים בריאותיים החלוקים בדעת המומחים, כמו פגיעה בראייה, השפעה על קשב וריכוז, השפעה על פתיחות חברתית, וכמובן – חיקוי דברים שליליים שרואים בטלוויזיה כמו סמים, אלימות, שתיית אלכוהול מרובה וכדומה.

אבל לא כל ההשפעות רעות. ריבוי הערוצים הגדיל את המגוון התוכני לאין ערוך. ניתן למצוא ערוצים חינוכיים לפעוטות וילדים, ועד כאלו שלומדי תואר ראשון ואקדמאים נעזרים בהם להעשרת ידע. כמובן שגם הפאן הבידורי התעצם. משחקי כדורגל מכל העולם, הסרטים הכי חדשים על המסך, תוכניות בידור, אירוח, בישול, סאטירה. לא בטוח שהתחרות העלתה את הרמה, אבל כל אחד יכול למצוא את מה שהוא אוהב.

טלוויזיה רב ערוצית אינה דבר רע, כל עוד משתמשים בה במינון הנכון. צפייה כפייתית, במיוחד של צעירים, היא תופעה מוכרת ורעה בדיוק כמו התמכרויות אחרות לסיגריות או אלכוהול. חשוב להקפיד על זמני צפייה סבירים, לא לוותר על בילויים אחרים כמו הצגות, טיולים, פיקניקים וכדומה בגלל הטלוויזיה, ובגדול – לצפות במה שאוהבים, אבל לשמור על שפיות.