פיקוד העורף התרעה במרחב

כל מה שרציתם לדעת על שיווק ברשת

שיווק באינטרנט מתאים לכולם והוא תמיד מועיל

ג'קי סויקיס 22/02/11 09:56יד על הדופק. על פי מילון אבן שושן, הכוונה בביטוי היא להישאר מעודכן, להיות ער לשינויים המתרחשים. כשמדברים על עולם השיווק, ב"יד על הדופק" מתכוונים, בעיקר, לעולם האינטרנט.

 

הדור הצעיר כבר נולד למציאות הזאת, וגם ההורים של כולנו מתחילים להפנים – כל המידע נמצא היום בין מיליוני האתרים הקיימים. לכן, באופן טבעי, כל חיפוש אמור להתחיל שם. נגמרו הימים של הטלפונים, של דפי זהב, של לשאול חברים. היום גולשים באינטרנט.

 

עולם השיווק עבר את המהפכה הגדולה ביותר מיום היווסדו עם התפתחות הרשת המקוונת. את העובדה שמרבית האוכלוסיה העולמית נחשפת מדי יום לאינטרנט, "מנצלים" היטב כל מי שמכיר את כלל השיווק הבסיסי ביותר – תחשוף את עצמך לכמה שיותר אנשים.

 

נכון, יש עדיין קהלי מטרה ששיווק באינטרנט עדיין לא "יושב" עליהם כמו שצריך. תרופות לקשישים או בית אבות חדש עדיף עדיין לשווק באמצעים אחרים. אבל שלא יהיה לכם ספק, גם יומם של אלו יגיע ובעוד 10 שנים, מי שלא יהיה קיים ברשת, לא יהיה קיים בכלל.

 

שיווק באינטרנט מתאים לכולם. פתחתם עסק קטן? כדאי לשווק אותו. אתם הבעלים של מכון לימוד? יש הרבה גולשים שמחפשים תרגול פסיכומטרי. מקיוסק עד בתי מלון. שיווק באינטרנט תמיד מועיל.

 

כמובן שצריך להתאים את דרך הפעולה לקהל היעד ולמאפיינים שלו, אבל אין תחום ששיווק רשתי לא מתאים לו.

 

ניתן לחלק את השיווק באינטרנט לשניים: גלוי וסמוי. את הגלוי כולנו מכירים ומזהים. באנרים שקופצים לנו על המסך, משחקי הפעלה או סתם מודעות בצד שמציעות לנו מוצר או שירות. ברובן הגולש מפעיל את עצמו – משחק, מקליק, ממלא טופס וכדומה – ובחלקן לא.

 

התחום המתפתח יותר הוא השיווק הסמוי ברשת. רבים מאיתנו לא נבחין כשניתקל בו, אך זה ממש לא אומר שהוא שם. קורסים שונים בתקשורת, פרסום ושיווק עוסקים בו. השפעתו, המשתנה מאדם לאדם, נבחנת כל העת. הוא יכול להופיע בכל מקום. מאמרים, כתבות, טורים. לא תצליחו להתחמק ממנו.

 

שיווק רשתי הוא תהליך ארוך, המתחיל בבניית אתר ועיצובו, נמשך בפרסום גלוי וסמוי יחד עם חידוש האתר, מענה לבעיות, יצירת קשרים שיווקים ועוד, ומסתיים במטרה הגדולה מכל – קידום במנועי החיפוש, ובראשם, איך לא, גוגל. כולם רוצים להופיע בעמוד הראשון של תוצאות החיפוש, ורצוי כמה שיותר גבוה.

 

ישנם קישורים ממומנים (בעלי האתר משלמים סכום כסף על כל גולש שנכנס לאתר, ובתמורה הוא מופיע בהדגשה), אך הרוב אינם ממומנים. יעילות העניין תלויה מאוד באופי העסק, במתחרים ובקהל היעד.

 

מה שלא יהיה, שיווק ברשת הוא תחום בו אם עושים את זה נכון, על כל שקל שהשקעתם, אתם תראו הרבה יותר. חשוב ללמוד את הנושא מקרוב, לדעת ממה להיזהר ואיך להתאים את עצמכם לשוק הדינאמי והמשתנה הזה, אבל אסור להתעלם ממנו. אחרת, לא תבינו למה מתעלמים מכם.