פיקוד העורף התרעה במרחב

השפעת המדיות השונות על חיינו

אי אפשר להימנע מההשפעה של העניין. התקשורת, כיום, מעצבת את חיינו

ג'קי סויקיס 22/02/11 09:51גם אם תעצמו עיניים כל הזמן. גם אם תינעלו את עצמכם במרתף ותצאו ממנו רק לכיוון המקרר. גם אם תעברו לחיות באוהל על שפת הכנרת. מה שלא תעשו, החשיפה שלכם, ושל כל אזרחי ישראל, לאמצעי התקשורת השונים הסובבים אותנו, תמשיך להיות גבוהה במיוחד.

 

תחשבו על השעה הראשונה בכל בוקר בחיים שלכם. אתם קמים בבוקר וקוראים עיתון עם הקפה, אולי פותחים טלוויזיה להתעדכן מה קרה בלילה. בין מייל למייל, אתם עוברים על אתרי החדשות, רגע לפני שאתם יוצאים לעבודה באוטו תוך כדי האזנה לרדיו. עוד לא התחלתם את היום וכבר נחשפתם למידע רב כל כך.

 

אז מה עושים? אי אפשר להימנע מההשפעה של העניין. התקשורת, כיום יותר מאי פעם, מעצבת את חיינו, את הדעות שלנו, ההשקפות שלנו, האמונות שלנו. היא קובעת לנו, בלי שנרגיש, מה נאהב, מה נרצה, בעד מי נהיה ומה נקנה. היא מעצבת את אורח החיים שלנו, בכל האספקטים הקיימים בהם, וזאת עובדה.

 

אבל לא מדובר בתופעה שלילית. במדינה דמוקרטית, בה אמצעי התקשורת מציגים את מכלול הדעות וכל אדם בוחר לעצמו במה להתמקד ולמה "להישאב", המצב הגיוני. אבל במדינות אחרות, דיקטטוריות, בהן השלטון שולט באמצעי התקשורת, המצב עלול להיות הרסני ולדכא כל אפשרות של חשיבה שונה, של התנגדות, של מחאה. צפון קוריאה היא דוגמה טובה לכך.

 

לא צריך פסיכומטרי 800 כדי לדעת שלא תמיד העיתונות אובייקטיבית ולרוב היא מדגישה את מה שתואם לרוח שלה ומסתירה את מה שנוגד לכך. אך עדיין, כלל הדעות זוכות לחשיפה כזו או אחרת. כיום, כמעט כל אמצעי תקשורת, במיוחד בתקשורת הכתובה, מזוהה עם דיעה פוליטית כזו או אחרת, כך שכל אחד יכול לבחור אם להיחשף אליו.

 

בימינו, ריבוי אמצעי התקשורת גורם לבילבול בדעה של אנשים, שבבוקר שומעים פרשן מסוים ומשתכנעים בדבריו, ובצהריים קוראים טור סותר וחושבים לעצמם שגם זה די הגיוני. אם זאת, ריבוי אמצעי התקשורת מעצים את השיח הציבורי, מעלה את הבעיות לדיון ולא נותן להם לצוף על פני השטח. על כן הוא מבורך.

 

אמצעי התקשורת נחשבים כ"כלב השמירה של הדמוקרטיה" בדיוק מסיבה זו. עצם קיומם לא מאפשר למקבלי ההחלטות בשלטון לטאטא בעיות מתחת לשטיח. אמצעי התקשורת, במיוחד כיום, כשהקוראים אקטיבים הרבה יותר, מהווים גם חולייה מקשרת בין הציבור לשלטון. הם משמשים כבמה להבעת דעות מכל קצוות הקשת.

 

לימודי תעודה בתקשורת עוסקים רבות בנושא זה. בהבדלים בין המדינות השונות, בהשפעה – במודע ובתת מודע – על מה שאנו עושים ועוד. מה שבטוח, אמצעי התקשורת כאן, ובכמות עצומה, וההשפעה שלהם רק תלך ותתעצם. ומי שלא מתאים לו, יכול לעבור לגור באי בודד, מרוחק אלפי קילומטרים, בלי עיתונים, בלי רדיו, בלי חדשות.