פיקוד העורף התרעה במרחב

שיווק לילדים באמצעות מדיות שונות

היכולת לזהות דפוסים שונים של משתמשים ולייעד אליהם תכנים מתאימים

ג'קי סויקיס 21/02/11 13:16עולם השיווק עושה שימוש כיום במגוון מדיות שונות, דוגמת טלוויזיה, רדיו, עיתונים, שילוט חוצות וכדומה, בבואו לפנות לכלל קהלי היעד השונים הקיימים בשוק – מבוגרים, צעירים, צעירים, נוער וילדים. אך אין ספק כי כאשר מדובר בילדים, המדיות החדישות יותר כגון משחקי מחשב ואינטרנט בכלל, ואף כל הקשור לסלולר, נעשה הרבה יותר רלוונטיות. למי שנרדם בשמירה, ילדים הפכו כבר מזמן לצרכנים לכל דבר, ויחד עם כוח ההשפעה החזק שלהם על אופי צרכנות המשפחה, הם בהחלט מהווים כיום כוח קנייה משמעותי. לכן, כאנשי שיווק חשוב מאוד לדעת כיצד להגיע אליהם ישירות תוך שימוש במדיות הנכונות.


 

טלוויזיה וקולנוע

ילדים צופים היום בטלוויזיה כמעט 1,030 שעות שנתיות בממוצע, כאשר בארה"ב מספר זה עומד על קרוב ל-1,500 שעות בשנה. לשם השוואה, הם נמצאים בבית הספר כ-900 שעות בשנה. כך שהשפעת הטלוויזיה על חייהם של הזאטוטים היא עצומה, ואם מוסיפים לכך את העובדה שמתחת לגיל שש הם אינם יודעים ממש להבחין בין תוכנית לפרסומת, הרי שמדיום זה הינו בבחינת זהב עבור המפרסמים.

 

גם תעשיית סרטי הקולנוע וה-DVD לילדים מהווה כר פורה לשיווק מוצרים לגיל הרך, וכל המדיות הנזכרות אף מאפשרות את קיומו של שוק פרסומי רחב נוסף, זה המבוסס על גיבורי תוכניות וסרטי הילדים. שוק זה כולל מגוון מוצרי מרצ'נדייז שונים כגון בובות בדמות גיבורי הילדים וחולצות מודפסות שלהם, ומגלגל גם הוא מיליונים.


 

אינטרנט וסלולר

אחד הערוצים האפקטיביים כיום להעברת מסרים בקרב ילדים הינה רשת האינטרנט. ילדים מבלים בין שעתיים לחמש שעות בממוצע ביום מול מסך המחשב, כשהם שקועים בעיקר במשחקי רשת וברשתות חברתיות של ילדים, וזוהי הזדמנות מצויינת למפרסמים להתעדכן באופי המדיה ולפנות באמצעותה אל צרכנים פוטנציאליים אלו. גם מכשירי הסלולר למיניהם נגישים כיום לילדים הרבה יותר ממה שנוהגים לחשוב, כמשתמשים במשחקים ובאפליקציות השונות שלהם, הנחשפים לפרסומות במסגרתם.

 

אנשי שיווק המעוניינים לעשות שימוש במדיות אלו, המתאפיינות בדינאמיות רבה ומתחדשות מדי יום, חייבים להיות מעודכנים היטב הן בטכנולוגיה עצמה והן במושגים והמונחים המקובלים בה בקרב המשתמשים הצעירים. יד זו על הדופק משמעותית עבור החברות השונות המשקיעות הון בשיווק, שכן היא יכולה לעשות את ההבדל בין פרסום שעובד ומגיע ללבבות הילדים ולכיסי הוריהם, לבין כזה שנופל בין הכיסאות ומייצר הפסדים.

 

אחד היתרונות הקיימים בתחום השיווק באינטרנט הוא היכולת לזהות דפוסים שונים של משתמשים ולייעד אליהם תכנים המתאימים להם באופן ספציפי. כפי שאדם הנרשם לאתר לחיפוש עבודה יכול לבחור תחומים מסויימים המעניינים אותו, למשל דרושים QA או השמה בהייטק , ולקבל רק הצעות עבודה הרלוונטיות לתחומים אלו – כך גם באתרים הפונים לילדים ניתן להציג פרסומות על פי פילוח אישי. יתרון זה הופך את השימוש באינטרנט למדיה האפקטיבית ביותר מבין שאר ערוצי השיווק.