פיקוד העורף התרעה במרחב

שיווק מוצרים אלטרנטיביים

על תהליך כניסתם של מוצרים אלטרנטיביים לעולם השיווק והפירסום

מערכת רשת 06/02/11 11:53 

בעוד תחום השיווק הוא תחום וותיק ונפוץ מאוד בתרבותנו, הוא לא נחשב לתחום מסורתי במלוא מובן המילה. עולם השיווק והפרסום הוא המקום המושלם לחדשנות מסוגים שונים, כל עוד היא מקובלת על ההמונים ועל הציבור הרחב – אליהם פונים מסרי השיווק השונים. במשך מרבית שנות קיומו במתכונתו הנוכחית, התמקד עולם הפרסום והשיווק בעיקר בפרסום של חברות תעשייתיות גדולות ומוצרים מסורתיים.
כך, במשך שנים צפה הציבור הרחב בעיקר בפרסומות למותגים של מכוניות או משקאות קלים, דוגמת טויוטה קורולה או קוקה קולה. הפרסום של מותגים דוגמת טויוטה קורולה או מקדונלדס היה במשך שנים המשתלם יותר עבור אמצעי התקשורת והמדיה השונים בהם נערך מרבית השיווק, שכן החברות התעשייתיות הגדולות ביותר הן אלו אשר גם שילמו את מרב הכסף עבור אותו שיווק.
אך בשנים האחרונות חלה מהפכה מסוימת בעולם השיווק והפרסום, במקביל למהפכה אשר מתרחשת לאורך זמן באורח החיים של כולנו ובאופן ההתנהלות של העולם. זה לא שהפסיקו לשווק ולפרסם את טויוטה קורולה, קוקה קולה או מקדונלדס, אלא פשוט כיום ניתן למצוא באמצעי מדיה שונים גם פרסומות לטיפולים בדיקור סיני או לאוניה דה גאטו (צמח מרפא פופולארי), לצד אותן פרסומות "מסורתיות" לטויוטה קורולה ודומותיה.
 
המגמה המתוארת כאן היא בעצם תהליך כניסתם של מוצרים "אלטרנטיביים" רבים לעולם השיווק והפרסום, עולם אשר כאמור במקביל להיותו פלטפורמה מצוינת לחדשנות, היווה במשך השנים במה בעיקר לפרסום מוצרים "מסורתיים".
הסיבה לכך שכיום ניתן למצוא אפילו שלטי חוצות למוצרים דוגמת אוניה דה גאטו או עיסוי הוליסטי לצד השלטים המפרסמים את גאפ או טויוטה קורולה היא לא בהכרח זרם של חדשנות ונאורות אלטרנטיבית אשר שוטף את העולם. ההסבר לשיווק הגואה של מוצרים כמו אוניה דה גאטו או מותגי מזון אורגני הוא הרבה יותר ריאלי מזה – הגורם העיקרי לכך הוא בדיוק אותו גורם אשר מלכתחילה המליך את מותגי המזון והמכוניות ה"מסורתיים" לשליטי זירת השיווק והפרסום – כוחות השוק הכלכליים.
בעשרות השנים האחרונות קיימת בעולם המערבי מגמה ברורה של התקרבות לתרבות המזרח בכל הקשור למזון ולבריאות. מגמה זו, כמו כל מגמה אחרת, מתורגמת ישירות לכסף – מיליוני אנשים בעולם צורכים כיום מזון אורגני או משתמשים בשירותי רפואה אלטרנטיבית לריפוי בעיותיהם הרפואיות. מכיוון שקהל היעד הפוטנציאלי של המוצרים ה"אלטרנטיביים" הללו גדל כל כך ונהיה דומיננטי בזירה הבינלאומית, גם עולם השיווק והפרסום החל לפנות באופן טבעי לאותו כיוון. לכן, הפרסום והשיווק האינטנסיביים של צמחי מרפא, יצרני מזון אורגני, מעניקי טיפולים אלטרנטיביים וכד', נובע בדיוק מאותו מקום ממנו נבע השיווק של המאה הקודמת אשר התמקד יותר בתעשייה המסורתית והממוסחרת יותר – שווקים פוטנציאליים והזדמנויות להרוויח כסף גדול.
 
עולם השיווק והפרסום רק משקף את התהליכים הכלכליים בעולם כולו, ואלו הולכים בשנים האחרונות לכיוון האלטרנטיבי אשר מכונה בכלליות – ה"ניו אייג'"...