פיקוד העורף התרעה במרחב

התקנת מערכות אזעקה

כמה טיפים שטוב שנדע לפני שאנו ניגשים לקנות מערכת אזעקה

מערכת רשת 22/06/11 12:59כיום, התקנת מערכות אזעקה אינה כבר פריט מותרות, אלא פריט חובה מכורח המציאות של ימינו. לפני שאנו ניגשים לקנות מערכת אזעקה, יש לבחון מספר פרמטרים הן בבית שלנו והן במערכת עצמה ובפונקציות שהיא מפעילה.

 

מה עלינו לבדוק בבית שלנו?

על מנת להחליט איזו סוג של מערכת אזעקה נקנה, קווית או אלחוטית, עלינו לבחון מספר נקודות בבית שלנו. אחת הנקודות החשובות ביותר היא בדיקת תשתית מתאימה. יש לבדוק האם התשתית מאפשרת לנו להעביר חיווט מתאים. במידה וכן, הדבר מאפשר לנו להתקין מערכת אזעקה קווית.

דבר נוסף, יש לבחון את מיקום המערכת. בין אם נקנה מערכת קווית או מערכת אלחוטית, יש חשיבות למיקום המערכת. לצורך העניין, מערכת אלחוטית אינה יכולה להיות ממוקמת במקומות בהן יש בעיות קליטה כגון: חדרי ממ"ד ומקלטים או חדרים המוקפים קירות בטון עבים. לעומת זאת, אין בעיה למקם במקומות כאלו מערכות אזעקה קוויות מאחר והן מחוברות לגלאים באמצעות חיווט ולכן אינן עובדות על תדר אלחוטי.

פרמטר נוסף שעלינו לבדוק בבית שלנו לפני קניית מערכות אזעקה היא כמות האביזרים והגלאים שאנו צריכים. לכל מערכת אזעקה יש מגבלה של גלאים שאיתם היא יכולה לעבוד ועל כן, עלינו לדעת את הכמות שאנו צריכים על מנת למגן את הבית שלנו וכנגזרת מכך, נבחר את מערכת האזעקה.

בנוסף, יש לוודא קיום נקודת חשמל (שקע) ונקודת טלפון בצמוד למיקום המערכת, שכן המערכת מחייבת הזנה של 220V בכל שעות היממה וכמובן, חיבור החייגן לנקודת טלפון ביתית.

 

מערכות אזעקה

למערכת האזעקה שנבחר צריכים להיות מספר פונקציות חשובות. אחת מהן היא קיום חייגן פנימי מובנה במערכת. תפקיד החייגן במערכות אזעקה הוא לבצע פעולת דיווח ולהוציא חיוג לגורם רלוונטי אליו המערכת תדווח על אירוע פריצה/חבלה.

כפי שציינתי קודם לכן, מערכות אזעקה מוגבלות בכמות הגלאים שהן יודעות לעבוד איתם, לכן , חשוב לבדוק מהי אותה הגבלה של גלאים במערכת האזעקה שנחבר לקנות.

בכל מערכות האזעקה שנחבר, קווית או אלחוטית, נרצה שהיא תהיה מסוגלת לדווח לנו על תקלות היכולות להתרחש בכל עת. תקלות כגון מתח רשת חשמל שלא מוזן למערכת כתוצאה מהפסקת חשמל או מחבלה, תקלות כמו סוללת חלשה או תקלות קו טלפון ותקשורת. כל אלו יכולות לגרום לתפקוד לקוי של המערכת ואף להשבתת המערכת ולכן חשוב מאוד שתהיה פונקצית דיווח תקלות בזמן אמת.

פרמטר נוסף שנרצה לדעת לפני קניית מערכת אזעקה הוא האופציה שלחיבור המערכת למוקד אבטחה וביטחון. לרוב, נרצה לחבר את המערכת למוקד אבטחה על מנת לקבל שירותי סיור ודיווח נוספים מהמוקד. החיבור למוקד נעשה באופן עצמאי, בנפרד ולאחר מהתקנת מערכת האזעקה.

אחת הפונקציות החשובות לנו כצרכנים של מערכות אזעקה היא האופציה לשליטה מרחוק של מערכת האזעקה. כיום, רוב מערכות האזעקה נשלטות מרחוק על ידי טלפון ומאפשרות הפעלה/כיבוי של המערכת ואף פעולות נוספות כגון הפעלה/כיבוי ש למוצרי חשמל, דודי שמש, מזגנים, פרוג'קטורים ועוד.

אחריות- אחריות היא דבר חשוב מאוד בקניית מערכות אזעקה. לרוב, תוקף האחריות המקובלת הינה למשך 12 חודשים ולפעמים אף טיפה יותר. חשוב לוודא קיום אחריות מבעל מקצוע איכותי מקצועי.

 

לאחר שבחנו את הפרמטרים החשובים, נוכל להתפנות לקניית מערכות אזעקה על פי הצרכים שלנו ולהתחיל להרגיש בטוחים ושלווים .