פיקוד העורף התרעה במרחב

קומיקס - זה מה זה מצחיק

בעקבות ההצפה בשוק ההומור שכחנו את כוחו של הקומיקס

מערכת רשת 22/06/11 13:03 

אני זוכר שבימי בית הספר היסודי הייתי מנוי על עיתוני הילדים והנוער ובכל שבוע כשאבי היה מגיע עם השבועון הביתה הייתי ממהר לקחת אותו לדפדף מהר לעמודים האחרונים ולקרוא את הקומיקס. השלב הבא היה לרוץ לחברים ולחלוק איתם את החוויות המצחיקות ואת ההתרגשות הגדולה.
 
מיותר לציין שקומיקס היה חלק בלתי נפרד מחיינו והוא השתלב בקטעי ההומור של ילדונו, אפשר להגיד שדרך הקומיקס למדנו מה זה הומור ושאפשר לצחוק גם מדברים אחרים ולא רק ממפלות של חברים. לאט לאט עם ההתבגרות נעלם הקומיקס מהסדר השבועי שלי ונשארתי רק עם קטעי הקומיקס הקצרים של בזוקה. שנים אח"כ בטיול של אחרי הצבא, הגעתי ליפן ואחת התופעות שזכורות לי משם היא הנוכחות של חוברות הקומיקס בכל מקום וקעקועים של קומיקס על גופותיהם של האנשים.
 
בכל סופרמרקט קטן כגדול היו בנוסף למוצרים הרגילים עשרות חוברות קומיקס. אנשים היו עומדים שעות בסמוך לדוכני הקומיקס ולא מפסיקים לצחוק. אני מודה שבהתחלה לא הבנתי על מה המהומה, בשבילי קומיקס התקשר לקטעי הומור מילדותי המוקדמת,  רק כשחבר יפני הביא לי חוברת קומיקס למבוגרים הבנתי את קוקטייל ההומור המשובח, הביקורת הנוקבת והדמיון הפרוע שהקומיקס מציע.
 
בעקבות ההצפה בשוק ההומור בשנים האחרונות מהופעות סטנד אפ ועד תוכניות קומיות שכחנו שרצף תמונות קומיקס יכול לגרום לנו לחוויית צחוק שלא ניתן להשוות לשום דבר אחר. כשמביטים בקומיקס מבינים שלא צריך הרבה כדי לצחוק, הפשטות מצד אחד והתחכום מהצד השני מזכירים לנו בתוך גל ההומור האין סופי שלא צריך הפקה גרנדיוזית כדי להצחיק.  הקומיקס משתמש בויזואליות ובטקסט כדי להצחיק אותנו, ברוב המקרים אין צורך בהרבה מילים.  בתחילת דרכו היה הקומיקס בעל תכנים קומיים בלבד, רק לאחר מכן התפתחו שאר הסגנונות ולכן בכולם יש "שאריות" של הומור מיוחד.
 
המבחר העצום של סגנונות ותתי סגנונות בקומיקס מחזיק מכנה משותף אחד והוא היכולת להצחיק אותנו בכל פעם מחדש. לקומיקס יש מספר יתרונות ששום סוג אחר של הומור לא יכול להציע. העובדה שמדובר בציור מאפשרת להעביר מסרים ללא גבולות וליצור דמויות קומיות מצחיקות בעלות מראה מגוחך. עוד יתרון של הקומיקס הוא ההנפשה שיכולה להיעשות לכל דבר מחיות ועד חפצים דוממים וליצור סיטואציות מצחיקות.
 
השילוב של טקסטים שנונים ודמויות מגוחכות יוצרות תמהיל מצחיק וחסר גבולות. קומיקס מתאר את המציאות בצורה מוגזמת, תוך הבלטה מופרזת של פרטים מסוימים, בדרך כלל מאפיינים חיצוניים או נקודות תורפה. הקומיקס הוא חסר גבולות לכן הוא נוגע במספר אין סופי של תכנים ונושאים ומשתמש בהמון טקטיקות של הומור. אין בן אדם שלא רוצה לצחוק והקומיקס הוא ה"מטען" צחוק שהכי קל לקחת לכל מקום, הוא לא כבד ופשוט לנשיאה ואחסון. בפעם הבאה שתרצו תזכורת להרגשת הצחוק, תיקחו אתכם חופן של קומיקס לדרך.