פיקוד העורף התרעה במרחב

עבודה בתחום המסעדנות

בכדי למצוא עבודה, אין צורך לכתת רגליים בין מסעדות, ניתן לעשות זאת מהבית

מערכת רשת 22/06/11 13:03התחום הקולנירי הוא עולם ומלואו. ניחוחות, טעמים ומרקמים מתמזגים למטבחים מכל קצוות הגלובוס, אשר לכל אחד הייחוד שלו. ההיצע הרחב, ששוק האוכל מציע, כולל לא רק סוגי מטבח שונים, אלא גם רמות שונות של עידון, עיצוב ואיכות, אשר יוצרות הבדלים עצומים במחיר. אין האחד טוב בהכרח מן האחר. ישנן מסעדות פועלים איכותיות וטעימות יותר ממסעדות גורמה ודוכני פלאפל נקיים ומוקפדים יותר מבתי קפה עם מזון אורגאני. הבחירה היכן לאכול תלויה, מלבד ביכולת הכלכלית, בטעם אישי, חשק נסיבתי ושיקולי אווירה, מיקום וזמן. כך גם הבחירה היכן ללמוד בישול והיכן לעבוד.

בדורנו חלה בישראל התפתחות עצומה בתחום המזון, הן מבחינת מגוון המסעדות ואיכות האוכל והן מבחינת היצע הקורסים שמציעות מכללות ובתי ספר רבים בנושא. התחרות, שנוצרה בשוק, מאיצה את ההתפתחות ומושכת אל עולם האוכל, אנשים יצירתיים ובעלי כשרון שאינו רק טכני. בתי הספר לבישול מתמקצעים, רבים אינם שומרים על כשרות ובכך מרחיבים את עושר התוכנית הלימודית. ישנם קורסים קצרים, המתמקדים במטבח מסוים, בקונדיטוריה, בישול צמחוני ועוד. ישנם לימודים מעמיקים, המתמקדים לרוב במטבח צרפתי ומכינים את תלמידיהם לעבודה במטבחי גורמה. שלא כמו בתחומים אקדמיים כרפואה, בהם רמת הלימוד הגבוהה אינה נופלת ממדינות מערביות אחרות, רמת לימודי הבישול בארץ, בעיקר מבחינת היקף וזמן הלימודים, עדיין טעונת שיפור. בשונה ממקצועות, אשר דורשים תואר אקדמי, תחומי המזון אינם מחייבים זאת ויש מקום רב לכשרון, התמדה, יוזמה והתפתחות אישית. אנשים מוכשרים ובעלי מוטיבציה, יכולים להגשים את עצמם ולהשתלם במקצוע באופן עצמאי. כך, גם אלו המחפשים פרנסה ותו לא, יכולים למצוא את מקומם במסעדות בעלות אופי יצירתי פחות ומסחרי יותר ומלבד לימוד טכני מהיר, די להם בידע בסיסי איתו הם מגיעים פעמים רבות עוד ממטבח אמם.

בכדי למצוא עבודה, אין עוד צורך לכתת רגליים בין מסעדות, ניתן לעשות זאת בעיקר מהבית, מול מחשב. טבח, אשר מעוניין להתלמד אצל שפים מסויימים, ייטיב לעשות אם יבקר במסעדתם ויציע עצמו לעבודה, לעיתים תמורת משכורות נמוכות, במחשבה שזהו המשך או תחליף לתקופת לימודים, השאר יכולים לפנות לחברות כח אדם או אתרי אינטרנט, המפרסמים מודעות דרושים. כמו רוב תחומי עבודה, גם חברות ההשמה ואתרי הדרושים החלו להתמחות במתן שירות למקצועות מוגדרים. כשם שקימות חברות, המתמקדות אך ורק בתחומי השמה בהייטק, ניקיון או אבטחה, ישנן אלו, אשר עובדות עם תחום המזון והאירוח באופן בלעדי.

ניתן לטעות ולחשוב כי ישנה רווייה בתחום. הרי כמה מסעדות, יכול השוק הישראלי להכיל? התשובה לכך היא - אינספור. מזון הוא צורך אנושי ויותר מכך הוא בילוי מועדף על רבים. בתי אוכל נפתחים ונסגרים כל הזמן. אין זה עסק יציב במיוחד, אך הוא תמיד זקוק לידיים עובדות וכשרונות חדשים.