פיקוד העורף התרעה במרחב

מסלולי לימודי פרסום

קופירייטרים מלידה? אוהבים "להמציא" פרסומות מאז שאתם בני שלוש? היכנסו

מערכת רשת 18/01/11 14:07קופירייטרים מלידה? אוהבים "להמציא" פרסומות מאז שאתם בני שלוש? אם אתם מהנהנים במרץ, יש סיכוי טוב שנועדתם להיות אנשי פרסום - ושכדאי לכם לבדוק את האפשרות ללמוד את התחום. לימודי פרסום מהווים בדרך כלל שלוחה של לימודי תקשורת, הנלמדים ברוב האוניברסיטאות והמכללות במסגרת תואר ראשון, ובחלקן גם במסגרת תואר שני. תחום הפרסום והשיווק נלמד גם בתוך מסלולים נוספים, כגון מנהל עסקים, כלכלה וניהול וכיוצא בזה – תלוי באיזו נישה של עולם הפרסום אתם מעוניינים להתמקצע.

 

למסלול הכללי במסגרתו תבחרו ללמוד תהיה גם השפעה על סוג התפקיד בו תתמחו: לימודי התקשורת מקנים הבנה של האופן בו פועלים תחומי המדיה השונים, והיכרות עם מערך אמצעי התקשורת באופן כללי. הבנה זו מאפשרת ראייה רחבה ומקיפה של המנגנונים המעורבים בעולם הפרסום והאופן בו הם משפיעים זה על זה, ולכן היא חיונית מאוד לשואפים לעסוק בפרסום. רכישת ידע בשיטות מכירה ושיווק מעשיות, לעומת זאת, מעניק ללומד הבנה בפסיכולוגיה שיווקית ומאפשר השגת תוצאות של ממש. לימודי כלכלה וניהול, מצדם, מעניקים הן את הפן המספרי שכה מהותי בעולם הפרסום המסחרי, של הבנת תקציבי פרסום ונתוני מכירה, השקעה-הוצאה ורווח מול הפסד, והן את הצד הניהולי, המקנה אסטרטגיות לתכנון והנעת פרוייקטים גדולים, תפעול צוותים ועוד.

 

בנוסף למסלול של לימודים מלאים לתואר ראשון, ניתן כיום לקבל הכשרה לעולם הפרסום והשיווק במסגרת לימודי תעודה וקורסים המאפשרים התנסות מעשית במקצועות הפרסום השונים – כתיבה, קופירייטינג, תקציבאות, הפקה ועוד. הבחירה בסוג המסלול המתאים לכם צריכה לקחת בחשבון את נטייתכם הטבעית – האם זו היצירתיות והכישרון האמנותי שלכם, או דווקא יכולות המכירה והשכנוע הגבוהות בהם ניחנתם? האם אתם טובים בניהול של פרוייקטים או תקציבים, או דווקא מוכשרים להפליא בליטוף האגו של לקוחות גדולים?

 

שיקול נוסף בבחירת סוג המסלול האידאלי עבורכם הוא כמובן דרישות הקבלה. במסגרת לימודים לתואר ראשון באוניברסיטאות וברוב המכללות, בהתאם לתחום הנבחר (תקשורת / מנהל עסקים / כלכלה וניהול), תידרשו לרף ציונים מסויים - כך שיש סיכוי כי קורס פסיכומטרי לשיפור הציון יהיה בלתי נמנע, וכדאי לקחת זאת בחשבון. לימודי תעודה לרוב אינם דורשים ציונים או ידע מוקדם, אם כי לעיתים יעדיפו קשר כלשהו לתחום.

 

לסיכום, מי שבוחר להתמחות בתחום השיווק והפרסום למעשה בוחר בצד הפחות אמנותי של עולם התקשורת. לא שאי אפשר, חלילה, ליצור פרסום איכותי - אבל אין ספק שמדובר בעולם מאוד תכל'סי, המנסה תמיד למכור משהו למישהו. מה שיפה הוא שגם בתוך המסחריות הזאת, יש מקום (ודרישה) ליצירתיות רבה. למעשה, ללא יצירתיות כזו, שוק הפרסום היה ודאי נראה אחרת לגמרי. מקופירייטרים ועד תקציבאים, דוברים ומנהלי שיווק, מקצועות הפרסום מהווים נתח נכבד ממקצועות התקשורת השונים, ושולטים מבחינת כלכלית - המתבטאת בתקציבי הענק שהם מגלגלים - על השוק.