פיקוד העורף התרעה במרחב

האם הטענות כנגד המדיה מוצדקות?

טענות רבות מועלות כנגד עולם המדיה והאינטרנט, לפיהן עולם זה גורם לניוון פיסי של ממש בעיקר בקרב בני הגילאים הצעירים

ג'קי סויקיס 15/11/10 14:11פיתוחו המואץ והמסחרר בקצבו של עולם המדיה והתקשורת הוא אחד התופעות הטכנולוגיות והחברתיות הבולטות של תקופתנו. עולם המדיה הולך ומתפתח מיום ליום, וכך גם נכנס עמוק יותר ויותר לחיים של כל אחד מאיתנו.
במקביל להתפתחות הבולטת הזו, מועלות טענות רבות כנגד עולם המדיה והאינטרנט, לפיהן עולם זה גורם לניוון פיסי של ממש בעיקר בקרב בני הגילאים הצעירים, אשר נמשכים לשבת כל היום מול מסך המחשב או הפלאפון, במקום לסגל לעצמם תחביבים ותחומי עניין שונים, כפי שעשו בני הגיל הצעיר של הדורות הקודמים.
אך האם טענה זו באמת נכונה? כמובן שיש דברים בגו. צעירים רבים נוטים לבלות יותר ויותר שעות בחדרם מול המחשב, במקום לצאת ולפתח תחביבים ספורטיביים כאלו ואחרים. כיום ניתן לראות פחות ילדים שאוהבים לצאת לשייט קייקים, לגלוש בים או אפילו לשחק כדורגל בשכונה, ויותר ילדים אשר הפייסבוק ממלא את עולמם.
עם זאת, לא ניתן לקבוע חד משמעית כי עולם המדיה המודרני מביא יותר נזק מאשר תועלת לדור הצעיר. כיום, ילד ממוצע אשר שולט ברזי החיפוש בגוגל וברשתות החברתיות השונות, יכול להפליג לעולמות רחוקים, ולרכוש לעצמו ידע ועניין בתחומים אותם הילדים של פעם אפילו לא הכירו. בזכות האינטרנט, ילד ממוצע כיום יודע יותר דברים ומכיר יותר ויותר תחומים שונים ומרתקים מדי יום. אוטוסטראדת המידע עוברת בכיסו ובמחשבו הביתי של כל ילד כמעט. הילדים, יותר מכל מבוגר אחר, יודעים לנצל ולהשתמש באותה אוטוסטראדה על מנת להעשיר את עולמם ואת ידיעותיהם. כמובן שלא ניתן לומר כי כל ילד משתמש כל היום באינטרנט על מנת ללמוד ולהחכים – למעשה, זמן רב מנוצל למטרות משחקים והתקשרויות עם ילדים אחרים ברשת. אך ילדים הם ילדים – הם חייבים גם לשחק וליהנות, ולא רק ללמוד כל היום. עדיין, ניתן לראות כי ילדים כיום הופכים למתוחכמים, חדים וממוקצעים יותר במגוון תחומים מתחומי החיים, בזכות עולם המדיה הדיגיטאלית בו הם חיים. דוגמה מצוינת לכך היא התחום הפיננסי – ילד ממוצע בן עשרה יודע כיום כבר המון על חשבון הבנק שלו, דרכי התנהלות כספיים ואף בורסה. בעוד שבימי עבר ילדים היו יודעים רק לקבל כמה גרושים עבור עבודות מזדמנות ולקנות בהם ממתקים, כיום ילדים יודעים לחסוך כסף, לנהל אותו ואף להשקיע אותו.
כך שממש לא ניתן לומר חד משמעית כי עולם המדיה רק מזיק לדור הצעיר. למעשה, הוא גם מפתח אותו ומכין אותו להתמודדות עם החיים הבוגרים, והכול דרך מסך הפלאפון החכם או המחשב הביתי.