פיקוד העורף התרעה במרחב

חיפוש עבודה דרך רשתות חברתיות

כיום מגוון האפשרויות לחיפוש עבודה ואיתור מודעות דרושים הינם מגוונות מאי פעם. אחת הדרכים היעילות ביותר היא דרך רשתות חברתיות.

ג'קי סויקיס 02/11/10 15:33בעידן הרשתות החברתיות, לא כדאי להתמקד רק בחיפוש משרות בלוחות דרושים באינטרנט, אתרי חברות, חברות השמה, פורטלי דרושים המוצפים ברשת, אלא להתייחס לכך שמעסיקים משתמשים כדי לגייס עובדים ברשתות חברתיות כמו Facebook, קפה דה מרקר, Linkedin (כיום הרשת החברתית הגדולה ביותר למציאת עבודה).

חיפוש עבודה באמצעות רשתות חברתיות חשוב לא פחות מכל שיטת חיפוש עבודה אחרת. כדי לחפש עבודה במדיה זו, חשוב לפתוח כרטיס קורות חיים (מומלץ ליצור כרטיס פרופיל בלפחות שתי רשתות חברתיות), ליידע את הסביבה שאתם מחפשים עבודה וליצור פרופיל נכון ברשתות החברתיות. להלן מספר טיפים שיסיעו לכם ביצירת הפרופיל:


כתיבה וניסוח טקסטים ברשת
כשכותבים ברשתות חברתיות חשוב לשים לב לפרטים הקטנים, כמו למשל ניסוח נכון של משפטים, להימנע משגיאות שכיב, לכתוב בבהירות ולהתמקד במטרה. חשוב שהעברת המסר תהיה ברורה תוך שימוש במספר מצומצם של משפטים על מנת שמי שיקרא את הדף שלכם/ הפרופיל / קורות החיים יהיה מסוגל להבינם ולהחליט לגבי צעדיו בהתאם ( האם להתקשר ולהתקדם בהליך, לשלוח מייל / להמליץ למעסיק אחר). מאחר ופרופיל ברשת חברתית לפעמים עשוי להתפרש אקט חברתי או ללא סיבה ממשית, חייבים להיות ברורים ולהשתמש בניסוח מובן וחד משמעי, כמו למשל "אדריכל המחפש עבודה במשרד אדריכלים" במסגרת הכרטיס או הפרופיל.


שימוש בתמונות
בחלק גדול מהרשתות החברתיות, במסגרת הפרופיל, ניתנת אפשרות להוסיף תמונה ואפילו אלבום תמונות שלם. ההמלצה היא במיוחד כשמחפשים עבודה, לשים לב לתמונות שאתם מוסיפים. אולי הפרטים הקטנים נראים לכם כלא משמעותיים אך תמונה אחת שווה אלף מילים. שימו לב שבתמונות שלכם רואים את החברים שלכם (שיכולים להעיד על עיסתכם), התחביבים שלכם ומה אתם אוהבים לעשות, הסביבה הטבעית שלכם (הסדר והניקיון, סגנון הלבוש).


מידע מלא ומקיף
אם בעבר יכולתם להסתתר מול מסמך הקורות חיים שהעברתם למשרה פנויה, הרי שכיום מעסיקים סורקים את הרשת בעקבות מועמדים, וצפייה בפרופיל האישי שלכם במגוון רשתות חברתיות, מאפשר להכיר אתכם באופן פחות פורמאלי ורשמי ולדעת בדיוק איך אתם נראים, מי החברים שלכם ומה תחומי העניין שלכם. המידע שאתם מכניסים לא תמיד מחמיא ולפעמים עלול להזיק מבחינה תדמיתית. מסיבה זו, מתגו עצמכם כמועמדים נחשקים ועובדים שכל מעסיק היה רוצה להעסיק. בנוסף, קחו בחשבון שיש חשיבות לא רק לאיכות אלא גם לכמות ולהיקף המידע המוצג. אל תתעצלו. הצגת מידע מלא ומקיף אודות הרקורד התעסוקתי שלכם יסייע למעסיק לקבל החלטה אז מומלץ להימנע ממידע חלקי וציינו את הקורסים והתארים המשמעותיים שסיימתם (לרבות קורסים מקצועיים החל מקורס ניהול ועד קורס הסמכה מקצועית בתחום המחשבים) וכל מקומות העבודה הרלוונטיים לצורך התפקיד המבוקש מבחינתכם ופרטו את התפקידים בהם מילאתם במקומות אלו. מידע מלא יאפשר למעסיק להבין מי אתם ומה עשיתם עד כה, ישדר רצינות כי השקעתם במילוי הפרטים ויניע את המעסיק ליצור קשר איתכם. חשוב להוסיף ולציין מה התפקידים שאתם מחפשים , אם יש דרישות או מגבלות מיוחדות, כמו למשל לגבי היקף המשרה, העדפה לגבי סוג החברה וכו'.
אחרי שייצרתם את הפרופיל נכון, להלן טיפים לחיפוש עבודה באמצעות רשתות חברתיות:
מידע פרטי מול גלוי
חשוב שעל המידע הפרטי (וכזה שנראה לכם שעדיף שמעסיקים פוטנציאלים לא יהיו חשופים אליו) הגנו בפרטיות ורק מידע שיש סיכוי שמעסיקים פוטנציאליים ייחשפו אליו השאירו גלוי. במידה וקיימת אפשרות שממליצים יוסיפו עליכם משובים חיוביים, מומלץ לבקש מהם לעשות זאת ובאמצעות כך לחזק את המוניטין שלכם ברשת.


יצירת קשרים ברשת
חשוב להשקיע ביצירת קשרים ברשתות חברתיות ומקצועיות, ובמיוחד בכאלו עם אנשים בעמדות מפתח או עם חברות רלוונטיות לתחום העיסוק שלכם. נסו ל"לפגוש" אנשים בתחומי עיסוק רלוונטיים בדיונים, פורומים וקבוצות בתחום העיסוק אותו אתם מחפשים. כאשר תחפשו עבודה תוכלו לעדכן את כל החברים ששמעו או מכירים משרה מתאימה פנויה.


מודעות דרושים ברשת
ישנן מודעות דרושים המתפרסמות אך ורק בקבוצות קטנות ברשתות חברתיות. במידה ותהיו חברים בקבוצות דיון שרלוונטיות לתחום העיסוק שלכם או שאתם מעוניינים להיכנס אלי ותעקבו אחר פוסטים ופרסומים תוכלו בקלות יותר לאתר מודעות דרושים העוברות מפה לאוזן.