פיקוד העורף התרעה במרחב

איפור – המסר הנכון בפרסומת

איפור הוא מקצוע שרבים יכולים לעבור לידו ולא לייחס לו חשיבות, אך מכיוון שכולנו צורכים טלוויזיה,אנחנו נוטים להעביר ביקורת ויש לנו סיבות טובות.

ג'קי סויקיס 03/10/10 10:26למרות שאיפור אינו תחום שמקבל חשיבות רבה כאשר אנו צופים בפרסומת, אנו בעצם צופים בשלושים שניות, לערך, של מסר מרוכז, שאמור לעבור בכל אלמנט אפשרי דרך מסך הטלוויזיה. מדובר באלמנטים כמו בחירת השחקנים הנכונים ביותר להעברת המסר, בדרך הצילום, במוזיקה, בטקסט, וכמובן גם בתלבושות, בתסרוקת ובאיפור. כל אחד מן השחקנים בכל פרסומת מקבל את הטיפול המתאים ביותר שאמור להכין אותו לקראת המשחק שלו – קצר ולעניין. בתוך מסגרת הזמן הזו אנו הצופים אמורים לקבל את המסר הנכון.

דימוי נשים ואיפור מתאים
אחת המחלוקות המהותיות ביותר שיש כיום בתרבות העולם המודרני, ובעיר בעולם המערבי היא הדרך שבה אנו תופסים את המהות הנשית, וכיצד היא באה לידי ביטוי בצורה ויזואלית. כאשר אנו צופים בפרסומת שבה מופיעה אישה אחת או מספר נשים, יש שמתייחס בכובד ראש לדרך שבה הנשים מאופרות. ישנם קודים חברתיים ותרבותיים שמגדירם בצורה יחסית שאינה משתמעת לשתי פנים, מה אומר האיפור שנמצא על פניה של האישה. צבע האודם על השפתיים יכול להעיד על אופייה של האישה, וככל שהאודם יהיה עז יותר או אדום יותר, כך האישה תראה כי היא נחשקת יותר, ואישה המאופרת בעודף איפור, תבקש להעביר מסר פחות מוסרי, ויכול להיות שהמסר עם אותו איפור יתפרש אחרת, בצורה לא נכונה.

ילדים ומבוגרים – מה ביניהם?
ילדים רבים מופיעים בפרסומות, בין אם במוצרים המתויגים כילדותיים ובין אם במוצרים המתויגים כמיועדים למבוגרים, וככל שהפרסומת אמורה להיות בוגרת יותר, כך יש נטייה לאפר את הילדות כמו נשים קטנות. כאשר מאפרים ילדות קטנות, חשוב מאוד להעביר את המסר הנכון והמתאים. לא אחת עלתה ביקורת ציבורית מאוד נוקבת לגבי הדרך שבה הוצגו ילדות ואפילו נערות, שהאיפור הכבד עליהן הציג אותן כלוליטות וכיוצא בזה, מראה הנוגד את ערכי החברה ואת הקוד המוסרי הגורף. איפור ילדות ונערות כמבוגרות חייב להיות בהקשר הנכון, והמסר המתאים צריך לעבור במדויק.

לא יותר מדי – לא מעט מדי
עולם הטלוויזיה מבוסס על איפור. כולנו יודעים שבשביל להופיע בטלוויזיה צריך להתאפר. כך גם בפרסומות ועוד. בכל פעם שמתאפרים למען הופעה כזו בטלוויזיה, יש את הצורך הגדול להעביר את המסר המתאים ביותר והנכון ביותר לקונטקסט. כאשר מצלמים פרסומת, חשוב לדעת כמה לאפר כל שחקן ואיך להציג אותו אל מול המצלמה. איש איפור מקצועי יודע להבחין בין עיקר וטפל, ומבחין בין הצורך באיפור כבד ובבצורך באיפור מינימאלי. המסר הוא החשוב, בסופו של דבר, והשיקולים צריכים להיות מקצועיים גרידא.