פיקוד העורף התרעה במרחב

האם זהו סוף עידן הטלוויזיה ?

הטלוויזיה היא מדיה העתיקה שהיוותה ציר מרכזי של העברת מידע , בידור וחומר פרסומי לכל בית בעולם. אך נראה כי עידן הטלוויזיה הישנה עומד להשתנות ובגדול.

ג'קי סויקיס 02/10/10 22:00 המדיה הפופלרית דבקה בנו כל כך חזק עד שבכל בית ובכל מדינה אפילו במדינות עולם שלישי באיזורים נידחים ביותר תמיד נוכל למצוא איזה טלוויזיה זרוקה לה משרדת לפרקים באיכות קליטה בינונית את החדשות. ובכל זאת יש מעין תחושה של סיום באוויר. עולם האינטרנט שינה את המקצב. כעת נשאר לדמיין מה יקרה לערוצי הטלוויזיה של הדור הבא. הוידאו הפך לאחת מצורות המידע המובילות את האינטרט של ימינו. ובעזרת youtube העולמית כל אחד יכול להיות כוכב משל עצמו ולגרוף קהל של צופים ואפילו לזכות לחסויות בערוץ הפרטי שלו.

כוכב חדש נולד
הבימאים של ימינו לא מפסיקים לחפש דרכים לרגש אותנו. מכיוון שהכל בטלוויזיה זה עניין של רייטנג עליהם להמציא ללא הרף רעיונות חדשים לתכניות. החל בתחרויות ריקודים סלוניים וכלה באח הגדול אשר אין לו שום צד אומנותי. תכניות הריאלטי מנסות לרגש אותנו כל פעם מחדש ולהצית בנו עניין בכדי לשדר לנו עוד ועוד פרסומות. העידן הזה מגיע לקיצו בעיקר כי רמת התחכום של הצופה עולה עם הזמן וקשה יותר להפתיע ולרגש אותו.
כאשר הטלוויזיה תותך אל תוך האינטרנט כפי שגוגל כבר דאגה ליידע אותנו כללי המשחק עומדים להשתנות. גוגל השיקה את google tv שמטרתו להפוך את כל השידורים האינטרנטיים והטלוויזיוניים לזמינים עבורנו ללא צורך בממיר המיושן. הרעיון הוא למעשה להפוך את הטלוויזיה להרבה יותר יעילה ועם זאת גם ליותר ציבורית.
כלור לפרסם בטלוויזיה בעזרת גוגל כבר לא יהיה כל כך נחלתם של התאגידים הגדולים. כל אחד שירצה יוכל להרשות לעצמו להופיע בתכנית כזו או אחרת עם סרטון הפרסומת שלו. אבל דבר הרבה יותר מעניין עתיד להתרחש. דבר אשר כבר היום קורה בחו"ל הוא שבדרנים מוצלחים משקיעים זמן יוצרים סרטונים אשר גורפים עשרות מיליוני צפיות ואלפים של צופים נאמנים אשר מפיצים את החומרים שלהם לכל עבר.
בעזרת התערבות תכנותית יהיה אפשר גם להפוך כל סרטון למשהו קצת יותר אינטראקטיבי מאשר הטלוויזיה של היום. לא יאחר לבוא היום שבו כל חברת השמה בהייטק תציע סוג חדש של מקצוע תכנותי אשר ינבע ישירות מהצורך החדש והוא תכנות של הממשקים העכשוויים לאינטרקציה שבין הצופה לבין התכנית עצמה.
הבדרנים הללו כמו mystery guitar man ורבים אחרים מגיעים לאחר מכן גם לתכניות הבידור הנחשבות ביותר בארה"ב הברית בגלל יכולת מופלאה זו. דמיינו לעצמכם מצב שבו צוות מפיקים יקח על עצמו את היוזמה ויתחיל להפיק תכניות משל עצמו. תכניות שיקומו מתוכנו יהיו בהכרח יותר יצירתיות ויצרו לעולם הטלוויזיה סוג חדש של תחרות. במקום להתחרות במפיקים ובסדרות פופלריות צרות אשר קיימות בערוצים האחרים הם יתחילו להתחרות בנו הגולשים.
המפיקים היצירתיים יוכלו להרוויח הרבה יותר מהסדרות שלהם אם יהיו מספיק איכותיות ובתנאי שיצליחו להגיע לטלוויזיה. מכיוון שהאינטרנט משתלב כבן כלאיים מוזר ולא ידוע אל תוך עולם הטלוויזה הדבר נעשה קל יותר מאי פעם. סוף סוף יקומו להם רעיונות יצירתיים הרבה יותר אשר יכבשו אותנו ומי יודע אולי אפילו מסרים מסוג חדש. כאלו אשר יחנכו את ילדינו בצורה טובה יותר ויסייעו לעולם עצמו להיעשות טוב יותר.