פיקוד העורף התרעה במרחב

גוגל זוממת רשת חברתית חדשה

לפי הרחשים האחרונים בעולם האינטרנט, גוגל עומדת לשנות שוב את חיינו בעזרת רשת חברתית חדשה. איש אינו יודע כיצד תראה אך כנראה תהווה חלק מהדפדפן שלנו.

ג'קי סויקיס 02/10/10 22:00 

דמיינו לעצמכם את התמונה הבאה, אתם גולשים באינטרנט, בצד יש לכם כפתור קטן אשר מסתיר את רשימת החברים שלכם, פתאום נתקלתם במשהו שאהבתם אתם פשוט גוררים את האייטם וזורקים אותו על אחד החברים. תהליך טבעי ביותר שמשלב סוף סוף בצורה טבעית ונכונה יותר את השימוש במדייה החברתית. כמובן שהכל ספקולציות ואיש עדיין לא ראה את אותה רשת חברתית. השמועות שיקראו לה google me, ושהיא תהיה חלק אינטגרלי בלתי נפרד מגוגל כרום. חלק מההשערות טוענות כי הרשת תוטמע בתוך מערכת ההפעלה של גוגל chrome OS שאמורה לראות אור בזמן הקרוב איפהשהוא לקראת סוף השנה.


מארק צוקרברג מכריז על נעילה
כמה שנראה לנו שפייסבוק אינה במתח רחוק הוא הדבר מן האמת. מארק צוקרברג מכריז על עבודה בסופי שבוע בחברתו ללא הרף. פייסבוק למרות ההתפתחות המואצת שלו עדיין נחשב לתינוק רך אשר נמצא עדיין בתהליכי הגדילה הראשוניים שלו. ממש כמו בתהליך של ליווי התפתחותי, לכל שלב יש מחיר ומגיע השלב שהתינוק צריך ללכת. במקרה של פייסבוק התינוק עדיין לא הולך. פייסבוק אמנם מהווה כיום האתר הפופלארי בעולם מבחינת כמות משתמשים אך טרם הצליחה לתרגם את ההצלחה הזו לכסף. ולמי שמבין מה זה אומר העלויות של החזקת פייסבוק הן עצומות. זה כמו שעון מתקתק.
אמנם כיום יש מספיק אנשים שירצו להשקיע ולקנות אחוזים מהענקית אך כל רגע שחולף בו פייסבוק לא מצליחה לעמוד על הרגליים ולהיות רווחית לפחות כמו גוגל (לפי כמות המשתמשים היא אמורה להיות אפילו יותר רווחית) הסיבה של מארק להילחץ הופכת מוחשית יותר מתמיד.


במטה של גוגל , השקט שלפני הסערה
גוגל נוטה לצאת בחידושים ומוצרים חדשים כל הזמן, החל מתוצאות החיפוש בזמן אמת, google goggles, וגוגל באז ועד לחיפושים ממוקדים גאוגרפית מהסמארטפונים. גוגל בכל חודש לפחות הפתיעה אותנו בשינוי כזה ואחר. מצד קהילת מקדמי האתרים ישנו את מאט קאטס אשר לרוב מהווה מעין השליח הציבורי של החברה שמדבר על השינויים הבאים במנוע החיפוש ורומז לנו על העתיד.
נכון לתקופת הקיץ נהיה מעין שקט בגוגל, אמנם הניוזלטר שלהם ממשיך לעדכן אותנו על שידרוגים נוספים בתכונות כאלה ואחרות אבל התחושה היא שמשהו גדול עומד לקרות. כמו שאנחנו מכירים את גוגל , היא אוהבת להפתיע אותנו כאשר המוצר כבר מוגמר , מוכן ורק נשאר להתחבר בזריזות ולהתחיל לפעול. דפדפן כרום נכנס לשוק חזק מאוד ומשתלט בכל יום על עוד ועוד משתמשים. אין ספק שזהו אחד הצעדים האסטרטגיים שגוגל התוותה לפני השלב הבא.


יכולות פישוט מדהימות ואיחוד של פלטפורמות
לגוגל יש תכנית שהם קוראים לה the master plan. זה נשמע כמו איזה משהו מפחיד כזה להשתלטות עוינת על העולם. אבל זה קצת רחוק מזה. בסה"כ מעבר לחזון של גוגל שהאינטרנט יהיה מהיר כמו "דפדוף במגזין" (ציטוט של לארי פייג') גוגל מאמינה שכל הדברים שאנחנו עושים באינטרנט צריכים להיות נגישים ממקום אחד על אותה פלטפורמה ובכך לשפר את היכולת שלנו לשתף מידע ביעילות.
אם תחשבו על המצב היום תגלו כי נוצרו שני עולמות באינטרנט, האחד הוא עולם החיפוש והשני הוא עולם הפייסבוק. זה מדהים לחשוב על זה אבל זה ממש ככה. דמיינו לעצמכם מצב שבו הרשת החברתית שלכם מוטמעת כבר בתוך הדפדפן. אין יותר לרוץ לפייסבוק לשתף יש פשוט הכל זמין ומוכן לשיתוף בלחיצת כפתור תוך כדי גלישה באינטרנט. אין צורך במעבר למקום אחר כדי להתחבר לפייסבוק, הכנסת שמות משתמשים וסיסמאות מיותרות אלא פשוט גלישה אינטואיטיבית בצורה הכי פשוטה שיש.
השאלה הנותרת היא האם גוגל יצליחו הפעם אחת ולתמיד להפתיע אותנו במוצר שכולנו נתמכר אליו, האם פייסבוק תגווע ותיעלם ממש כשם שהופיעה ? בכל מקרה כפי שזה נראה כרגע אין ממש דרך לדעת מה יקרה. דבר אחד בטוח הבעלים של הנשים שעובדות בפייסבוק יתחילו להתרגל ללכת עםמנשא לתינוק כרוך על גופם, החלפת טיטולים , האכלה וקריאת סיפורים, כי אמא לא יכולה לצאת מהבניינים עד להודעה חדשה.