פיקוד העורף התרעה במרחב

יחס התקשורת להליכים רפואים

התפתחותו המואצת של עולם השיווק באמצעי המדיה העכשוויים הביאה שינוי ממשי לעולם כולו ולחיינו האישיים. נושא ההליכים הרפואיים מאפשר לבחון את מהות השינוי

ג'קי סויקיס 20/09/10 14:22 

הדוגמה המוכרת ביותר שייכת כמובן לעולם הניתוחים הפלסטיים אשר כמותם ואיכותם עלו באופן משמעותי בשנים האחרונות, בין השאר כאמור הודות לשיווק הבלתי פוסק באמצעי התקשורת והמדיה השונים, כמו גם התפתחות הרפואה כמובן.
אך קיימות דוגמאות נוספות להליכים רפואיים אשר בעבר נחשבו למורכבים מספיק על מנת שישתמשו בהם רק במקרי חירום וכאשר אין ברירה, ולא באופן נפוץ כפי שמשתמשים בהם כיום.
דוגמה אחת היא טיפול שיניים בהרדמה כללית – הליך לא מורכב כל כך במסדרתו מורדם המטופל לחלוטין בעת שמבצעים את הטיפול בשיניו. טיפול זה אמנם בטוח באופן יחסי ומביא להקלה גדולה בקרבם של אנשים בעלי טראומה מרפואת שיניים, אך בעבר הוא לא היה נפוץ כפי שהוא נפוץ כיום.
דוגמה נוספת היא השימוש בסמי הרגעה דוגמת אפידורל בעת הלידה. כיום, יותר ויותר נשים מכריזות עוד לפני כניסתן לחדר הלידה על כוונתן לקבל סמי הרגעה במהלך הלידה, למרות שהליך זה כרוך בסיכונים מסוימים.
המקור לשימוש הנפוץ וההולך וגובר בהליכים רפואיים אשר בעבר נחשבו לנחלתם של הסובלים מסיבוכים מיוחדים בלבד נעוץ כאמור בעולם השיווק, התקשורת והמדיה הנוכחי. מלבד לפרסומים ישירים להליכים כאלו (דוגמת פרסומי מרפאות לניתוחים פלסטיים וכד'), המודעות הכללית לאפשרות להשתמש בהליכים כאלו הולכת וגוברת. כאשר כל אדם כמעט בעולם המערבי מחובר באופן יום יומי לאמצעי מדיה כזה או אחר המעביר לו את מה שקורה בעולם, זה בלתי נמנע כי הרעיון של הליכים רפואיים כאלו ואחרים דוגמת אלו שהזכרנו יחלחל לתודעתו. כך, כאשר יחשוב בפעם הבאה על איך שהאף שלו נראה למשל, אולי יהיה לו קל יותר ללכת לכיוון של ניתוח פלסטי, מה שכמעט כולם עושים כיום...
באופן זה תורמת המדיה על מרכיביה השונים לפופולאריות הגואה של הליכים רפואיים מסוימים כפתרון מיידי ונוח לבעיות פשוטות יחסית.