פיקוד העורף התרעה במרחב

השפעת התקשורת והמדיה על הילדים

כל הורה בהווה או בעבר מכיר היטב את הבעיה הידועה – ילדים רוצים כל הזמן- צעצועים, ממתקים, מה שיש לילדים אחרים, לא משנה. הם רוצים מהכול והרבה.

ג'קי סויקיס 02/10/10 22:00 

אך למרות שנדמה לנו לפעמים כי מצב זה טבוע בילדים קטנים מעצם היותם ילדים, הרמה והתדירות בה הם מבקשים ורוצים כל מיני דברים אינה עניין קבוע מראש. ילדים, כמו כל אחד אחר, מושפעים רבות מהסביבה שלהם. כיום, ההשפעה של הסביבה על הילדים חריפה אף יותר מבעבר, וזאת בגלל אמצעי התקשורת והמדיה השונים המקיפים אותנו מכל עבר.
כיום, ילד ממוצע נחשף למאות ואפילו אלפי פרסומות שונות ומשונות, בגוון אמצעים שונים. בנוסף לפרסומות, חיים הילדים בסביבה בה כל שאר הילדים מוצפים גם הם בשלל מידע – תמונות, סרטונים, פרסומות וכד', והאינטראקציה בין הילד שלכם לשאר הילדים מייצרת עבורו חשיפה משמעותית נוספת למגוון דברים שלא בטוח כי כל כך הייתם רוצים שהוא ייחשף אליהם.
המלכוד הזה הוא מצב שעל כל הורה בעולם המודרני להתמודד עמו. מצד אחד, אנחנו לא רוצים לחזור לחיות ביערות ובמערות, ומעוניינים להעניק לילדים שלנו את כל הקדמה הטכנולוגית שיש לעולם בו אנו חיים להציע. מצד שני, תופעות לוואי כאלו הופכות את הילדים לעיתים למכונת נדנודים בלתי פוסקת.
התשובה למצב חייבת להיות שילוב של שני העולמות – לא לתת לילד את כל מה שהוא מבקש, אך גם לא למנוע ממנו את כל מה שהוא רואה מסביבו ולתסכל אותו.
דרך זו דורשת מן ההורים לבצע באופן יום יומי החלטות שקולות וחכמות. כאשר הילדים מבקשים משהו שראו בטלוויזיה או אצל ילדים אחרים, אי אפשר להחליט באופן גורף כי אף פעם לא מעניקים להם את זה, או לחילופין שתמיד כן מעניקים להם את זה. במקום זאת, על ההורים לשקול כל בקשה וגחמה של הילד לגופה, ולהכריע לחיוב או לשלילה בהתאם לשיקול העיקרי – האם הם חושבים כי זה יועיל כרגע לילדים.
למשל, אופניים לילדים נראה כמו בקשה לגיטימית שעשויה בהחלט לשמח את הילד וגם להועיל לו. משחק וידאו חדש בנוסף לשלושת המשחקים שכבר קניתם לו – אולי זו בקשה פחות לגיטימית שכבר כדאי לסרב לה. ההחלטה היא בידי ההורים, וגם אם לפעמים היא מעט קשה או מתסכלת, חייבים לעשות את מה שנכון לילדים, וזה לא בהכרח תמיד מה שהם רוצים...