פיקוד העורף התרעה במרחב

יחס מועדף

עולם התקשורת והמדיה מתפקד במובנים רבים כעיניים והאוזניים שלנו למה שקורה בעולם. כל ההתפתחויות מגיעות אלינו לרוב דרך אמצעי התקשורת.

ג'קי סויקיס 20/09/10 14:03
בתור אלו אשר מחזיקים בשרביט הקסם אשר קובע עבור מרבית הציבור מה נראה ונשמע מדי יום, אמצעי התקשורת והמדיה נושאים באחריות עצומה, וכמובן שגם בכוח עצום. עמדת הכוח הזו מעלה את השאלה הנצחית והאולטימטיבית – מהם הנושאים אשר זוכים לסיקור רב יותר, והאם סיקור זה ניטראלי והוגן, או שמה הוא סובל מהטיות כאלו ואחרות?
במסגרת שאלה זו, נפנה את תשומת ליבנו לסיקור הקבוע לו זוכות ענקיות הטכנולוגיה דוגמת חברת אפל, גוגל או פייסבוק.
מדי כמה שבועות, סוערת ורוגשת התקשורת העולמית כולה סביב פרזנטציה כזו או אחרת של מנכ"ל חברת אפל למשל, אשר משיק בקול תרומה רמה אביזר חדש כזה או אחר אשר צפוי להכניס מיליארדים לחברתו, ולחולל שינוי מזערי אך מתוקשר היטב בחיינו.
אי אפשר שלא להבחין בכך כי כמעט לא משנה מה יוכרז באותה פרזנטציה או מהו ערכו האמיתי של החידוש המוצג, התקשורת העולמית תחבק ותסקר את האירוע כאילו מדובר בהסכם חתימה על חוזה שלום כלל עולמי.
על מנת להיווכח במשוא הפנים הקיים כאן ובאפליה הברורה לטובתן של ענקיות הטכנולוגיה, ניתן לראות כי כמעט אף תחום אחר אינו זוכה לכזו רמה של סיקור תומך ומעודד באופן כמעט עיוור. קשה לדמיין את כלל העיתונאים ואמצעי התקשורת מתרגשים ומפמפמים השקת ליין חדש של "חומוס אחלה" מבית שטראוס, או הצגת חידוש מסעיר בתחום המגבונים הלחים מצד חברת קוסמטיקה כזו או אחרת.
חברות הטכנולוגיה המייצרות בעצמן את המכשירים והפלטפורמות באמצעותן אנחנו צורכים מדיה ותקשורת זוכות ליחס מיוחד ומפלה מצד אמצעי התקשורת השונים.
מצב זה נראה כמצב נצחי אותו אין יותר מדי סיכוי לשנות. כל עוד אנחנו ניזונים במידה גדולה כל כך ממדיה ובידור לסוגיו באמצעות התקשורת, לא נראה כי יחול שינוי של ממש בהעדפותיה של התקשורת. אולי אם יום אחד נלמד להשתחרר מעט מכבלי המכשירים האלקטרוניים המחברים אותנו לעולם, נוכל גם לקבוע בעצמנו איזה מידע אנחנו צורכים על בסיס יומי ואיזה לא...