פיקוד העורף התרעה במרחב

תרבות הצריכה

מאמרים רבים נכתבו על תרבות הצריכה של העולם המערבי. ההתמכרות הבלתי נמנעת לצריכה מוגזמת של מוצרים וקניות בכלל.מהם הגורמים לצריכה הזו ומה דוחף אותה הלאה?

ג'קי סויקיס 18/11/10 21:46
התשובה לשאלה הראשונה במקרה זה היא מעט מורכבת וארוכה יותר. בגדול, המקורות של תרבות הצריכה שלנו נעוצים פשוט בהתפתחות התרבות והכלכלה שלנו לאורך הדורות האחרונים.
השאלה השנייה היא מעניינת יותר – מה ממשיך ודוחף עוד ועוד את תרבות הצריכה והקניות בה חי כמעט כל אחד ואחד מאיתנו. אחד הגורמים העיקריים להמשכיותה של תרבות הצריכה הוא עולם התקשורת, המדיה והשיווק אשר התפתח כל כך במהלך מאה השנים האחרונות.
עולם התקשורת והשיווק, אשר אמצעי המדיה השונים והמתקדמים מהווים את מקום הפעולה וההתרחשות העיקרי שלו, הוא בעצם מה שדוחף קדימה את התרבות בה אנחנו חיים – תרבות הצריכה. עולם השיווק נוצר במיוחד לצורך מטרה זו – לגרום לאנשים לצאת ולקנות כל מיני דברים, עוד ועוד.
על מנת למנוע אי הבנות – לא מדובר כאן באדם או חברה כלשהם אשר יושבים מאחורי ההגה של מה שאנחנו קוראים לו "עולם התקשורת והשיווק" או "תרבות הצריכה". אין אדם או גורם אחד אשר במזיד דוחף אותנו לצרוך עוד ועוד. אלו הם פשוט דרכי ההתרחשות הטבעיים של הדברים. הכלכלה החופשית בה אנחנו חיים מדרבנת את היחידות הכלכליות השונות (צרכנים או בעיקר חברות ועסקים) לשווק עצמם כמה שיותר על מנת לשרוד.
הכלכלה שלנו בנויה בצורה כזו בה כל אחד חייב לעשות את המיטב על מנת לשכנע את שאר האנשים לקנות ממנו את מה שיש לו להציע, וכל זאת רק על מנת לשרוד.
לכן, משמשות התקשורת ואמצעי המדיה השונים פלטפורמה, בה למעשה פועלים כל מרכיבי הכלכלה החופשית, אשר התוצאה הטבעית של פעילותם היא תרבות הצריכה שאנחנו מכירים.
אנשים רבים נוטים לראות בתרבות הצריכה תרבות בעייתית המקדשת ערכים לא נכונים ומקלקלת במידת מה את התרבות שלנו. חשוב מאוד כי אנשים אלו יבינו כי עולם התקשורת והמדיה אינם האחראים למצב, הם פשוט מהווים ערוצי תקשורת בהם מועברים מסרים שונים. מה שצריך לשנות הוא את בסיס הכלכלה שלנו. רק כך אולי נתחיל לצרוך פחות, ולחיות יותר...