פיקוד העורף התרעה במרחב

המדיה טובה לבריאות

בריאות גופנו היא אחד הדברים החשובים עבורנו ביותר. עם זאת, לאדם הממוצע נטייה כללית לייחס חשיבות מועטה מדי במהלך חיי היום יום השוטפים לבריאות גופו.

ג'קי סויקיס 20/09/10 12:45
בשנים האחרונות, עם פריצתו האדירה של עולם התקשורת, השיווק והמדיה אל חיי כולנו (באמצעות האינטרנט, הפלאפון והטלוויזיה), עולה בהדרגה רמת המודעות הציבורית לנושאים שונים, ביניהם גם הנושא החשוב כל כך של בריאות גופנו והדרך בה אורח חיינו משפיע עליה.
השינוי הוא כל כך דרסטי ומהותי, עד כי כיום ניתן לראות כי האדם הממוצע מחזיק במידע רב יותר אודות בריאותו מאי פעם. לאנשים רבים כיום מודעות גבוהה ביותר למה שהם אוכלים, לכמות הפעילות הגופנית שהם עושים ולהשפעות השונות של פעולות שונות בחיים על בריאותם (למשל – מודעות חזקה לעישון פאסיבי).
אדם משכיל ממוצע בימינו יודע מהו דם טבורי למשל, מושג אשר רק לפני כמה עשרות שנים כלל לא היה מוכר למדע ולרופאים עצמם, אך כיום שגור בפיהם של אנשים רבים ופשוטים מן היישוב.
וכך, האדם הממוצע הניזון ממגוון אמצעי מדיה ותקשורת המספקים לו עולם שלם של ידע אינסופי כמעט, הינו בעל מודעות גבוהה ביותר לאספקטים שונים בחייו והשפעתם על בריאות גופו.
זוהי בהחלט תופעה מבורכת, ואחד היתרונות הגדולים שברמת התקשורת חסרת התקדים אליה הגיע עולם המדיה של ימינו. כמובן שיש כאן גם נגיעה מסחרית כלשהי, שכן חברות רבות המתמחות ומבוססות על ממכר מוצרים הקשורים בבריאות גופנו בדרך כזו או אחרת דואגים להעצים את הקמפיין התקשורתי המתמשך בדבר הבריאות עבור מטרותיהן שלהן. כל עוד אנחנו, האדם הממוצע מן הרחוב, מרוויחים מכך, למה לא?...
כאן אולי המקום גם להסתייגות קטנה. על האדם הממוצע הצורך את המידע הרבה עליו הוא מבסס את החלטותיו בחיים בנושאים קריטיים כמו בריאות להיות זהיר וסלקטיבי ביותר. מכיוון שקיימת תחרות עצומה וניצול של אמצעי המדיה והתקשורת מצד חברות רבות כל כך, יש להיזהר ולשקול בכובד ראש כל פיסת מידע המגיעה לידיעתנו. יש לחשוב מי מרוויח מזה, ויותר מכך – לוודא כל פריט אינפורמציה כזה במקורות מוסמכים ואמינים. אז נדע לבטח כי המודעות שלנו לדברים חשובים כמו בריאות מבוססת על מידע אמין וקונקרטי, ולא מידע שיווקי ומטעה.