פיקוד העורף התרעה במרחב

השפעת התקשורת על דימוי האישה

דימוי האישה בעולמנו הינה סוגיה כבדת משקל בעלת היסטוריה ארוכה ולא צודקת ברובה. נשים תמיד הופלו לרעה בידי גברים. רק כשקיבלו שיווין זכויות חל שיפור דרסטי

ג'קי סויקיס 20/09/10 12:48 

בעשרים השנים האחרונות, עם מהפכת המידע העכשווית, חל שינוי נוסף בדימויה של האישה – בדרך בה נשים מצטיירות בעיני מרבית העולם.
התפתחותם חסרת התקדים והמואצת של אמצעי המדיה והתקשורת השונים והתפתחותו של תחום השיווק על ענפיו השונים, הביאו לשינוי ממשי בדרך בה מתייחס העולם לנשים, בדרך בה רואה העולם את הנשים.
במקביל לעליית כוחן של הנשים ושוויון הזכויות המיוחל לו זכו חלה גם תפנית חיובית פחות כאשר התקשורת והמדיה העכשווית שמות את גופה של האישה במרכז התמונה ומנסות לשווק את גוף האישה כדבר הנפרד לאישיותה. תעשיית הסקס והפורנו העולמית לדוגמה (תעשיות אשר מנצלות במובהק את גופן של נשים), תפחו למימדי ענק בעקבות השימוש האינטנסיבי הכלל עולמי באינטרנט.
על מנת לקבל תמונה של כוח ההשפעה של אמצעי השיווק והמדיה השונים על דעת הקהל העולמית, ניתן לבחון את הדרך האינטנסיבית בה משווקות התקשורת המסורתית והבלתי מסורתית גם יחד את היתרון הגלום לנשים בגוף אסתטי וחטוב. דרך זו הביאה בבירור לעלייה חסרת תקדים בניתוחים להגדלת חזה או ניתוחים פלסטיים שונים נוספים. אין בניתוחים פלסטיים שום דבר פסול כאמור – זוהי רק דוגמה לכוחה של תעשיית התקשורת העולמית בהכתבת דרכי חשיבה גלובאליים של מיליוני אנשים ברחבי העולם.
וכך, ממשיכות התהפוכות בדימויה של האישה במקביל להתפתחויות הטכנולוגיות השונות של עולמנו. לא ברור כל כך אם כלל הנשים מרוויחות או מפסידות מהתהליך המתרחש – צד אחד גופן מוזל לכאורה והן משמשות כאובייקט מיני במקומות רבים, מצד שני המהפכה האחרונה הביאה לנשים כוח עצום בהן לא החזיקו מעולם. מה שבטוח וודאי הוא כי כיום העולם אינו רואה נשים בדרך בה ראה אותן לפני כמה מאות (או אפילו עשרות) שנים.