פיקוד העורף התרעה במרחב

תרומת התקשורת לספורט האתגרי

כיום, סביר להניח כי מרבית הצעירים בעולם וגם אחוז לא מבוטל מהמבוגרים יודעים בדיוק מה זה בנג'י, צניחה חופשית, סקייטבורד, אופני הרים, גלישת קייט וכד'.

ג'קי סויקיס 22/06/11 13:05כיום, סביר להניח כי מרבית הצעירים בעולם וגם אחוז לא מבוטל מהמבוגרים יודעים בדיוק מה זה בנג'י, צניחה חופשית, סקייטבורד, אופני הרים, גלישת קייט וכד'.
כל אלו הם סוגים של ענפי ספורט אתגרי, אשר בתחילת דרכם נחשבו לסוגי ספורט קיצוניים וחריגים, נחלתם של כמה משוגעים בודדים לדבר. כיום הם מוכרים בארץ ובעולם כולו כסוגי ספורט לכל דבר ועניין. מרביתם אפילו פופולאריים בקרב צעירים רבים יותר מאשר סוגי ספורט מסורתיים דוגמת כדורגל, כדורסל או אתלטיקה קלה.
הסיבה לפופולאריות הגואה של ענפי הספורט האתגרי למיניהם היא כפולה – ראשית כל, מפני שאלו הם אכן סוגי ספורט לגיטימיים לחלוטין, אשר העולם רק נזקק לזמן מסוים על מנת לעכל אותם, לפתח אותם ולהפוך אותם לענפי ספורט לכל דבר.
שנית כל, השיווק האגרסיבי שנעשה לסוגי ספורט אלו באמצעי התקשורת והמדיה השונים הוא שהעלה אותם לתודעה הלאומית והביא לחשיפתם המוגברת בקרב מיליוני אנשים מכל העולם. מזה שנים, ניתן לראות מותגי אופנה המתבססים על ספורט אתגרי כזה או אחר, ומציגים את ענף זה כאסתטי (או "מגניב" בשפת הצעירים...) וכמושא אמיתי לחיקוי.
הסיבות לשיווק האגרסיבי אשר נעשה לענפי הספורט האתגרי הן רבות ולא כולן ברורות. מה שכן ניתן לראות הוא כי הצלחתו העצומה של הספורט האתגרי מתרגמת ישירות לתעשייה המגלגלת מיליארדי דולרים בכל שנה, בין אם מדובר בעוסקים בספורט עצמו או שמה בתעשיית המוצרים הנלווים דוגמת חולצות, כובעים, פוסטרים וכד'...
ובכלל, ייתכן כי אותו שיווק של ענפי הספורט האתגרי הוא אינו פעולה מכוונת על ידי גוף תקשורתי כזה או אחר. ייתכן כי אלו הם פשוט אמצעי התקשורת והמדיה אשר הולכים בעקבות רחשי הלב של הציבור אשר מבקש לראות יותר ויותר מענפי הספורט האתגרי. כך גם ניתן להסביר את הפופולאריות העצומה של ערוצי טלוויזיה שלמים המוקדשים רובם ככולם לגלישת גלים, טיפוס הרים, רכיבה על אופניים או כל ספורט אתגרי אחר עליו ניתן לחשוב.
בסופו של דבר, יהיו הסיבות אשר יהיו לאותו שיווק ענפי ספורט אתגרי – מה שבטוח הוא כי הוא הביא את ענפי הספורט האתגרי להיות תעשיית ענק אשר מעניקה למיליוני אנשים מדי שנה את ההתנסות המופלאה שבגלישה, טיפוס, צניחה או כל ספורט אתגרי אחר.