פיקוד העורף התרעה במרחב

שימור דם טבורי ומחקר בתאי גזע

אמצעי התקשורת והמדיה השונים אשר נדמה כי נמצאים כיום בכל מקום ומקום מהווים פלטפורמה נוחה ויעילה לשיווק ושכנוע בעד ונגד רעיונות שונים מכל תחומי החיים.

מערכת רשת 22/06/11 13:02
ניתן לראות את זה במגוון תחומים, ולאחרונה גם בנושא רגיש ואקטואלי מאוד –שימור דם טבורי ומחקר בתאי גזע.
נושאים אלו כמובן קשורים אחד לשני קשר הדוק, ובעצם עוסקים בשאלות מוסר מהותיות ובדילמה הנצחית שבין הרצון לפיתוח המדע והעלאת התועלת שבני האדם מפיקים ממנו, ובין הפגיעה הפוטנציאלית בקדושת החיים.
המתנגדים למחקר הנ"ל טוענים כי שימוש בתאי גזע המופקים בין השאר מדם טבורי הם בעצם רצח של חיים פוטנציאליים אשר יכולים היו להתפתח מאותם תאים בהם נערך המחקר. המצודדים במחקר טוענים מנגד כי תאים אלו אינם יכולים להיחשב כחיים אנושיים בפני עצמם מפני שעדיין לא התפתחו לידי כך, וכי המחקר בהם מביא לתוצאות חשובות העוזרות להציל חיים רבים מדי שנה.
אך הויכוח בין שני צדדים אלו אינו הנושא העיקרי כאן, אלא הדרך בה נערך ויכוח זה. בזכות אמצעי המדיה השונים והשיווק התקשורתי האגרסיבי בו נוקט כל מי שרוצה לקדם אג'נדה כלשהי בימינו, הגיע ויכוח זה אל לב לבה של התקשורת, ולכן אל דעת הקהל העולמית כולה. ויכוח זה נהיה כל כך סוער ואקטואלי בעקבות השיווק התקשורתי שנערך לו, עד כי בבחירות לנשיאות ארצות הברית קיים כוח של ממש לעמדות השונות בויכוח, אשר עשויות להכתיר נשיא מצד כזה או אחר של המפה הפוליטית.
הנקודה היא כי ללא הפיתוח חסר התקדים של עולם המדיה והתקשורת השיווקית, לעולם לא היה זוכה נושא שכזה, הנוגע ישירות רק לאנשים בעלי הדעה המוצקת בעניין (והם אינם רבים כלל ביחס לגודלה של האוכלוסייה) לחשיפה העצומה אליה הוא זוכה בדעת הקהל העולמית.
בדומה לכך, ניתן לראות תחומים נוספים להם נערך קמפיין שיווקי תקשורתי חסר תקדים המעלה אותם למרכז תשומת הלב של כולנו, למרות שהם אינם נוגעים לנו ישירות. דוגמה מצוינת לזה היא נישואין חד מיניים – שאלה מוסרית נוספת אליה מודע כיום כמעט כל אחד, גם אם לא התעניין ישירות בסוגיה זו בעצמו מעולם