פיקוד העורף התרעה במרחב

הרפואה כמוצר צריכה

עולם הצרכנות של ימינו הוא עולם גדול ומורכב, הכולל בתוכו הרבה נושאים. אחד התחומים הפחות טריוויאליים אשר נכללים בעולם הצרכנות יותר ויותר הוא תחום הרפואה

ג'קי סויקיס 22/06/11 13:04
בעקבות התפתחות הרפואה במאות האחרונות, והאפשרות לספק טיפולים רפואיים שונים ברמות שונות ולמצבים שונים, הלכה הרפואה והתפתחה גם כתעשייה פרטית לכל דבר.
באמצעות שימוש נכון וממושך באמצעי השיווק, התקשורת והמדיה העומדים כיום לרשות כולם, הפכה הרפואה המערבית והמזרחית גם יחד למוצר צריכה לכל דבר.
על מנת להמחיש את הסוגיה הזו ניקח כדוגמה את ענף רפואת השיניים. רופא שיניים היה בעבר רופא מקצועי אליו היה מגיע רק מי שסובל מכאב או בעיה כזו או אחרת בשיניים. כיום, ענף רפואת השיניים מציע אינספור טיפולים נלווים לטיפולים הרגילים והמסורתיים. בין השאר ניתן לעבור מגוון טיפולים אסתטיים כאלו ואחרים לשיניים, לעבור טיפול שיניים תחת הרדמה כללית במקום מקומית, לערוך טיפולים משלימים אצל השיננית וכד'. עולם רפואת השיניים (כמו שאר תחומי הרפואה) הולך ומתפתח מבחינה טכנולוגית, וכך גובר גם השיווק והפרסום לטיפולים השונים.
משפחה ממוצעת מוציאה כיום הרבה יותר כסף על רפואה לסוגיה השונים לבני המשפחה מאשר משפחה ממוצעת בעבר. המשמעות היא כי ניתן להוציא הרבה פחות על טיפולים רפואיים שונים בחיים שלנו, אך ייתכן כי זה גם יעלה לנו באיכות חיים או באורך החיים שלנו.
בסך הכול, הפיכתה של הרפואה בתקופה המודרנית למוצר צריכה היא צעד בלתי נמנע הנובע ישירות מהקדמה הטכנולוגית המאפיינת את העולם במאות האחרונות כמו גם את דרך החיים הקפיטליסטית. עם זאת, חשוב מטעם מקבלי ההחלטות בעולם להיות עם האצבע על הדופק, ולוודא כי הכול נעשה במינון הרצוי, כולל הפיכת הרפואה למוצר צריכה. הכנסת תחרות שוק בריאה לענף הרפואה יכולה בהחלט להיות חיובית ולקדם אותו קדימה. עם זאת יש לשמור כי הזכות לרפואה שלמה תינתן לכל אדם באשר הוא ללא תלות במצבו הכלכלי. זה כבר נתון לרשויות השולטות ולשימוש בקופת המדינה על מנת להעניק שוויון הזדמנויות מלא לכולנו.