פיקוד העורף התרעה במרחב

המגמות בתחום עיצוב האתרים

אם בעבר מוקד תשומת ליבו של בעל עסק היה בבניית אתר פשוט המכיל תמונה או מקסימום סרטון, כיום מוקד תשומת הלב הינו על בניית אתרים המותאמים לרוח התקופה

ג'קי סויקיס 22/06/11 13:08



כעת כשאנו בשלהי שנת 2010 אנו מזהים מאפייני עיצוב ברורים המקנים את המראה העכשוי והמוכר של אתרי האינטרנט הסחירים ברשת. הטרנדים בתחום עיצוב האתרים נתונים לשינויים ולהתפתחויות כמו כל אופנה אחרת ולכן הסבירות הינה שהטרנדים הנוכחיים יתפתחו לדגמים מתקדמים יותר המפותחים בהדרגתיות מתמדת ע"י מעצבי האתרים באשר הם אשר מעוניינים לפתח את המוצר המוגמר ולהביא לתוצרת יעילה ומשופרת יותר תוך הבעה נמרצת של היצירתיות והכשרון הרב של כל השחקנים הפועלים בענף.

כעת נסקור בפניכם חלק קטן מהטרנדים החמים בתחום עיצוב האתרים

בוודאי צפיתם במגוון אתרים אשר תצוגתם הזכירה לכם את תצוגתו של העיתון המודפס המוכר לכם היטב, מדובר במגמה אשר צברה תאוצה במהלך שנת 2010 , מבנה המגזין האינטרנטי הפך להיות חלק מנוף האתרים בעולם ובארץ, זאת מאחר ומבנה קריא זה מאפשר לגולש "לשחות" בסביבה מוכרת ולאתר את המידע הנחוץ לו במהירות ובפשטות מקסימלית וזאת כאשר דף הבית מכיל את כל המידע הנחוץ על מנת להתמצא היטב בתכני האתר.
כמו כן מזהים מגמה של לוגו ובאנר עליון מוגדלים בהשוואה למימדים אשר היו נהוגים עד כה, מדובר בטרנד אשר צובר פופולריות גבוהה במהלך שנת 2010 כשהמטרה העומדת מאחורי הגדלת הלוגו והבאנר העליון הינה במיתוג האתר או הבלטת המותג העומד מאחורי האתר.
טרנד חם נוסף הינו אימוץ סמלים מוגדלים בתכני האתר, אימוץ כיתוב מוגדל וויזואלים מוגדלים ביחס לאובייקטים אחרים באתר כיוון שאלו נמצאו כמושכי תשומת לב ובעלי השפעה ניכרת על הגולש שבסבירות גבוהה מאוד יזכור את הויזואל ואת המסר שהביא עימו. תפקידם של ויזואלים אלו באתר הינה לגרום לגולש להמשיך בגלישתו באתר אל דפים עמוקים יותר.
בנוסף אנו עדים לכך שאתרים יותר ויותר מאמצים בבאנר העליון של האתר סלוגנים בכיתוב גדול ומובלט הקוראים לפעולה, סלוגנים אלו באנגלית יהיו כתובים באותיות רשיות (גדולות) ולרוב הם מזוהים עם המסר אותו האתר מעוניין להעביר לגולשיו.
טרנד אשר תפס תאוצה בשנת 2009 וממשיך לתפוס תאוצה גם בשנת 2010 הינו הצגת תמונות נוף וטבע המעוררות עניין ומפיחות חיים בדפי האתר.
לפני שנת 2010 יותר ויותר אתרים אימצו ויזואלים המציגים כתב חופשי (דמוי כתב יד), כיום המגמה הינה הפוכה ונראה כי פחות אתרים מאמצים כיתובים אלו. אלא אם כן המטרה הינה ליצור נימה יותר אישית של האתר כלפי הגולש, כאן נהוג לאמץ את כתב היד.
עיצוב אינטרקטיבי המתאפשר באמצעות טכנולוגיית הפלאש, כאשר קיימת התפתחות מתמדת של טכנולוגיה זו מבחינת יכולות העיצוב והצגת אלמנטים מורכבים המדמים לגולש סביבה אינטואטיבית ודינמית. הצגת דמויות אנושיות בפנייה אישית אל הגולש לקריאה אל פעולה וכיו"ב..
צופים כי גם בעיצוב הפוטר התחתון יחול שינוי מהותי כך שאם עד כה נהוג היה לעצב פוטר שמימדיו מינימאליים התחזית הינה שהפוטר יהפוך להיות נדבך חשוב בעיצוב האתר ויתפוס מקום חשוב מבחינה ויזואלית (יכיל תמונות, סרטונים, עדכונים, ועוד..)

התאמה למנועי החיפוש

נניח הינך טכנאי מזגנים המעוניין להגדיל את מעגל לקוחותיך באמצעות בניית אתר, בנית אתר עכשווי להפליא המציג באמצעות סרטון פלאש מושקע מדריך ויזואלי לגולש כיצד לאבחן את תקלת המזגן רק שהאתר זוכה לביקורים זעומים... האתר נראה מצוין אבל לא ממש רואים אותו.. לכן העיצוב חשוב אבל לא מספיק.
כיום נהוג לבנות אתר לאחר ליווי ויעוץ בהקמה של חברת קידום אתרים, אם עד כה לא העניקו לנושא הקידום את תשומת הלב בשלב הקמת האתר ופנו לחברות קידום אתרים רק לאחר שהאתר הוקם לטובת התאמת האתר למנועי החיפוש, כאשר פניה בדיעבד לחברת קידום אתרים הינה אפקטיבית אך עשויה להיות כרוכה בעלויות גבוהות יותר מייעוץ קידום אתרים בשלב ההקמה אשר ינחה את בעלי האתר לגבי הדרישות הקפדניות שעל מעצב האתר לעמוד בהם על מנת שהאתר יועלה לאוויר כשהוא קריא למנועי החיפוש באופן ברור!