פיקוד העורף התרעה במרחב

התקשורת ככלי לימודי

אנחנו נחשפים ללא הרף לשיווק אגרסיבי בכל מקום וכך ניתן למנות עוד אינספור מאפיינים של התרבות העכשווית הנוגעים לטכנולוגיה המקיפה אותנו מכל כיוון

ג'קי סויקיס 22/06/11 13:09
אחד היתרונות הגדולים ביותר של אותה קדמה טכנולוגית חסרת תקדים הוא האפשרות להשתמש באותה טכנולוגיה, וליתר דיוק – באמצעי התקשורת והמדיה השונים, על מנת להפיק תועלת רבה בעולם הלימודים – שלב אותו עובר כיום כמעט כל אחד.
בתחום הלימודים ניתן להפיק רבות ולהתקדם בקצב גבוה יותר ממה שהיה אפשרי בימי עבר, כאשר התקשורת לא הייתה מפותחת ונגישה כל כך.
לדוגמה, נביט באופן בו מתנהל סטודנט ממוצע בשנת 2010 – כל חומרי הלימוד (מצגות, סיכומים, מאמרים, תרגילים ופתרונות וכד') מועלים על ידי האוניברסיטה או המכללה מידית לאתר הבית של אותו מוסד לימודים. כל סטודנט מקבל בתחילת לימודיו חשבון אליו הוא יכול להתחבר, וכך, כמעט כל האינפורמציה הנחוצה על מנת ללמוד זמינה עבורו באתר האינטרנט. יתרון זה בא לידי ביטוי גם בהיעדר הצורך לסחוב לכל מקום תיק עם ספרים ודפים רבים. בכל מקום אליו מגיע הסטודנט הוא יכול פשוט להתחבר לאתר האינטרנט, ומיד יש לו גישה לכל מה שהוא צריך.
דוגמה נוספת לשימוש הקיים במדיה החברתית הוא הפורומים הרבים הפועלים במרחבי הרשת. כמעט בכל נושא לימודי עליו ניתן לחשוב קיימים אינספור פורומים אליהם מחוברים סטודנטים נוספים, כך שבכל שאלה ובעיה ניתן להיעזר במגוון אנשים נוספים תחת פלטפורמת הפורומים.
הדוגמה הקיצונית ביותר אולי של שימוש במדיה ותקשורת לצרכי לימודים הוא קורסים שלמים המועברים על ידי האוניברסיטה, ומועלים ישירות לאינטרנט (הכוונה היא לצילומים של השיעור, כך שניתן לצפות בהרצאות דרך האינטרנט). כלומר, בקורסים אלו אין אפילו צורך מהותי להיות נוכחים פיסית באוניברסיטה או אפילו בקרבתה.
ניתן לראות אם כן כי כבר כיום השימוש באמצעי המדיה והתקשורת המתקדמים לצרכי לימודים נמצא בעיצומו. מעניין יהיה לראות עד לאן יתפתח התחום הזה, וכמה נוח יהיה ללמוד אז.