פיקוד העורף התרעה במרחב

התקשורת כקובעת דעת קהל

התקשורת ואמצעי המדיה השונים הינם בעלי השפעה מכרעת על דרך המחשבה וזווית הראיה שלנו את העולם. זוהי עובדה בה מכירים יותר ויותר אנשים משנה לשנה.

ג'קי סויקיס 22/06/11 13:07
עקב טבעם של אמצעי התקשורת והמדיה וזה להגיע ולהעביר מסרים אל מספר גדול של אנשים, טמון בחובם כוח אמיתי של ממש בקביעת ושינוי דעת הקהל הרחב. לאמצעי התקשורת מאז ומתמיד היה את הכוח להכתיב ולעצב דעת קהל, אך בשנים האחרונות עם התפתחות התחום וגלישתו לאמצעי מדיה נוספים מלבד הרדיו, הטלוויזיה והעיתון המסורתיים, התגבר כוח זה פי כמה וכמה.
אחד התחומים השנויים ביותר במחלוקת מטבעם הוא התחום הפוליטי. הפוליטיקה תמיד מעלה לפני השטח יצרים רבים ורגשות עזים, ויוצרת מחלוקות עמוקות בין קבוצות של אנשים. על כן, השפעת עולם התקשורת והמדיה בתחום זה היא מהותית וקריטית מעין כמוה. כדוגמה מובהקת להשפעת התקשורת בזירה הפוליטית ניתן להיזכר בקולות הרבים אשר נשמעו בגנות התקשורת אשר הוגדרה אז כ"שמאלנית", בימי החתימה על הסכמי אוסלו בשנות התשעים. כתוצאה מהפעילות התקשורתית בימים אלו ומההתנגדות העזה שהיא עוררה בקרב פלגים מסוימים בעם, החלה הסתה חריפה במדינה כנד מי שנחשב כאדריכל ההסכם – יצחק רבין ז"ל, הסתה אשר סופה ידוע וטראגי.
אם כן, אנו למדים כי בידי התקשורת כוח עצום ורב, בו חובה להשתמש בתבונה ואשר אותו חובה לרסן. אישים בעלי כוח וממון רב אשר עושים דרכם לקבלת שליטה באמצעי תקשורת כאלו ואחרים הינם נושאי אחריות כבדה. אדם בעל אינטרסים כאלו ואחרים אשר שולט בתקשורת, שולט במובן מסוים בדעת הקהל הרחבה ולכן גם בלגיטימציה הניתנת לפעולות לאומיות כאלו ואחרות.
על החברה שלנו מוטלת האחריות הכבדה לדאוג ולרסן את השולטים באמצעי המדיה והתקשורת, ולוודא מעל לכל ספק אפשרי כי הם אינם עושים שימוש בלתי ראוי בכוח הניתן בידיהם.
בידי התקשורת והמדיה לחולל דברים נפלאים ומועילים, אך גם דברים רעים ונוראים, ועל כן עלינו לכבד ענף זה ולדאוג לריסונו המושכל