פיקוד העורף התרעה במרחב

עולם דינאמי

האינטרנט, מדיום דינאמי שלעולם לא קופא על השמרים ומשתנה ומשתפר ללא הפוגה. על כמה מהשינויים האחרונים ועל האופן שבו הם צפויים להשפיע בכתבה הבאה

ג'קי סויקיס 22/06/11 05:26התחזקות המדיה החברתית

לבני אדם הייתה שאיפה בלתי מוסברת להיות חלק מקבוצה מאז ומתמיד. חוק העדר הידוע פועל לא רק בטבע אלא גם בקרב בני האדם – לרוב נלבש את אותם מותגי הלבשה שהחברים שלנו לובשים, נקיים את אותם מנהגים וננסה להדמות לנורמה החברתית בכל אמצעי לגיטימי. מישהו אמר מקוריות? נדיר. נדיר מאוד.
על כל פנים, גם באינטרנט המצב הוא דומה. אבל אם בעבר הרשת הייתה אחד המקומות האחרונים שבו נהננו מאנונימיות מוחלטת ואפשרות לפעילות אינדיווידואלית הרי שכיום, בעקבות עליתן המהירה של הרשתות החברתיות, גם כשאנו לבד בחדר, נתנהג כמו רוב החברים שלנו. כאשר יש לנו אפשרות לראות אילו תכנים צרכו החברים שלנו, מה הם אהבו ומה גרם להם להביע ביקורת זועמת, קרוב לוודאי שתנהג כמוהם. מישהו אמר עדר?

נדמה שגל הרשתות החברתיות שסחף את עולם השיווק המקוון בשנים האחרונות נמצא כאן בשביל להשאר וכל חברת שיווק באינטרנט שתרצה להשאר רלוונטית תצטרך להתרגל לשינוי וללמוד כיצד לנצל את האפשרויות שהרשתות החברתיות מציעות למשווקים מתוחכמים. כבר כיום ניתן לראות חברות שמנסות להפעיל את הגולשים ולהוציא לפועל מסעות פרסום דו כיוונים. בניגוד לשיווק "המסורתי" שבו יש מוען ונמען ברורים למסר השיווקי, השיווק המתוחכם ברשתות החברתיות מצליח לצאת מההגדרות המקובלות.
לעיתים, דווקא הגולשים נאלצים לסגנן את המסר הפרסומי בעבור החברה (?!!) להפיץ אותו ברבים ולשכנע את חבריהם לאהוב אותו (?!!!) וזאת תמורת הסיכוי לקבל פרס קטן ללא תשלום. לא חסרות דוגמאות לניצול מבריק של המדיה החברתית. כמובן שלא כל קמפיין כזה הוכתר כהצלחה מסחררת אבל הקמפיינים המוצלחים הצליחו לעורר רעש מקסימאלי בעלות מינימאלית.

רגרסיה במגמות החיפוש

גם תחום השיווק במנועי חיפוש אינו קופא על השמרים. מנועי החיפוש משתפרים כל הזמן על מנת להעניק לגולשים תוצאות טובות יותר, רלוונטיות יותר ומהירות יותר ויחד איתם צריכים להשתפר גם המשווקים. אבל השינוי הגדול ביותר בתחום נובע דווקא בגלל שיפור מסוג אחר – שיפור במיומניות הגולשים. כיום הגולשים יודעים להשתמש הרבה יותר טוב במנועי החיפוש, הם משתמשים פחות ופחות במילים גנריות ואפשר לראות כיצד השאילות הולכות ונעשות יותר ממוקדות. אם פעם הגולשים פשוט רשמו חשמלאים וחיכו לטוב הרי שכיום אפשר לראות עליה תלולה במספר החיפושים של ביטויי "זנב ארוך" כמו "חשמלאים בתל אביב" או "חשמלאי בניין", על חשבון המילה הגנרית.
המענה של חברות השיווק באינטרנט חייב להיות מהיר ומדוייק. העבודה על כמות גדולה של מילים תהיה מן הסתם, קשה יותר, אבל אם העבודה תתבצע כראוי התוצאות יהיו איכותיות בהרבה.

נתי וינר כותב המאמר: מומחה לשיווק באינטרנט ומנהל אתר לפרסום בעלי מקצוע.