פיקוד העורף התרעה במרחב

קידום אתרים וגוגל

קידום אתרים מהווה אבן יסוד חשובה בכל הקשור לפרסום העסק שלנו על גבי האינטרנט, בעשר שנים האחרונות תחום זה צומח בקצב בלתי ניתן לעצירה.

ג'קי סויקיס 22/06/11 05:24כולנו כגולשים מכירים את סביבת האינטרנט, ואת גוגל, אותו מקום בו אנו מחפשים מתכונים מידיי פעם ואולי איזה צימר בגליל העליון.

ישנם גורמים המנצלים את מנועי החיפוש בכדי לעשות עליהם מניפולציות בכדי להופיע גבוה בתוצאות, מאז שחר מנועי החיפוש גוגל נלחמים באותם מניפולאטורים שפוגעים באיכות החיפושים. על ידי יצירת אלגוריתמים מתוחכמים שיקטינו את הסיכוי לבצע מניפולציות.

בתחילת הדרך של גוגל, היה קל להגיע לראש התוצאות מכיוון שגוגל היה מנוע חיפוש פשוט, שימוש באותה מילת מפתח שוב ושוב הניבה תוצאות לא רעות, והחלו ספמארים לדחוס את אותם ביטויים על גבי העמוד בכדי להגיע לראש התוצאות, מה שהיה מחבל ברלוונטיות.

לאורך השנים עסקים הבינו שסביבת האינטרנט מהווה מקור הכנסה גדול, יותר מרבע מההקלקות מגיעות לתוצאה האורגנית הראשונה, רק כ-7% מההקלקות הן לתוצאה הממומנת העליונה ורק כ-2% לתוצאה הממומנת השמאלית. לאור נתונים אלו הרבה עסקים מעוניינים להיות ראשונים בתוצאות החיפוש במוצר שלהם, או בשירות אותו הם מעניקים.

ההתנהלות מול מנוע החיפוש היא תמיד בדיעבד, כל פעולה שנבצע בכדי לקדם בגוגל תופיע רק כמה חודשים לאחר מעשה, גוגל עובד על שיפור מנוע החיפוש על ידי שימוש באלגוריתמים מתמטיים מתוחכמים הנשמרים בסוד.
לאור עובדה זו התחום נעשה פתוח לשרלטנים, כל אחד קם וקרא "אני מומחה קידום אתרים", לקח כסף מחברות קטנות וגדולות כאחד ולא ביצע דבר. חברות רבות בארץ יכולות להעיד שנפלו לידיי שרלטנים, והיה צורך למצוא פתרון.

אחד הפתרונות שגוגל יצרו הם האלגוריתמים המדוברים, השינויים התמידיים והעדכונים השוטפים למנוע החיפוש במטרה לשדרג ולייעל את תוצאות החיפוש הן מבחינת מהירות והן מבחינת רלוונטיות.

פתרון שני שצץ כהכרח בשוק, הוא חינוך טוב יותר של מקדמי האתרים בארץ בעזרת קורס קידום אתרים איכותי, ללמד איך לקדם אתרים בשיטות חיוביות וקונבנציונליות וללכת יד ביד עם החזון של גוגל.

ספאם – המחלה של האינטרנט

בכדי לסייע לגוגל על ידי לימוד של קידום נכון וצמצום פעולות של ספאם על גבי הרשת, כידוע ספאם זו אחת הבעיות הקשות וגוגל לא נחים לרגע. השינויים והשיפורים במהלך העשור האחרון היו פשוט מדהימים.

בנוסף לשרלטנים, מניפולאטורים ואחרים ישנם גם ספאמרים, אחת הבעיות הגדולות שגוגל מתמודדים איתם הוא ספאם. אותה שיטה שהוזכרה למעלה של הצפת ביטוי מסוים באתר מספר רב של פעמים, ושיטות של הפצת ספאם אחרות בדומה לספאם של מיילים.

המלחמה שגוגל מנהלת בספאם תמשך עוד זמן רב לפי הנראה, ישנם גורמים שגוגל עדיין מתקשים להתמודד איתם, ונעשים שינויים תמידיים באלגוריתם החיפוש, ובדירוגים השונים בכדי לפתור בעיות אלו.

היום, שאנו מחפשים ביטוי כבר לא עולה לנו העסק האמיתי שמציע את המוצר אלא פורטלים שמכילים בתוכם את כל בתי העסק או גרוע מזה עמודים עם תוכן סתמי ללא ערך על הביטוי שהקשנו (אתרי לוויין או בלשון פשוטה - ספאם חסר ערך), זוהי תופעה מעצבנת שהשתלטה על השווקים התחרותיים במנועי החיפוש וברשת, במיוחד פה בארץ.

כאשר אנו מחפשים מערכת ישיבה, לא נקבל את החנות רהיטים הרלוונטית אלא פורטלי רהיטים שבתוכם איאלץ לחפש חנות רהיטים, מה זה מנוע חיפוש במנוע חיפוש ?

מי שמע על דבר כזה, אותו מנוע חיפוש פורץ דרך שנועד לתת לי את התוצאות הרלוונטיות ביותר חושב שפורטל שמכיל בתוכו עמודי תוכן סתמיים על הביטוי הוא האתר הכי רלוונטי לי? זוהי חוויית חיפוש שלילית מאד

האם מנוע החיפוש של גוגל מפשל? אם נחפש "צימר בצפון עם בריכת שחייה" כל התוצאות שיעלו לנו בעמוד הראשון הינם פורטלים שונים המציגים מאות צימרים, שלחלקם אין בכלל בריכות שחייה. משמע לא רק שאיני מקבל את העמוד בו מציעים לי צימר עם בריכות שחייה, אלא אני מקבל בכלל צימרים ללא בריכות.

אם זוהי הצגה רלוונטית של תוצאות? אנחנו בצרות צרורות. עלינו למצוא מאות פורטלים רק בגלל שביקשנו בריכה לצימר בסופ"ש. (תמצית המהות הישראלית באינטרנט), לגוגל אנו מציעים להתחיל לקחת את נושא החיפוש בישראל ברצינות, כי התוצאות היום בגוגל בהרבה מאד תחומים פשוט מגעילות, אתרים שאינם רלוונטיים כלל לביטוי שחיפשנו עולים בתוצאות הראשונות מזכיר לי את יאהו של לפני 10 שנים.

אנו יכולים להילחם בתופעה

ומה בכל זאת אנו יכולים לעשות בכדי לראות שעלה לנו אתר רלוונטי ולא אתר לוויין או פורטל שנועד לקדם את הביטויים הללו, מאד פשוט, ישנם כמה פרמטרים שניתן לחפש בכדי לזהות האם האתר הזה הוא אתר "שקר" או האתר של החנות של המוצר.

האם יש טלפון באתר לפניות ? במידה ובאתר כולו כולל טפסי הצור קשר אין ולו מספר טלפון אחד, אתם יכולים להיות בטוחים שהאתר הזה אינו אתר חנות אמיתי, אלא אתר לוויין שנועד לקדם ביטוי מפתח (בגדול אתר ספאם).

האם בעמוד מי אנחנו \ אודות \ אודותינו כתוב מידע אמיתי ורלוונטי ? במידה ובדף אודותינו לא כתוב שום מידע ספציפי אודות החברה, כולל שמות של המנכ"לים, מה החברה עושה, טלפונים לפניות כתובת ממשית ומידע אמיתי שניתן לעקוב אחריו. האתר הזה גם הוא חסר ערך בשבילנו.

האם מצוינת כתובת, עיר, משלוח לדברי דואר (לא אלקטרוני) ? במידה והפרטים האלו מופיעים אנו יכולים להיות בטוחים שזוהי חנות, וניתן להגיע אליהם פיסית.

האם מופיעים באתר שמות של אנשים ממש או רק מיילים לפניות ? אמנם סעיף זה אינו אבסולוטי, כי יש חברות אשר מעדיפות פניות של לקוחות במיילים מפאת סדר או מחסור בכוח אדם אשר ייתן מענה טלפוני, אך חשוב לברר שקיימים בני אדם מאחורי האתר, שיש יותר מסתם כתובות מייל לפנות אליהם.

האם יש מדיניות \ תקנון לקנייה מהאתר ? ברוב הפורטלים לא ניתן לרכוש כלום לכן אין סל קניות, ואין תקנון או מדיניות קנייה לאתר. אתר כזה הוא חסר ערך מבחינתנו. יש לוודא שיש תקנון או לחפש את עמוד "סל הקניות" .

במאמרים הבאים, נדבר על דרכים נוספות לאתר מידע, לפרסם את העסק שלנו בצורה יעילה בגוגל ואולי אפילו גם במנועים אחרים הפועלים בארץ, ונסקור בהמשך מה עובד ומה לא עובד בקידום אתרים.

מאמר זה נכתב על ידי אורי זילברשטיין מצוות דוראן קידום אתרים בגוגל.