פיקוד העורף התרעה במרחב

גוגל כבר לא רלוונטי

ממנוע החיפוש המדהים בעולם, שהופך את חווית הגלישה לאקסטטית ודינאמית, הפך מנוע החיפוש הענק בעולם לעיסה דביקה של פורטלים ואינדקסים חסרי ערך אמיתי לגולשים

ג'קי סויקיס 22/06/11 05:23מנוע החיפוש הענק ביותר בעולם, זה המתיימר לספק את התוצאות הטובות ביותר ולהקל על הגולשים את חיי הגלישה שלהם, מתחיל לדשדש ולספק תוצאות בעייתיות בשפה העברית, זאת כתוצאה משימוש מניפולטיבי ונצלני של בעלי אתרים וחברות קידום אתרים.

אחד הפרמטרים שעל פיהם קובע מנוע הצגת התוצאות הפופולארי את מיקומי האתרים לביטויי חיפוש שונים, הוא כמות הדפים הרלוונטיים אשר נמצאים באותו אתר. דרך מצויינת להעלות את איכות התוכן באתר, ואת דירוגי הדפים שלו היא לפתוח עמוד על כל ביטוי שאפשר לחשוב עליו שקשור לתחום המרכזי. לצורך העניין במידה ומדובר בתחום הצימרים, במידה ולאתר כלשהו יהיו הרבה עמודים שקשורים לביטוי הזה, כמו עמוד על צימרים בצפון, ועוד עמוד על צימרים בגליל, ולא לשכוח עמוד על צימרים עם בריכה, ועוד אחד על צימרים לזוגות עם ילדים, נגיע למצב בו מנוע החיפוש יוכל להסיק בצורה ישירה שמדובר באתר שמכיל הרבה מאוד מידע על צימרים. אין ספק שזה לא הגיוני ולא נכון מבחינת הגולשים לראות את המילה צימרים מופיעה אינספור פעמים באותו עמוד, מכיוון והדבר מפריע בעיניים ונחווה כחווית גלישה מטרידה ממש. זה לא מונע מהרבה מאוד בעלי פורטלים להשתמש בטקיטקות כאלה ואחרות, כדי לעבות את העמודים שיש להם באתר האינטרנט, ו"להפציץ" בכמה שיותר מונחי חיפוש פוטנציאליים ושקשורים לתחום.
מה שקורה בפועל בשטח הוא שבכמעט כל ביטוי שקשור למקצועות חופשיים ותחומי חיפוש פופולאריים בגוגל, נגלה שבהקישנו את המוצר או השירות אותו אנו מעוניינים לרכוש – נגיע בעיקר לפורטלים ואינדקסים שלרוב הקשר האמיתי שלהם עם התחום הוא אחד – לגבות כסף מאלה שבאמת מספקים אותו.

הטלפון שלכם שווה חמישים שקל כפול חמש

הדבר פוגע באינטרנט ובמנוע החיפוש בכל הרמות – הן ברמת בעלי האתרים האומללים, שאין להם את התקציבים לשלם לחברות קידום כדי שיסייעו להם להתקדם בביטויי חיפוש אטרקטיביים מכיוון שאינדקס שאין לו כמעט עלויות תפעול יכול להשקיע הרבה יותר ממה שיש לכל בעל עסק קטן/בינוני. אם נמשיך עם דוגמאת הצימרים נראה שבעמוד הראשון בגוגל בביטוי המרכזי – "צימר", או "צימרים", מופיעים הרבה מאוד אינדקסים שגובים כסף מעשרות, ואולי אפילו מאות בעלי צימרים בכל חודש על מנת שהאחרונים יופיעו ויוצגו בעמודים אליהם מגיעים גולשים בגוגל. הכוח של בעל פורטל כזה, הוא עשרות מונים גדול על כל בעל צימר שירצה להופיע בביטוי כזה או אחר, מכיוון ועל כל שקל שיש לאותו בעל צימר להוציא על חברת שיווק באינטרנט – לבעל הפורטל יש פי עשרה לפחות, אם לא יותר, הרי אין לו באמת צימר לתפעל ולכלכל.
הרמה השניה שנפגעת מאוד היא חווית הגולישה. יותר מידי תחומים בישראל הגיעו למצב בו עמוד התוצאות הראשון התמלא עד בלי סוף באתרים קיקיוניים שנפתחים אך ורק למטרת מכירת "לידים" למספר נותני שירות (ליד הכוונה לטלפון שהושאר במטרה על ידי לקוח פוטנציאלי בתקווה שיתקשר אליו נותן שירות), כשכל אחד מהם משלם כמה עשרות שקלים על זה שהעבירו לו את פרטי הקשר של הלקוח הפוטנציאלי. לא צריך להכביר במילים, ואפשר להבין בנקל, שאותו נותן שירות מתקשר אל הלקוח ויודע שעוד שלושה או ארבעה אחרים יצרו איתו קשר בקרוב גם, לא ייתן את רמת השירות שיכל לתת ולו בגלל העובדה שהוא יודע שהשירות שלו הפך לשוק בשר בו סוחרים בלקוחות. מעבר לרמת התוכן הירודה שמציגים אתרי האינדקסים, שכאמור כל מטרתם היא הגדלת הדפים הרלוונטיים לתחום, עצם היכולת לשרת כראוי את המעוניינים בשירות – הגולשים שהם בחזקת לקוחות פוטנציאליים – נפגמת גם היא.
הרמה השלישית, ואולי החשובה ביותר היא רמת איכות התוכן באינטרנט. בתחילת דרכו של האינטרנט לא היתה בהלה להקים אתרי אינטרנט, והדבר היה נתפס כמותרות יקרה לבעלי עסקים. המהפיכה שהביא האינטרנט, ובעיקר זו שהנהיגה ענקית החיפוש גוגל, הביאה למצב בו כל בעל עסק מבין שחזית איכותית באינטרנט יכולה ליצור לו מוקד רווח נוסף מעבר לאלה המגיעים מפעילויות השיווק המסורתיות. הבהלה החלה והכוח של מנועי החיפוש מתגלה ונחשף יותר ויותר בכל יום שעובר. האינטרנט, דרך השער הישיר שנקרא גוגל, הפך למרכז המידע הנגיש, היעיל, והמדוייק ביותר שיש בעולם. יותר ויותר אנשים חוזרים מהרופא ומקישים בגוגל את שם המחלה שאובחנו כלוקים בה, או שם את שם התרופה שהומלצה להם, כדי לברר את ההשלכות השונות, וההסברים המעמיקים שאולי לא קיבלו אל מול הרופא אצלו ביקרו לא מזמן. אין ספק שהכוח של מנוע החיפוש להקל על חיינו ולהעלות את איכות הגלישה וקבלת המידע היא עדיין בלתי נתפסת, וכל יום שעובר המידע נהיה יותר מדויק ויותר איכותי. ניצול שיטתי של החולשות של מנוע החיפוש (כמו רכישה של שמות מתחם בעברית – ללא ספק האחרונים מסורבלים במידה ניכרת לגולש הדיוט שרגיל לכתוב כתובת אתר באנגלית, אך מבחינת הקידום המיידי ולטווח קצר הם בהחלט מוכיחים שניתן להגיע לתוצאות מהירות בשימוש בהן) פוגע אנושות באיכות התוכן שמוצגת לגולשים, עד כדי מצב שתוכן איכותי וכזה שבאמת מסייע נעלם מעיניהם של אלה שאינם יודעים עדיין לבצע חיפושים מתוחכמים יותר.

מתאמצים באנגלית, מזניחים בעברית

נכונה העובדה שגוגל פועלת ללא לאות לניקוי וטיהור של עמודים שאינם רלוונטיים, ואך לאחרונה השיקה אלגוריתם (שיטת מיפוי, ניתוח והצגת נתונים) חדש, שמטרתו המוצהרת היא להעדיף עמודי תוכן איכותיים ואמיתיים על פני עמודים של אינדקסים ואתרי ענק שתפסו מיקומים בהרבה מאוד ביטויי מפתח בעלי שניים או שלושה מילים (למשל "צימר בצפון עם בריכה") רק בגלל כמות הדפים הרבה שלהם. דבר נוסף שקרה לאחרונה הוא ניקוי שיטתי של דומיינים בעברית, לאחר שהגיעו למסקנה שאלה נרכשים אך ורק בגלל יכולת ההתקדמות המהירה שלהם בתוצאות החיפוש.
אין ספק שהשינויים האלה מבורכים, ומטרתם המוצהרת והכנה היא לשפר באופן מתמיד את חוויית הגלישה והחיפוש של אלה המגיעים אל המנוע בדרישה למידע, אבל עתיד בו נוכל להגיד שאיכות התוצאות אותן מציגה גוגל לראווה לגולשיה בארץ הקודש היא איכותית ותורמת באמת, נראה עוד מעבר לאופק.
אז אם מישהו שם בראש החברה הגדולה הזאת שנקראת גוגל ישראל קורא את זה, אני ממליץ לו בחום לכתוב את הביטוי צימרים ולהתחיל לדפדף בין התוצאות המוצגות בעמוד הראשון. לצערי, לא מצאתי אתר אחד אפילו שהביטוי "צימרים" לא מופיע בו מאות פעמים, בצורה בוטה ומטרידה.
אם היינו ממירים את המילים הנקראות במסך, לקולות שמדברים, זה היה נשמע פחות כמו אתר אינטרנט משרת ומלא מידע, ויותר כמו שוק מחנה יהודה ביום עמוס וקייצי, מלא במוכרים קולניים למשאיות "אלטאזעכן". ואלה התוצאות שגוגל מציגה לנו היום.

נכתב על ידי גיא בכר, והובא בחסות דוראן קידום אתרים בגוגל, וחברת סאו - סימפל.