פיקוד העורף התרעה במרחב

המשבר הכלכלי העולמי

בספטמבר 2008 פרץ בעולם המשבר הכלכלי החמור ביותר מאז השפל הגדול של שנות השלושים במאה שעברה.

ג'קי סויקיס 22/06/11 05:23 

בספטמבר 2008 פרץ בעולם המשבר הכלכלי החמור ביותר מאז השפל הגדול של שנות השלושים במאה שעברה. המשבר נבע משימוש שגוי בכלים פיננסיים פשוטים דוגמת משכנתא והלוואה, בקנה מידה רחב היקף אשר הדגים לעולם כולו כיצד שימוש שגוי בכלים אלו והיעדר פיקוח ורגולציה מתאימים יכולים להביא מיליוני אנשים למצב של פשיטת רגל פיננסית.
נקודה חשובה ומעניינת במשבר זה היא הדרך בה סיקרו אמצעי התקשורת והמדיה את מה שקרה ויותר מכך – הדרך בה השפיע סיקור זה על התגלגלות המשבר עצמו.
במקרים רבים של משברים פיננסיים רחבי היקף, הגורם המניע ומתחיל את התהליך אינו הגורם המביא את המשבר לקנה המידה הסופי שלו. המאפיין הפסיכולוגי משחק תפקיד מהותי ומרכזי בכל משבר כלכלי, ובטח ובטח במשבר בסדר גודל עולמי. לדוגמה, במשבר האחרון, לאחר קריסתו של בנק ההשקעות "ליהמן ברודרס" באמצע ספטמבר 2008 החלה המולה המונית כלל עולמית אשר הביאה להחרפתו החמורה של המשבר, הרבה מעבר למימדיו המקוריים.
הדיווחים התקשורתיים אודות קריסת הבנק, אשר בימינו עוברים באמצעי המדיה הפופולאריים דוגמת האינטרנט ומבזקי החדשות בטלפונים הסלולאריים בתוך דקות ספורות בלבד, הביאו מיליוני אנשי ברחבי העולם להיבהל ולרוץ לבנקים שלהם ולמשוך את כספי הפיקדונות שלהם. המולה זו היא שבעצם הביאה להתדרדרות החמורה יותר במצב, ולמשבר האשראי הגדול ממנו לקח לעולם כמעט שנה שלמה להתאושש.
המקרה הזה, והתפקיד המרכזי ששיחקו כאן התקשורת ואמצעי המדיה השונים הם דוגמה מאלפת לדרך בה השפעות פסיכולוגיות יכולות בימינו להתפשט בכל רחבי העולם בתוך מספר דקות ספורות, ולגרום לנזקים עצומים. התרבות האנושית בכלל, והמערכת הכלכלית העולמית בפרט, אינם בנויים להתמודד עם תופעות המוניות כאלו, עכשיו כאשר מחסום המרחק והאינפורמציה רוסק כליל על ידי מהפכת המידע והתקשורת שהביאו עמם האינטרנט והטלפונים הסלולאריים.
עלינו ללמוד מקרה זה ולנסות להסיק מסקנות בדבר דרכי ההתמודדות עם מקרים כאלו בהם הפסיכולוגיה ההמונית משמשת תפקיד מרכזי. ייתכן שדרך הטיפול עצמה תגיע גם כן מעולם התקשורת עצמו.
מה שבטוח הוא כי כיום אנחנו מחוברים לרשת התקשורת העולמית יותר מאי פעם, ומצב זה אינו עתיד להשתנות. לכן עלינו לקחת זאת בחשבון כאשר אנחנו מנהלים את חיינו בהתאם למתרחש בשאר העולם.