פיקוד העורף התרעה במרחב

תרבות עיצוב ושיפוץ הבית

הבית זו הפינה הקטנה והאישית שלנו ששייכת אך ורק לנו בה אנחנו מרגישים בטוחים. הכנת הבית הייתה מאז ומעולם פעולה בסיסית

22/06/11 05:23 

בשנים האחרונות, יחד עם השפעתה העצומה של מהפיכת המידע, התקשורת, השיווק והמדיה אשר התחוללה בעולם, ניתן לראות גם התייחסות שונה לבית ולכל הנוגע בו.
הדוגמה הטובה ביותר לכך היא אינספור תכניות השיפוצים והעיצובים המופיעות בטלוויזיה ומתמקדות בעיקר בבתים פרטיים של אנשים. תכניות אלו מדגימות את המקום היחס המיוחד של אנשים לבתיהם אשר הולך ונהיה מוחצן וקיצוני יותר עם הזמן.
התרבות העולמית אשר התפתחה סביב נושא עיצוב הבית והשיפוצים הפשוטים יחסית התורמים בעיקר לעיצוב הבית נובעת בחלקה מהעולם החדש שנוצר כאן לאחר מהפכת התקשורת והמדיה. ניתן למצוא כיום, בנוסף לתכניות טלוויזיה רבות העוסקות בשיפוץ הבית ועיצובו, גם אינספור מגזינים בנושא, שלא לדבר על אתרי אינטרנט. מי שמעוניין כיום להתעדכן בטרנדים החמים ביותר הקיימים בעולם עיצוב הבית לא צריך לחפש יותר מדי קשה. בכמה לחיות כפתור הוא יכול להיחשף לאינסוף חומר כתוב ומצולם בנושא, ולשפר את עיצוב ביתו בהתאם.
בנוסף, מדגים השינוי התקשורתי הזה גם ובעיקר את השינוי בדרך בה מתייחס האדם לביתו הפרטי. בעבר כאמור, הבית שימש לבני האדם כמקום פונקציונאלי כמעט לחלוטין – מקום המשמש כהגנה מפני איתני הטבע ופולשים אפשריים, מקום בו ניתן להתחמם בחורף ולישון בשקט בלילה.
כיום, כפי שניתן ללמוד בבירור מכל אותן תכניות ומגזיני שיפוצים למיניהם, הבית הממוצע הוא כבר הרבה יותר ממקור פונקציונאלי להגנה ונוחות. הבית הוא המקום האישי בו יכול כל אחד לבטא את עצמו, את שאיפותיו ואת הדרך בה הוא רואה את העולם. כל אחד מביא לידי ביטוי פנים אחרים מהאופי שלו בעיצוב ביתו, וכל זה חלק מתרבות אשר נוצרה בעצם (והולכת ומתפתחת) כתוצאה ישירה מהקפיצה העצומה שעשה העולם בתחום המדיה, התקשורת והשיווק.
הבית של היום הוא לא הבית של אתמול, וקשה מאוד לדמיין כיצד יראה הבית של המחר...